.animate-view{opacity: 1 !important;}

5 zalet kampanii brandowej Google Ads

5min.

Komentarze:0

PPC
5 zalet kampanii brandowej Google Ads
11 maja 2022
Zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć widoczność, lojalność oraz rozpoznawalność marki bądź firmy? Z pomocą przychodzi kampania brandowa Google Ads, pozwalająca osiągać wyniki, na których Ci zależy. We wpisie, przedstawimy Ci kilka zalet kampanii brandowych w wyszukiwarce Google.

5min.

Komentarze:0

Spis treści:

Czym jest kampania brandowa w Google Ads?

Rynek staje się coraz bardziej nasycony, dlatego istotne jest budowanie świadomości, widoczności oraz lojalności klientów wobec marki i firmy. Kampania brandowa wspomaga te cele. Oprócz tego, reklamy brandowe pozwalają zwiększyć sprzedaż, grono odbiorców, a także ruch w witrynie.
Kampania brandowa to rodzaj kampanii w sieci wyszukiwania (tj. reklamy tekstowe w wyszukiwarce), która wykorzystuje nazwę Twojej firmy w słowach kluczowych.
Po wpisaniu przez użytkownika nazwy firmy w wyszukiwarkę, kampania ta umożliwia wyświetlanie Twojej witryny w ramach płatnych wyników wyszukiwania. Poniżej znajduje się przykład reklamy brandowej firmy Shein. Jak widzimy, na najwyższych pozycjach ukazała się płatna reklama marki, natomiast niżej - organiczne wyniki brandowe. czym jest kampania brandowa a przykład shein

Brandowe słowo kluczowe

Brandowe słowa kluczowe to frazy bezpośrednio związane z Twoją marką/firmą. Przykładowo - dla Delante będą to hasła takie jak: Delante, agencja Delante, Delante agencja SEO, Delante Agencja SEO/SEM. Tu uwaga - usługi, takie jak pozycjonowanie lokalne, pozycjonowanie zagraniczne, link building, audyt konta Google Ads powinny mieć oddzielne kampanie, a nie wchodzić w zestaw słów kluczowych kampanii brandowej . Słowa brandowe są efektywne, ponieważ wpisują je osoby, które już nas znają. Część z tych osób to klienci z polecenia lub lojalni i stali konsumenci, bądź powracający użytkownicy. Warto dodać, że słowa brandowe mają wysoki współczynnik klikalności. Powodem tego jest silniejszy zamiar użytkownika wpisującego nazwę marki w wyszukiwarkę. Jest on bowiem już na wstępie zainteresowany dotarciem na witrynę brandu. Przykładem tego może być firma Nike. Użytkownik wpisując w wyszukiwarkę buty Nike, z większym prawdopodobieństwem kliknie oficjalną stronę nike.pl niż stronę mniej rozpozawalną, zawierająca w ofercie tą markę. Powód - większa rozpoznawalność, lojalność do tej firmy oraz zamiar dotarcia na stronę interesującego nas brandu.
Tutaj uwaga! Jeśli nazwa Twojego brandu pokrywa się z nazwą popularnego słowa (np. skórzane buty dla witryny skorzanebuty.pl) lub nazwą miejscowości (np. Szczecin dla szczecin.pl) przeanalizuj dobrze, czy warto tworzyć kampanię brandową.
Przykładowo, internauta poszukując lokówki do włosów, wpisuje słowo kluczowe “lokówka” w wyszukiwarce. Wybiera on pierwsze wyniki wyszukiwania i okazuje się, że to salon fryzjerski o nazwie Lokówka i witrynie “lokówka.pl”. Opuszcza stronę niezwłocznie, ponieważ to nie jest to, czego oczekiwał. W takiej sytuacji, kampania ta może generować co prawda dużą liczbę wyświetleń, ale może być znacznie mniej efektywna. Istnieje tu wysokie prawdopodobieństwo, że wyświetli się ona osobom, które nie są zainteresowane Twoim brandem, a szukają (jak w powyższych przykładach): lokówki elektrycznej, skórzanych butów czy lokalizacji danej miejscowości. Taka sytuacja przełoży się na wysokie koszty kampanii, nie efektywny ruch i wysoki współczynnik odrzuceń. Oczywiście zachęcamy jednocześnie do testów, by zweryfikować efektywność na własnym przykładzie.

Zalety kampanii brandowej, czyli dlaczego warto ją prowadzić?

