Aby skutecznie zadbać o SEO software house potrzebna jest przemyślana, konsekwentnie wdrażana strategia. W jej skład może wchodzić prowadzenie bloga firmowego, który może dobrze wpływać nie tylko na Twój wizerunek, ale i pozycje w wyszukiwarce. Ważne jest również znalezienie odpowiednich słów kluczowych, dopasowanych do tego kim są docelowi odbiorcy.
Firma software house to taka, która przede wszystkim zajmuje się tworzeniem oprogramowania. I choć samo pojęcie software house jest jeszcze stosunkowo nowe, to dostarczane przez tego typu firmy usługi są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych na rynku technologicznym. Jakie to usługi? Przykładowo jest to tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, e-sklepów czy programowanie. Rola firm programistycznych nie kończy się oczywiście na samym “tworzeniu”, a polega też na późniejszym wdrażaniu zaproponowanych rozwiązań czy administracji (czyli opieką, rozwiązywaniem problemów, odpowiadaniem na pytania dot. użytkowania itp.).
Pozycjonowanie dla firm. Najważniejsze czynniki mające wpływ SEO
1. Linkowanie (Link Building)
Najważniejsze w Link Buildingu jest pozyskiwanie linków zewnętrznych z wartościowych źródeł. Linki odsyłające do strony internetowej świadczą o tym, że jest niezawodna i zasługuje na zaufanie użytkowników. Nie można oczywiście zapominać o linkach wychodzących i wewnętrznych. Jeżeli na stronie internetowej znajdzie się link odsyłający do innej zaufanej witryny, dla Google jest to sygnał, że na tej stronie znajdują się rzetelne i godne polecenia treści. Ponadto linki wychodzące wskazują algorytmom Google na branżę, w której działa firma. Linki wewnętrzne natomiast kierują do treści, które już znajdują się w rankingu Google. Stanowią one dodatkową wartość dla odbiorców, ponieważ jednym kliknięciem mogą przejść do powiązanych treści. Linki wewnętrzne również mogą wpłynąć na pozycję strony w rankingu.
Postaraj się o linki zewnętrzne z wartościowych źródeł w branży IT, na przykład portali branżowych, czy cenionych blogów. Jeśli działasz na rynku międzynarodowym, warto zainteresować się witrynami takimi jak np. Medium.com, TechCrunch.com, TheNextWeb.com, Wired.com czy DigitalTrends.com.
Nawet najlepsza strategia pozycjonowania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli strona będzie zawierała treści o niskiej jakości, lub – jeszcze gorzej – duplicate content.
Zadbaj o unikalne, wysokiej jakości treści na stronie. Doskonale w tym celu sprawdzi się regularnie prowadzony blog, na którym będzisze dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
3. Doświadczenie użytkowników
Misją wyszukiwarki Google jest zapewnienie użytkownikom odpowiednich i wiarygodnych wyników wyszukiwania. Aby osiągnąć zamierzony cel, algorytm Google jest stale ulepszany. Jednym z głównych usprawnień ostatnich lat jest wprowadzony w 2016 roku Google RankBrain, oparty na sztucznej inteligencji. Wyszukiwarka jest coraz skuteczniejsza w mierzeniu i rozpoznawaniu doświadczeń użytkowników w czasie rzeczywistym.
Dostarczaj użytkownikowi dokładnie to, czego się spodziewa. Strona powinna być przejrzysta i zrozumiała dla osoby spoza branży IT, a treści zawarte na niej – ciekawe i praktyczne.
Nadal najważniejsza jest treść
Wszystkie trzy wyżej opisane elementy skupiają się wokół jakości i trafności treści na stronie internetowej. Dlatego w dalszej części przewodnika to właśnie optymalizacja treści będzie stanowiła centrum strategii SEO dla firm programistycznych.
Współpracując z firmami IT, zauważyłam, że firmy te projektując swoje strony internetowe, skupiają się głównie na aspektach technicznych witryny. Jednocześnie zaniedbują przy tym SEO - starają się uzyskać jak najbardziej minimalistyczny design z UX na najwyższym poziomie, ale nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do contentu, który mógłby przyczynić się do zwiększenia widoczności ich strony w wyszukiwarce.
Gosia
SEO Team Leader
SEO dla software house. Sześciostopniowa strategia
Skuteczna strategiaSEO software house powinna obejmować sześć poniżej opisanych elementów. Każdy z nich ma znaczący wpływ na to jaką finalnie pozycję w SERP zajmie Twoja firma.
Planowanie i tworzenie treści
Firmy, które tworzą oprogramowanie stale się rozwijają, aby sprostać wymaganiom rynku. Dzięki temu są doskonale przygotowane pod kątem merytorycznym i praktycznym do tworzenia kreatywnych oraz unikalnych treści. Warto to wykorzystać. Dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga firmowego, który może dobrze wpływać nie tylko na Twój wizerunek, ale i pozycje w wyszukiwarce.
Co więcej, dzięki niemu masz możliwość edukowania obecnych i potencjalnych klientów. Software house to niełatwa i specjalistyczna branża, wiele w niej pojęć niezrozumiałych dla kompletnego laika. Dlatego warto wyjść naprzeciw zainteresowanym użytkownikom i rozwiać ich wątpliwości - z czasem może Ci się to bardzo opłacić ;-) Warto jednak rozróżnić i zrównoważyć treści tworzone dla osób o wiedzy podstawowej (czy nawet zerowej), a dla tych, którzy zaglądają na Twojego bloga by dodatkowo podszlifować czy zaktualizować swoją - już specjalistyczną - wiedzę.
źródło: Codete.com
Zadbaj o to, by treści, które tworzysz i publikujesz na swojej stronie, były zróżnicowane. Możesz wykorzystać je do promowania swoich usług, ale nie zaniedbuj przy tym artykułów blogowych czy ciekawych case studies, którymi możesz się pochwalić. Musisz mieć na uwadze to, że w przypadku firm IT ścieżka klienta wygląda nieco inaczej niż w przypadku np. sklepów internetowych - użytkownik nie zawsze będzie szukał bezpośrednio Twojego serwisu. Często nawet nie będzie wiedział, że go potrzebuje. Będzie chciał po prostu znaleźć w sieci rozwiązanie swoich problemów. Jeśli więc Twój artykuł dostarczy mu odpowiedzi, których potrzebuje, być może stwierdzi "widać, że mają pojęcie, są specjalistami - zostawię to im". Poza tym pamiętaj też o publikowaniu newsów branżowych czy employer brandingowych treści.
Asia Nicpoń
SEO Specialist
Dobrym rozwiązaniem może okazać się również umieszczenie na stronie sekcji FAQ, czyli najczęściej zadawanych pytań. Sekcja FAQ jest nie tylko dobrym sposobem na szybkie i sprawne udzielenie odpowiedzi na pytania użytkowników, ale też na wsparcie Twojego procesu pozycjonowania. Jeśli chcesz zobaczyć, jaki wpływ na SEO ma sekcja FAQ, to pisaliśmy już o tym na naszym blogu.
źródło: Boring Owl
Dobra rada!
Pamiętaj, że tworzysz treść dla odbiorców. Naturalnie musisz dbać o słowa kluczowe, ale nie skupiaj się na ich gęstości. Skoncentruj się na dostarczaniu kompleksowych treści, które będą wartościowe dla czytelnika. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wykreować pozycję eksperta i prawdziwego specjalisty w branży.
Słowa kluczowe
Jednym z podstawowych aspektów strategii SEO jest znalezienie odpowiednich słów kluczowych. Podczas ustalania słów kluczowych niezwykle ważne jest określenie, kim są docelowi odbiorcy. Pomocne może okazać się określenie persony, czyli “twarzy” Twojej grupy docelowej, sylwetki potencjalnego odbiorcy.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się strategia oparta na SEO szerokim, czyli takim, które skupia się na pozycjonowaniu wielu szczegółowych i rozbudowanych fraz, tzw. long-taili. Taka strategia pozwala nam trafiać do zdecydowanych użytkowników, którzy poszukują konkretnych usług. W przypadku firm programistycznych frazą długiego ogona (long-tail) może być:
Dobra rada!Słowa kluczowe mają pomóc osiągnąć cele SEO, a nie odwrotnie. Na przykład, jeśli Twoim celem SEO jest generowanie większej liczby potencjalnych klientów dla firmy programistycznej, to słowa kluczowe powinny mieć charakter informacyjny, aby przyciągnąć potencjalnych klientów, którzy poszukują odpowiedzi na pytania w internecie.
Linkowanie
Ponownie, sekretem uzyskania wysokiej jakości linków zwrotnych jest jakość treści. Jeśli treści na stronie są dobre i zawierają interesujące użytkowników informacje, wcześniej czy później zostaną docenione w formie linku odsyłającego.
Dobra rada!Firmy IT szczególnie lubią udostępniać na swoich stronach różne dane. Liczby są w końcu językiem biznesu. Jeżeli posiadasz wiedzę o najnowszych trendach, badaniach, ankietach przeprowadzanych wśród klientów – powinieneś je publikować i „podrzucać” do najważniejszych mediów branżowych, a linki zwrotne zaczną się pojawiać. Firmy, które udostępniają dane dotyczące oprogramowania zazwyczaj podają link do oryginalnego źródła.
Promuj swoje treści!
Bez względu na to, jak dobra jest treść, nie przyniesie ona wartości – ani SEO ani żadnej innej – gdy nikt tak naprawdę o niej nie wie. Obecność w mediach społecznościowych nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym dla SEO, może jednak pośrednio wpływać na uzyskiwane wyniki.
Profil na Facebooku firmy Boring OwlSocial media to również świetne miejsce do przeprowadzania badań rynkowych, dzięki którym można lepiej zrozumieć odbiorców, a to z kolei przyczyni się do tworzenia bardziej wartościowych treści. Ponadto social media pozwalają promować treści wśród osób, które już są zainteresowane tematem. Dzięki temu użytkownicy będą wchodzić na firmową stronę internetową z konkretną intencją, przez co wzrośnie ich czas przebywania na stronie oraz spadnie współczynnik odrzuceń.
