Indeksowanie w Google. Jak to działa?

Indeksowanie w Google. Jak to działa?

Żeby zawartość strony została zauważona w wynikach wyszukiwarki, należy uwzględnić ją w indeksie Google. Indeks Google wymienia wszystkie strony, o których wie wyszukiwarka. Gdy Google odwiedza Twoją witrynę, wykrywa nowe i zaktualizowane strony oraz aktualizuje indeks.

Indeksowanie strony w Google: co to jest i jak działa?

Indeksowanie stron to proces dodawania stron internetowych do wyszukiwarki. Podczas indeksacji wszystko zależy od używanego metatagu:

W pierwszym przypadku Robot Google (inne nazwy: pająk, robot internetowy, bot wyszukiwarki, spider, web wanderer) odwiedzi Twoją stronę, następnie odczyta kod źródłowy, a później ją zindeksuje. Natomiast metatag noindex oznacza, że strona nie zostanie dodana do indeksu wyszukiwania w sieci. Kiedy korzystamy z wyszukiwania, tak naprawdę przeszukujemy bazę danych Google czyli Indeks.

Roboty Google sprawdzają wiele czynników na stronie przed indeksacją strony. Biorą pod uwagę między innymi:

 • słowa kluczowe,
 • treść,
 • poprawny kod,
 • element title,
 • atrybuty alt.

Jak sprawdzić indeksowanie strony?

By sprawdzić stan indeksowania pojedynczego linku, jakim jest np. profil, wystarczy wpisać go do wyszukiwarki. Jeśli pojawi się w wyszukiwaniach, oznacza to, że Twoja strona została zindeksowana. Natomiast jeżeli chcemy sprawdzić indeksację pełnej strony lub bloga oraz liczbę nowych tematów oraz zindeksowanych stron, wystarczy wpisać: „site:http://nazwastrony.pl„.

Sprawdzanie zaindeksowanych stron za pomocą komendy site

Indeksowanie strony – jak ułatwić robotom Google zadanie?

Istnieje kilka sposobów, aby skłonić Roboty Google do coraz częstszego odwiedzania naszej strony oraz jej zindeksowania. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy plik robots.txt umożliwia Robotowi Google prawidłową indeksację strony.

Robots.txt to plik, którego zadaniem jest komunikacja z robotami, które indeksują naszą stronę. Warto zasugerować im, jak powinny to zrobić. Ten plik jest pierwszą rzeczą, jaką sprawdzają boty, które wchodzą na stronę internetową, by dokonać indeksacji w Google.

Robots txt a indeksowanie strony

Więcej informacji na temat dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu – Plik robots.txt – co to jest, jak go poprawnie używać?

Sposoby indeksacji strony

1.  Dodanie strony za pomocą Search Console

Jest to najszybszy i najprostszy sposób indeksowania strony. Zajmuje od kilku sekund do kilku minut. Po tym czasie Twoja strona staje się widoczna w Google. Wystarczy wkleić pełny adres strony do indeksacji oraz kliknąć → poproś o zindeksowanie.

Indeksowanie strony w Google Search Console

2. Dodanie strony do indeksu poprzez mapy XML

Mapa XML jest przeznaczona dla Robotów Google. Wszystkie strony powinny ją posiadać, ponieważ format XML zdecydowanie ułatwia indeksowanie strony w Google. Mapa XML to zbiór wszystkich informacji o adresach URL oraz podstronach. Zawiera ona również informację odnośnie wszystkich aktualizacji.

O tym jak ją stworzyć możesz przeczytać w naszym wcześniejszym poście – Mapa strony – co to jest i jak ją skonfigurować?.

Gdy już uda nam się wygenerować mapę witryny, należy dodać ją do wyszukiwarki Google. Dzięki temu Roboty Google będą wiedzieć gdzie znaleźć daną sitemapę wraz z jej danymi. By przesłać mapę XML do Google należy użyć Google Search Console. Gdy mapa zostanie przetworzona będziesz miał możliwość wyświetlania statystyk na danej stronie oraz wszelkich przydatnych informacji o błędach. Warto dowiedzieć się, jak automatycznie aktualizować mapę strony – jeśli tylko mamy taką możliwość.

Indeksacja strony za pomocą mapy xml

3. Indeksowanie za pomocą pliku PDF

Coraz więcej firm decyduje się umieszczać na swoich stronach teksty w formacie PDF. Jeśli tekst jest w tym formacie, Google może przetwarzać te obrazy by wyodrębnić tekst.

Jak traktowane są linki w plikach PDF? Linki w PDF są traktowane dokładnie tak samo jak linki na witrynach internetowych. Warto pamiętać, że nie powinno umieszczać się tam linków no-follow.

By sprawdzić indeksację plików PDF, należy wpisać w wyszukiwarkę Google daną frazę wraz z dopiskiem PDF.

Indeksowanie PDF w wyszukiwarkach

PDF to jeden z wielu rodzajów plików, które Google może indeksować. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą: https://support.google.com/webmasters/answer/35287?hl=en

4. Indeksowanie stron internetowych za pomocą narzędzi online

Jest to podstawowa oraz bardzo prosta forma indeksacji Google. Odbywa się za pomocą wielu linków zwrotnych. Istnieje wiele tego typu narzędzi, w większości są one płatne bądź posiadają limitowaną, darmową wersję. Indeksowanie za pomocą narzędzi online jest istotne dla linków i stron do których nie mamy dostępów. Dzięki dodaniu ich do indeksacji Robot Google będzie mógł swobodnie się po nich poruszać.