Niskie koszty

Reklama brandowa charakteryzuje się zdecydowanie niższymi kosztami kliknięcia niż kampanie non-brand. Koszt całej kampanii w większości przypadków wynosi kilka procent całego miesięcznego budżetu. Średni CPC (Cost Pay Click) występuje w granicach od kilku do kilkunastu groszy. Zdarza się, że niektóre firmy ponoszą koszty kliknięcia stanowiące kilka złotych dziennie. Wynikiem tego zjawiska jest najczęściej wysoka rozpoznawalność marki, wyższa konkurencja lub brak unikalności nazwy brandu. zalety kampanii brandowej a niskie koszty

Ochrona marki przed konkurencją

Zdarza się, że reklama wyświetla się na słowa kluczowe związane z brandem konkurencyjnej firmy. Może to wynikać z działań algorytmów Google (bazujących na dopasowaniach słów kluczowych) albo niemoralnych praktyk konkurencji. Po wpisaniu w wyszukiwarkę danej frazy, Google stara się dobrać najbardziej trafne reklamy dopasowane do zapytań. Algorytm sprawdza mnóstwo elementów takich jak treść wpisana w wyszukiwarkę, jakość i trafność strony internetowej, charakterystyka użytkownika czy też bieżąca lokalizacja - na tej podstawie wybiera reklamy do Twoich zapytań. Stosowanie nazw konkurencji w treści opisów w reklamach czy nagłówkach jest czynem nieuczciwejkonkurencji - nawet jeśli fraza została wybrana przez algorytmy. W takiej sytuacji należy wykluczyć nazwę konkurencji w ramach wykluczających słów kluczowych. co to jest google ads baner Jeśli marka nie zdoła obronić swojej pozycji, prawdopodobnie straci część swoich klientów na rzecz konkurenta. Z pomocą przychodzą kampanie brandowe, chroniące przed takimi sytuacjami. Warto pamiętać, że reklamy brandowe nie eliminują konkurencji. Może wyświetlać się ona równolegle z naszą reklamą brandową. Dzieje się tak, ponieważ każda kampania bierze udział w tak zwanej aukcji podczas wyszukiwania użytkownika. Reklamy, które ją wygrają zostają wyświetlone w wynikach wyszukiwania. Pod uwagę brany jest m.in. wynik jakości reklamy, optymalizacja strony docelowej oraz stawki i ustawienia kampanii.

Kierowanie internautów na konkretne podstrony

Oprócz samej reklamy, wyświetlać się mogą razem z nią również rozszerzenia, kierujące klienta na konkretną podstronę. Może być to przykładowo strona kontaktu, informacje na temat firmy, blog czy kategorie produktowe z oferty. Reklamy wyświetlające się z rozszerzeniami, są częściej klikane niż reklamy bez tego typu rozszerzeń. Powodem tego jest m.in. to, że reklama zajmuje wizualnie większą powierzchnię, dodatkowo internauta może zobaczyć jakich produktów bądź usług może się spodziewać na naszej stronie (rozsz. linków) lub zostać zachęcony USP marki (rozsz. objaśnień, informacji, cen czy promocji). Więcej o rozszerzeniach reklam możesz przeczytać we wpisie: Wszystko o rozszerzeniach reklam Google Ads. A poniżej zamieszczono przykład rozszerzeń firmy Delante. skuteczność kampanii brandowej a przykład Delante

Efektywność

Niejednokrotnie można zaobserwować wysoki wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROAS) przy niewielkich nakładach finansowych. Szczególnie w sytuacji rozpoznawalnego brandu oraz ustabilizowanej bazie lojalnych Klientów.

Większa widoczność

Kolejną zaletą kampanii brandowej jest to, że pozwala ona zwiększyć widoczność marki, ponieważ przy poprawnej optymalizacji kampanii może pojawiać się ona w pierwszych wynikach wyszukiwania. Jeśli mamy do tego prawidłowo prowadzone działania optymalizacyjne strony - wówczas nasz brand może zająć górę wyników wyszukiwania (reklama + wynik organiczny). Wpływa to podświadomie na zwiększenie zaufania wśród odbiorców. Poniżej przykład Delante: zalety kampanii brandowej a przykład

Zalety kampanii brandowej - podsumowanie

Podsumowując, zalety kampanii brandowej w wyszukiwarce Google są naprawdę dobrym argumentem przemawiającym za tym, że warto ją prowadzić. Dzięki stworzeniu kampanii brandowej można:
  • wzmocnić lojalność konsumentów,
  • przyciągnąć uwagę użytkowników do Twojej marki,
  • spowodować wzrost sprzedaży produktów,
  • zwiększyć ilość interakcji,
  • budować pozytywny odbiór przy niewielkim nakładzie finansowym.
Kampania brandowa przypomina też dawnym klientom o naszej ofercie czy  kreuje zaufanie wśród obecnych. Kampanie brandowe Google Ads są również doskonałym miejscem do przedstawiania takich informacji, których nie jesteśmy w stanie podać w organicznych wynikach wyszukiwania tj.: numer telefonu, rabaty, promocje czy lokalizacja. Przekonany? Teraz pora, żebyś stworzył swoją własną kampanię brandową!
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM