Cache

Co to jest Cache? – Definicja

Cache (z ang. pamięć podręczna) przechowuje często wykorzystywane dane, aby dostęp do nich był możliwie jak najszybszy. Istnieje wiele modyfikacji oraz metod zastosowania pamięci podręcznej. Możemy rozróżnić m.in.:

  • Server side cache ma na celu jak najszybszą jego odpowiedź i zwrócenie odpowiedniego żądania jak najmniejszym kosztem zasobów serwera.
  • Client side cache to lokalna pamięć podręczna przeglądarki, która zapisuje raz pobrane przez użytkownika dane (np. pliki CSS, JS, grafiki i zdjęcia) w pamięci lokalnej na czas określony w konfiguracji serwera. Dzięki temu dane te nie muszą być ponownie pobrane z serwera przy kolejnych odwiedzinach.

Cache definicja

Jak długo przechowywane są dane w pamięci podręcznej?

Okres przechowywania danych ustalany jest w konfiguracji serwera. Jeśli treść strony zmieniła się w tym czasie, zostaje ponownie wygenerowana i przechowywana w pamięci podręcznej. 

Zastosowanie w Internecie

  • wyszukiwarki – Google przechowuje treść strony. Możemy ją sprawdzić za pomocą komendy cache,
  • pamięć podręczna przeglądarki – przeglądarki zapisują informacje o przeglądanych stronach www na dysku lokalnym, by znacznie przyspieszyć prędkość ładowania, 
  • proxy cache – wielu dostawców internetu wykorzystuje serwery proxy, które przechowują przeglądane przez użytkowników strony internetowe. Dzięki temu ich wyświetlenie trwa krócej oraz zmniejsza zużycie łącza.
  3,00 / 5 ( 4 )
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.