CAPTCHA

Co to jest CAPTCHA – Definicja

CAPTCHA (akronim od Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) służy on do identyfikacji użytkownika, który jest człowiekiem, a nie botem lub innym programem automatycznym. CAPTCHA składa się zwykle z obrazka lub dźwięku, które są łatwe dla człowieka do rozpoznania, ale trudne dla komputera.

CAPTCHA jest używane głównie w formularzach internetowych, takich jak formularze rejestracyjne czy logowania. Można je spotkać również podczas dokonywania płatności online lub wypełniania ankiet.

co to jest captcha

Jak przebiega test CAPTCHA?

Test CAPTCHA może polegać na wpisaniu znaków widocznych na obrazku lub rozwiązaniu prostego problemu matematycznego. Jakie są rodzaje testów CAPTCHA?

  • Obrazek CAPTCHA, który składa się zwykle z kilku elementów, które trzeba rozpoznać i wpisać w odpowiednie miejsce. Znaki mogą być ułożone w losowej kolejności lub według określonego schematu.
  • Proste pytanie, np. „Ile nóg ma koala?”, a użytkownik musi wybrać poprawną odpowiedź spośród kilku dostępnych opcji.
  • Rozwiązywanie problemów matematycznych polega na tym, że użytkownik musi podać poprawną odpowiedź do danego problemu. Problemy te są zwykle bardzo proste, np. „2+2=?”, „10-5=?”.
  • Wykonywanie czynności, które wymagają manualnego działania, na przykład kliknięcie na obrazki o określonym temacie.
  • Dopasowanie brakującego elementu.
  • Przepisanie znaków w odwrotnej kolejności.

Gdzie wykorzystuje się weryfikację CAPTCHA?

Kod CAPTCHA jest stosowany na przykład przy logowaniu się do kont bankowych, sklepów internetowych czy portalach społecznościowych. Dzięki temu, jak już wspominaliśmy, możliwe jest zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do danych osobowych czy też transakcji finansowych.

Czy da się oszukać CAPTCHA?

Tak. W sieci można znaleźć wiele programów i skryptów, które służą wyłącznie temu, aby zautomatyzować proces logowania się na stronach internetowych. Niestety, niektóre z nich potrafią obejść również kod CAPTCHA.

Jak to możliwe? Najprostszym sposobem jest po prostu przechwycenie obrazka CAPTCHA i poddanie go dalszej obróbce. Algorytmy rozpoznawania obrazów mogą być w tym przypadku bardzo pomocne. Drugim sposobem jest użycie specjalnych bibliotek, które potrafią „odczytać” kod CAPTCHA.

Oczywiście, istnieją pewne ograniczenia. Obecnie coraz więcej stron internetowych używa bardziej skomplikowanych i trudnych do przechwycenia obrazów CAPTCHA. Ponadto, niektóre witryny mają własne algorytmy rozpoznawania obrazów, które są bardzo trudne do oszukania.

Czy ta definicja była pomocna?
(1)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

GPT-4 - rewolucja dla Chatu GPT?

GPT-4 - rewolucja dla Chatu GPT?

Wczoraj, 14 marca 2023, OpenAI wypuściło na światło dzienne GPT-4, czyli kolejną iterację ich modelu językowego, na bazie którego działa bijący rekordy popularności ChatGPT. Czy ChatGPT będzie teraz znacznie mądrzejszy?

Czytaj więcej
Jak równolegle poprawiamy SEO i dostępność stron internetowych naszych klientów?

Jak równolegle poprawiamy SEO i dostępność stron internetowych naszych klientów?

Co gdybym Ci powiedział, że 32%* spośród użytkowników odwiedzających Twoją stronę – czyli w zasadzie co trzecia osoba – nie może się po niej poruszać? Jedna na trzy osoby nie może przeczytać dostępnych treści. Co trzecia osoba ma problem z wykonaniem działań, których oczekujesz. Co trzecia osoba opuszcza Twoją witrynę, ponieważ nie może nacisnąć żadnego przycisku.

Czytaj więcej