.animate-view{opacity: 1 !important;}

Medic Update – Aktualizacja algorytmu Google – sierpień 2018

4min.

Komentarze:0

Medic Update – Aktualizacja algorytmu Google – sierpień 2018
21 sierpnia 2018
Na początku sierpnia świat SEO zadrżał od kolejnej aktualizacji algorytmu Google. To już trzecia duża aktualizacja w tym roku. Jakie strony dotknęła i jak sobie z nią poradzić?

4min.

Komentarze:0

W tym roku pisaliśmy już o aktualizacjach głównego algorytmu Google (core algorithm) w marcu i w kwietniu. Wtedy, jak wynikało z naszych obserwacji, Google wzięło pod lupę głównie profile linków. Google rzadko dzieli się szczegółami, czego dotyczy aktualizacja – tak było i tym razem.

Aktualizacja algorytmu w sierpniu

Pierwsza informacja o wprowadzonej aktualizacji pojawiła się 1 sierpnia, jednak wahania pozycji były widoczne już pod koniec lipca.

Aktualizacja algorytmu Google

Wahania SERPów aktualizacja sierpień

Już w pierwszej informacji Google odnosi się do wcześniejszego, marcowego update’u, kiedy to informowano, że strony, które straciły powinny skupić się na budowaniu treści oraz że update miał sprzyjać stronom, które wcześniej były niedowartościowane.

Aktualizacja algorytmu google

Z komentarzy, które umieścił Danny Sullivan pod postem, dowiadujemy się, że aktualizacja algorytmu jest globalna, jednak odmówił odpowiedzi na pytanie jaki procent stron będzie dotknięty.

Od aktualizacji minęły już ponad 2 tygodnie, SERPy się ustabilizowały więc możemy przeanalizować, jakich stron dotyczyła.

Kto zyskał, a kto stracił?

Pomimo, że aktualizacja jest globalna to w wielu analizach widać kilka wybijających się branż, w których wahania pozycji były największe. Najczęściej wspominaną branżą jest branża medyczna oraz branża finansowa oraz wszystkie strony, które gromadzą informacje o klientach (np. zbierają numer konta, dane personalne), a więc dotyczy to również stron e-commerce. Google nazywa takie strony YMYL (Your Money Your Life) i zalicza do nich:

  • strony gromadzące dane osobiste,
  • strony, na których dochodzi do transakcji,
  • strony oferujące porady zdrowotne,
  • strony oferujące porady dotyczące porad życiowych (np.: poradniki rodzicielskie, zakupowe),
  • strony dające porady finansowe.

Porównując kategorię YMYL z wykresem branż, które najbardziej dotknęła aktualizacja, widać zbieżność.

Według Search Engine Roundtable zmiany najbardziej dotyczyły branży medycznej, e-commerce, biznesowej i finansów (dane zebrane na podstawie ponad 300 ankiet).

Branże aktualizacja algorytmu Google

Na wykresie temperatury MOZ branża medyczna również jest na pierwszym miejscu.

Aktualizacja algorytmu Google sierpień, branże

Przez duży wpływ na branżę medyczną aktualizacja została nazwana przez branżę “aktualizacją medyczną”, ale zwracamy uwagę na to, że nie dotyczy jedynie stron medycznych!

E-A-T. Jesteś tym, co jesz!

Tak, zdrowe odżywianie jest ważne! Ale nie o tym będziemy przecież dziś pisać. Pomimo, że Google mówi, że nie ma rady na wahania pozycji i należy pracować nad jakością strony i treściami, to wielu specjalistów zwraca uwagę na powiązanie stron YMYL z E-A-T, które staje się dla stron coraz ważniejsze.

E-A-T to akronim od “Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness.” (Ekspertyza. Autorytet. Wiarygodność).

Jak sprawić, żeby strona była zgodna z wymaganiami E-A-T?

  • Ekspertyza – pokaż, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Zwróć uwagę w treści na swoje doświadczenie, uzyskane nagrody, tytuły.
  • Autorytet – pokaż, że jesteś autorytetem w branży. Można to uzyskać poprzez umożliwienie oceny produktów czy też wypowiedzi klientów. Ważne są opinie w internecie oraz polecenia.
  • Zaufanie – element szczególnie ważny dla e-commerce, które zbiera dane klientów czy też umożliwia płatności online. Zapewnij swoich klientów, że korzystanie z Twojej strony jest bezpieczne.

Dodatkowo, na wiarygodność strony może wpłynąć uzupełnienie informacji takich jak kontakt (dane strukturalne zawierające: adres, telefon, e-mail), o firmie, faq i pojawienie się zweryfikowanego profilu na wizytówkach Google.

Pomimo, że Google nie wskazuje na bezpośredni związek aktualizacji z E-A-T to analizy mówią same za siebie. Zwrócenie uwagi na te elementy i dodatkowo budowanie treści na pewno wpłynie na poprawienie pozycji strony. Wydaje nam się logiczne to, że w czasie, kiedy w internecie codziennie powstaje ponad pół miliona stron, Google chce wypromować te najbardziej wiarygodne – szczególnie jeśli to dotyczy zdrowia i finansów. Nie pozostaje więc nic innego jak zaprzyjaźnić się z nową aktualizacją i zrozumieć wymagania E-A-T: tworzyć treści na stronie w taki sposób, aby budować autorytet, wiarygodność i zaufanie. Albo czekać na odpowiednią korektę wdrożenia algorytmu…  

 

Kilka wniosków dodatkowych i odnośników do informacji o nowym Update Google:

Autor
Kasia Zielosko Marketing Delante
Autor
Kasia Zielosko

Marketing Team Leader

Kraków

W Delante odpowiada za marketing firmy. Specjalizuje się w generowaniu leadów, marketingu międzynarodowym, content marketingu i analityce. Prywatnie psia mama, saksofoniskta, zaplataczka makram i miłośniczka podróży.

Autor
Kasia Zielosko Marketing Delante
Autor
Kasia Zielosko

Marketing Team Leader

Kraków

W Delante odpowiada za marketing firmy. Specjalizuje się w generowaniu leadów, marketingu międzynarodowym, content marketingu i analityce. Prywatnie psia mama, saksofoniskta, zaplataczka makram i miłośniczka podróży.

Zostaw komentarz

Przeczytaj inne podobne posty

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM