Cache

Co to jest Cache, czyli pamięć podręczna? – Definicja

Cache (z ang. pamięć podręczna) przechowuje często wykorzystywane dane, aby dostęp do nich był możliwie jak najszybszy. Istnieje wiele modyfikacji oraz metod zastosowania pamięci podręcznej.

Rodzaje pamięci podręcznej cache

  • Server side cache – czyli zapis plików cache na serwerze, włączenie go ma na celu jak najszybszą odpowiedź strony i jej załadowanie jak najmniejszym kosztem zasobów serwera.
  • Client side cache – lokalna pamięć podręczna przeglądarki (np. Chrome), która zapisuje raz pobrane przez użytkownika dane (np. pliki CSS, JS, grafiki i zdjęcia) w pamięci naszego komputera lub telefonu na czas określony przez nas w konfiguracji serwera. Dzięki temu strony nie muszą być ponownie całe pobrane z serwera przy kolejnych odwiedzinach.

Cache co to

Do czego służy pamięć cache procesora?

Pamięć podręczna procesora służy do przechowywania danych i instrukcji, do których procesor musi mieć szybki dostęp. Pamięć podręczna jest znacznie szybsza niż pamięć główna, więc może pomóc procesorowi w szybszym działaniu.

Dlaczego pamięć podręczna cache jest przydatna?

Dzięki wykorzystaniu zapisywania plików zarówno po stronie serwera, jak i po stronie użytkownika – możemy uzyskać zdecydowanie szybsze ładowanie stron internetowych. Popularne i często odwiedzane zasoby stron są cache’owane na serwerze i często w skompresowanej formie podawane są do przeglądarek. Kiedy wchodzimy na stronę po raz kolejny, te najcięższe skrypty i pliki załadowują się z pamięci podręcznej naszej przeglądarki i dzięki temu strona ładuje nam się 3-4x szybciej.

Zastosowanie pamięci podręcznej Cache:

  • wyszukiwarki – Google przechowuje treść strony. Możemy ją sprawdzić za pomocą komendy cache,
  • pamięć podręczna przeglądarki – przeglądarki zapisują informacje o przeglądanych stronach www na dysku lokalnym, by znacznie przyspieszyć prędkość ładowania,
  • proxy cache – wielu dostawców internetu wykorzystuje serwery proxy, które przechowują przeglądane przez użytkowników strony internetowe. Dzięki temu ich wyświetlenie trwa krócej oraz zmniejsza zużycie łącza.

Jak wyczyścić cache?

Z czasem pamięć podręczna może się zapełnić i spowodować powolne działanie komputera. Aby wyczyścić pamięć podręczną, można użyć różnych metod w zależności od systemu operacyjnego. Podajemy instrukcje do Google Chrome i Opery.

Aby wyczyścić pamięć podręczną w Chrome, przejdź do menu „Więcej” i wybierz „Wyczyść dane przeglądania”. W wyświetlonym oknie dialogowym zaznacz pole „Obrazy i pliki w pamięci podręcznej” i kliknij „Wyczyść dane”.

Aby wyczyścić pamięć podręczną w Operze, otwórz menu Ustawienia i wybierz opcję Zaawansowane. W sekcji Prywatność i bezpieczeństwo kliknij Wyczyść dane przeglądania. Zaznacz pola wyboru dla typów danych, które chcesz wyczyścić, a następnie kliknij Wyczyść dane.

Co To Są Pliki Cache W Telefonie?

Pliki pamięci podręcznej w telefonie to pliki tymczasowe, które są tworzone podczas używania telefonu. Pliki te służą do przechowywania danych, które są potrzebne do prawidłowego działania telefonu.

SEO ciekawostka:

Pamięć podręczna cache jest używana przez Google też do zapisywania odwiedzonych strony. Cache wyszukiwarki można wywołać wpisując w przeglądarce cache:adres-strony-www.pl – taki cache zaindeksowanej strony może okazać się niezwykle pomocny w sytuacjach takich jak: awaria serwera, pomyłka webmastera, czy kradzież treści na stronie. Dzięki pamięci podręcznej możemy mieć dostęp do treści z dnia odwiedzenia jej przez roboty wyszukiwarki, a w przypadku bezprawnego przywłaszczenia sobie informacji na stronie, jesteśmy w stanie (do kilkunastu dni) odzyskać skradzione treści.

Czy ta definicja była pomocna?
(8)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej