Poniekąd to właśnie z tego powodu, wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej już w trakcie studiów. Wiedza teoretyczna zdobywana na studiach to jedno, jednak to okazja wykorzystywania jej w praktyce i testowania się na nowych polach sprawia, że możemy rozwijać się zawodowo. Pogodzenie studiów i pracy faktycznie może być sporym wyzwaniem, ale przy dobrej organizacji, da się! A w dodatku zdecydowanie warto spróbować. Poniżej opisaliśmy dla was kilka praktycznych tipów, które pomogą wam w pogodzeniu pracy i studiów.
Spis
treści
O czym warto pamiętać już na etapie szukania pracy?
Oczywistym jest, że nie każdą pracę będzie się dało pogodzić ze studiami. Będzie to też wymagało elastyczności i wyrozumiałości po stronie pracodawcy. Dlatego już na etapie szukania pracy i przeglądania ogłoszeń, zwróć uwagę na to, czy pracodawca oferuje elastyczne godziny pracy i koniecznie dopytaj o to na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zwróć też uwagę na wymiar czasu pracy. Pełen etat w połączeniu ze studiami dziennymi będzie bardzo trudny do pogodzenia, a w efekcie od rana do nocy nie znajdziesz chwili czasu dla siebie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wymiar ⅘ czy ¾ etatu, czyli 32 lub 30h tygodniowo. Już na etapie rozmowy o pracę warto porozmawiać z pracodawcą na temat dyspozycyjności i elastyczności godzin pracy.
W Delante osoby studiujące dziennie pracują zwykle w wymiarze 32h, a dzięki elastyczności, spokojnie udaje się im pogodzić zajęcia z pracą. Wiemy, że łączenie obu tych aktywności może być wyzwaniem, dlatego staramy się wspierać naszych pracowników w tej kwestii. Dostosowywanie spotkań z uwzględnieniem planu na studiach też nie stanowi problemu!
Dobra organizacja i podział obowiązków to podstawa
Jeśli zdecydujesz się na łączenie studiów i pracy, twoim bliskim przyjacielem z pewnością zostanie kalendarz. Dobra organizacja czasu i określenie dokładnych ram, kiedy w tygodniu poświęcasz czas na studia, a kiedy na pracę, pozwoli ci utrzymać wszystko w ryzach. Gdy plan gdzieś w trakcie tygodnia się rozjedzie, potem może być trudno z powrotem utrzymać balans i wyrobić się ze wszystkim. Dlatego kluczem do sukcesu będzie tutaj planowanie każdego tygodnia w poniedziałek i w miarę możliwości trzymanie się wyznaczonego planu.
Rozwiązania, o których warto pomyśleć w kontekście uczelni
Jednym z tipów zasługującym na uwagę jest dogadanie się z prowadzącymi w kwestiach ewentualnych nieobecności na zajęciach. Warto pamiętać o tym, że prowadzący to też człowiek i czasami można się z nim dogadać i np. ustalić indywidualny tryb z danego przedmiotu. W ten sposób, jeśli uda się to załatwić nawet tylko z jednym prowadzącym, zyskasz np. 1,5 godziny tygodniowo, a na zaliczenie przedmiotu zrealizujesz projekt w trybie indywidualnym.
Można też próbować drogą oficjalną, składając wniosek o IPS (indywidualny plan studiów). W taki sposób możesz uzyskać oficjalną zgodę na to, aby nie chodzić na konkretne przedmioty i zaliczać je eksternistycznie. Nie zawsze się to uda i niektóre sekretariaty w takich sytuacjach odsyłają z kwitkiem i proponują studia zaoczne, ale z doświadczenia wiemy, że czasami się udaje, więc warto próbować!
Kilka rad od naszych pracowników
Zapytaliśmy naszych pracowników, którzy łączą pracę w Delante ze studiami dziennymi, o kilka najważniejszych tipów, które pomagają im na co dzień:
Dzięki temu, że mamy elastyczne godziny pracy, tak naprawdę połączenie studiów i pracy nie jest specjalnie trudne. Pracuję na ⅘ etatu (32h), więc to też z pewnością pomaga, bo zawsze jest więcej czasu w tygodniu niż przy pracy na pełen etat. Dla mnie najważniejsza jest dobra organizacja czasu i planowanie wszystkich zajęć każdego dnia. Dzięki temu mam wszystko pod kontrolą i udaje mi się połączyć studia i pracę.
Gdybym miała udzielić komuś rad bazując na swoim własnym doświadczeniu, powiedziałabym, że najważniejsze jest żeby używać kalendarza, planować sobie tydzień, starać się wcześnie wstawać i zawsze zostawiać czas na odpoczynek! Połączenie studiów i pracy jest wymagające, dlatego weekend to moja świętość. Nigdy nie zostawiam pracy na weekendy, żeby móc się zrelaksować i oczyścić głowę.
Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera
Pracuję w Delante przez okres całych studiów magisterskich i to, co mi pomogło najbardziej, to ustalenie priorytetów. Wiedziałam, że to praca zawodowa jest kierunkiem powiązanym z moją przyszłością, dlatego pozwoliłam sobie trochę odpuścić ze studiami i nie starać się na 100%. Czy to oznacza, że zawalałam studia czy miałam poprawki? Absolutnie nie! Po prostu postawienie pracy na pierwszym miejscu pozwoliło mi ustalić, na czym chcę się skupiać. Udało mi się też dogadać z prowadzącymi z niektórych przedmiotów, na indywidualne zaliczenia, dzięki czemu zyskałam trochę czasu w tygodniu.
Zastanawiasz się, czy dasz sobie radę? Odpowiedź brzmi: tak!
Wiele osób na początku boi się podjąć takie wyzwanie, ale uwierzcie – warto! I przede wszystkim, da się! Dobra organizacja w tym przypadku to podstawa, jednak z pomocą kalendarza i sporej dawki motywacji, z pewnością wam się uda. Zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas studiów jest bardzo wartościowe i pozwala na rozwój na wielu różnych płaszczyznach, a często także na wykorzystywanie wiedzy ze studiów w praktyce.