Dobra rada!
Promuj swoje treści za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów, a kiedy tylko możesz, staraj się uzyskać linki odsyłające na stronę internetową Twojej firmy. Na przykład, jeśli pracujesz z wpływowymi osobami w niszach technologicznych czy programistycznych, to w celu promowania swoich treści możesz poprosić o link zwrotny z ich strony internetowej.
Publikuj gościnne wpisy
Dostarczanie unikatowych, wysokojakościowych treści do często odwiedzanych witryn to nadal świetny sposób na rozpowszechnianie informacji o oferowanych rozwiązaniach i okazja do zdobycia nowych klientów. Ponadto dla danego słowa kluczowego strona firmy może pojawić się tylko raz w wynikach wyszukiwania. Jeżeli natomiast firma publikuje posty o podobnej tematyce na innych stronach to istnieje możliwość, że treści pojawią się w wielu bezpłatnych wynikach na pierwszej stronie!
Kluczem do udanego blogowania jako gość jest znalezienie odpowiednich stron internetowych. Najlepiej szukać takich, które mają wysokie parametry witryny i związane są z naszą branżą. Ważne jest, aby posiadały grupę odbiorców zgodną z docelowymi odbiorcami danego software house. Dobrze, jeżeli dana strona posiada ścisłe wytyczne dotyczące opublikowanych treści przez osoby z zewnątrz. Jeżeli bowiem, obok dodanego gościnnego postu o tworzeniu oprogramowania, zamieszczony zostanie wpis o wózkach dla dzieci, najprawdopodobniej nie przyniesie on oczekiwanego rezultatu.
Dobra rada!
Dobrze zastanów się gdzie umieszczać linki. Zły dobór stron źródłowych nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić! Więcej o guest postingu pisaliśmy w innym wpisie na naszym blogu, wpadnij po kilka wskazówek: Guest Posting - czym jest, czy warto go stosować i jak się ma do SEO?
Monitoruj informacje o Twojej firmie
Sam fakt, że bloger bądź inne przedsiębiorstwo w swojej publikacji odwołuje się do treści zamieszczonej na stronie firmy programistycznej nie powoduje, że automatycznie użytkownicy zostaną do niej przekierowani. Wiele razy, gdy blogerzy odwołują się do udostępnionych przez software house treści lub cytują jednego z pracowników po prostu zapominają o dołączeniu linku lub pozyskują informacje z zupełnie innej strony. Monitorując wzmianki o marce, które pojawiają się w internecie można szybko do nich dotrzeć i poprosić o zamieszczenie linku do strony firmy.
Dobra rada:
Sugerujemy zarejestrowanie się w bezpłatnych alertach Google dla nazwy Twojej firmy i domeny witryny. Dzięki temu za każdym razem, gdy gdzieś pojawi się wzmianka o Twojej firmie zostaniesz o tym poinformowany.. Można też skorzystać z rozwiązań komercyjnych oferujących monitoring internetu, takich jak Brand24 czy SentiOne.
SEO dla software house. Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszą sześciostopniową strategiąSEO software house tematyka pozycjonowania w Google jest Ci znacznie bliższa! Jeśli potrzebujesz pomocy z SEO w Twojej firmie, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Już dziś zacznij razem z nami budować pozycję swojej marki w internecie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
FAQ
1. Czy SEO dla software house różni się od tego dla innych branż?
To, o czym trzeba pamiętać, to to, że każda branża jest inna – każda z nich ma swoją specyfikę i nie inaczej jest w przypadku software house’ów. Planując strategię SEO dla software housemusisz mieć na uwadze takie kwestie jak preferencje, potrzeby danej grupy docelowej czy specjalistyczne słownictwo.
Jasne, elementy procesu SEO (takie jak link building, tworzenie contentu czy optymalizacje na stronie) mogą – i najprawdopodobniej będą – się powtarzać w przypadku różnych branż, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie ich w kontekście charakterystyki danej branży i dokładne poznanie biznesu Klienta.
2. Czy powinienem wiązać się z agencją, która współpracuje z moją konkurencją? Czy to się nie kłóci?
Każda strona jest inna – i nie ma tu znaczenia to, w jaką branżę się wpisuje. Na każdej stronie – ze względu na różnice w asortymencie czy usługach – inne frazy będą generować ruch. W Delante specjalizujemy się w podejściu szerokim, gdzie pozycjonowanych fraz jest nawet kilkaset, dlatego mało prawdopodobne jest, że powtórzą się one z tymi, na które pozycjonowana jest konkurencyjna strona.
Wracając więc do pytania… odpowiedź brzmi: nie! 😉 Znajomość i doświadczenie agencji SEO w Twojej branży to atut, który może jedynie zadziałać na korzyść Twojej strony.
3. Kiedy zobaczę efekty pozycjonowania mojej strony?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Początkowe efekty (w postaci wzrostu widoczności witryny) działań SEO na stronie zazwyczaj dostrzec można w ciągu trzech pierwszych miesięcy od rozpoczęcia współpracy. W kolejnych miesiącach rośnie ruch organiczny, a następnie sprzedaż – co obrazuje poniższy wykres: