UX (User Experience)

Co to jest UX (User Experience)? – Definicja

UX (ang. User Experience) – to szerokie pojęcie opisujące reakcje, emocje, wrażenia użytkowników podczas interakcji z aplikacją, usługą, stroną internetową, systemem lub innym produktem.

UX jest połączeniem wielu specyficznych dyscyplin związanych z projektowaniem w celu poprawy użyteczności, zdolności reagowania i estetyki. Projektowanie z wykorzystaniem doświadczenia użytkownika jest procesem używanym do tworzenia produktów, które mają dostarczać nam pozytywnych wrażeń.

UX definicja

Jak wygląda poprawnie zaprojektowany UX?

Prawidłowo zaprojektowany UX jest niezwykle ważny, ponieważ ma bardzo duży wpływ na użyteczność i opinię użytkowników o danym produkcie. Pozytywnie działa także na współczynnik konwersji.

Dobry UX to przede wszystkim prosta i intuicyjna komunikacja, przejrzysty i atrakcyjny wygląd oraz użycie naturalnych odruchów użytkowników.

Z pojęciem UX powiązany jest UX Writing, o którym możesz przeczytać w naszym wpisie: Na początku było… słowo, czyli co to jest UX Writing i co ma wspólnego z SEO?

UX na stronach internetowych

Zapewnienie doskonałego doświadczenia użytkownika (UX) na stronach internetowych jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że ludzie są coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o to, co widzą i jak działa strona internetowa. Jak możesz zadbać o to, aby Twoi użytkownicy mieli pozytywne doświadczenie? Oto kilka wskazówek:

  1. Upewnij się, że Twoja strona jest czytelna i łatwa w użyciu. Użytkownicy muszą łatwo można było odnaleźć to, czego szukali na Twojej stronie.
  2. Pamiętaj o tym, że Twoi użytkownicy są różni. Upewnij się, że Twoja strona jest dostosowana do ich potrzeb.
  3. Staraj się unikać błędów na stronie. Błędy mogą być frustrujące dla użytkowników i sprawić, że stracą zaufanie do Twojej strony.
  4. Utrzymuj swoją stronę uporządkowaną. Nawet najbardziej czytelna strona może być trudna w odbiorze, jeśli jest bałaganu.
  5. Regularnie aktualizuj swoją stronę internetową. Użytkownicy chcą mieć pewność,że korzystają z aktualnej wersji strony.
  6. Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna. Coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, więc upewnij się, że Twoja strona działa prawidłowo na różnych urządzeniach.
  7. Unikaj wykorzystywania pop-up’ów. Pop-up’y mogą być irytujące dla użytkowników i sprawić, że stracą cierpliwość do Twojej strony.
Czy ta definicja była pomocna?
(4)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

GPT-4 - rewolucja dla Chatu GPT?

GPT-4 - rewolucja dla Chatu GPT?

Wczoraj, 14 marca 2023, OpenAI wypuściło na światło dzienne GPT-4, czyli kolejną iterację ich modelu językowego, na bazie którego działa bijący rekordy popularności ChatGPT. Czy ChatGPT będzie teraz znacznie mądrzejszy?

Czytaj więcej
Jak równolegle poprawiamy SEO i dostępność stron internetowych naszych klientów?

Jak równolegle poprawiamy SEO i dostępność stron internetowych naszych klientów?

Co gdybym Ci powiedział, że 32%* spośród użytkowników odwiedzających Twoją stronę – czyli w zasadzie co trzecia osoba – nie może się po niej poruszać? Jedna na trzy osoby nie może przeczytać dostępnych treści. Co trzecia osoba ma problem z wykonaniem działań, których oczekujesz. Co trzecia osoba opuszcza Twoją witrynę, ponieważ nie może nacisnąć żadnego przycisku.

Czytaj więcej