Narzędzia online do indeksowania stron:

Indeksacja strony w Google a Crawl Budget

Crawl Budget jest to budżet indeksowania witryny. Dokładniej mówiąc, Crawl Budget jest to liczba indeksowanych stron przez Google w Twojej witrynie przez Google Robots podczas jednej wizyty.

Zależy to od rozmiaru witryny oraz jej kondycji, czyli błędów napotkanych przez Google oraz oczywiście od liczby linków do Twojej strony. Roboty każdego dnia indeksują miliardy podstron, dlatego każda taka wizyta obciąża część serwerów po stronie właściciela jak i Google.

Największy wpływ na Crawl Budget mają dwa parametry:

 • Crawl Rate Limit – limit współczynnika indeksacji strony
 • Crawl Demand – częstotliwość z jaką witryna jest indeksowana

Crawl Rate Limit to limit, który został wprowadzony, żeby Google nie crawlował zbyt dużej ilości stron w danym czasie. Ma to być zabezpieczeniem przed możliwym obciążeniem witryny internetowej. Jest to powstrzymanie Google od wysyłania zbyt wielu zapytań, które powodowałyby spowolnienie szybkości Twojej strony. Może to zależeć także od szybkości witryny, jeżeli jest ona zbyt wolna to tempo całego procesu spada. Wtedy to Google będzie mógł przeanalizować jedynie kilka Twoich podstron.

Na Crawl Rate Limit wpływa również ograniczenie, które jest ustawione w Google  Search Console. Właściciel witryny poprzez panel może zmienić wartość limitu.

Crawl Demand opiera się na ograniczeniach technicznych. Jeżeli strona jest wartościowa dla potencjalnego użytkownika, Google Robot chętniej będzie ją odwiedzał. Istnieje możliwość, że nawet jeżeli Crawl Rate Limit nie zostanie wykorzystany witryna może nie zostać zindeksowana. Mogą na to wpłynąć dwa czynniki:

 • popularność, czyli adresy, które posiadają większą liczbę odwiedzin użytkowników są częściej odwiedzane przez roboty Google,
 • aktualność – algorytmy Google sprawdzają, jak często strona jest aktualizowana.
Komentarz specjalisty

Dobrym pomysłem może okazać się drobna ingerencja w Crawl Budget, innymi słowy, jego optymalizacja. Jest na to co najmniej kilka sposobów: ograniczenie ilości łańcuchów przekierowań, redukcja występujących na stronie błędów, użycie hreflangów, aktualizacja sitemapy czy korzystanie z adresów kanonicznych. Pomóżmy robotom Google zindesować nasze podstrony! 😉

Przemek Jaskierski Delante
Przemek Jaskierski
SEO Specialist

Indeksowanie Google. Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na zindeksowanie strony w Google. Najpopularniejszymi z nich są:

 • indeksowanie za pomocą Search Console,
 • mapy XML,
 • indeksowanie plików PDF,
 • indeksowanie stron internetowych za pomocą narzędzi online.

Jeśli chodzi o indeksowanie, musimy wziąć pod uwagę również kilka istotnych czynników, które pomogą nam w otrzymaniu jak najlepszych wyników. Są to czynniki takie jak:

 • metatagi,
 • plik robots.txt,
 • Crawl Budget.

FAQ

Indeksowanie to, najprościej mówiąc, proces dodawania stron do indeksu (czyli swego rodzaju bazy danych) wyszukiwarki. Jeśli chcesz, aby Twoja strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, musi ona najpierw zostać zindeksowana przez roboty wyszukiwarki.

Aby ułatwić im nieco zadanie, warto stworzyć plik robots.txt (zbiór zaleceń, sugestii dotyczących indeksowania danej witryny), który pozwoli Ci na „komunikację” z botami w zrozumiałym dla nich języku.

Aby sprawdzić, czy dany link znajduje się w indeksie Google, wystarczy skopiować i wkleić go do wyszukiwarki. Jeśli pojawi się w wynikach wyszukiwania, oznacza to, że jest on zindeksowany.

Jeśli natomiast chcesz zobaczyć, jaki jest stan zindeksowania całej witryny czy bloga, wpisz w wyszukiwarkę komendę site: („site:adres url witryny”). Umożliwi Ci ona sprawdzenie liczby zindeksowanych podstron danej witryny i tego, jak wyświetlają się one w wyszukiwarce.

Jest wiele sposobów na indeksację strony w Google, wśród których wymienić można m.in. indeksowanie:

 • za pomocą Search Console,
 • poprzez mapy XML,
 • za pomocą narzędzi online.
(13)
Autor
Off-Site SEO Specialist - Kasia

Off-Site SEO Specialist

W Delante od grudnia 2018. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała przy organizacji dużych eventów. Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka tańca, muzyki oraz dobrego kina. Uwielbia słuchać ludzi oraz dyskutować z osobami o przeciwstawnych poglądach.
Komentarze (4)
  1. Cześć! Jeżeli chodzi o linki pozyskiwane do strony (tj. link building) to tak, ma to sens – w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że Google odwiedzi linki i je zaindeksuje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej