.animate-view{opacity: 1 !important;}

Krótkie podsumowanie 2021 roku, czyli czego dowiedzieliśmy się o SEO przez ostatnie 12 miesięcy

3min.

Komentarze:0

Krótkie podsumowanie 2021 roku, czyli czego dowiedzieliśmy się o SEO przez ostatnie 12 miesięcy
12 stycznia 2022
Za nami kolejny rok, który podobnie jak poprzednie, przyniósł ze sobą wiele zmian na SEOwym podwórku. Tym razem przychodzimy do Was z podsumowaniem 5 najistotniejszych aktualizacji wyszukiwarki Google, które miały miejsce w 2021 roku.

3min.

Komentarze:0

Najważniejsze zmiany SEO w 2021 roku

Każdego roku algorytmy Google aktualizowane są setki razy, aby zagwarantować użytkownikom jak najbardziej trafne i wiarygodne wyniki wyszukiwania. Większość z nich pozostaje niezauważona albo wywiera minimalny wpływ na dotychczasowe pozycje w SERP, jednak co jakiś czas pojawiają się zmiany, które wstrząsają światem SEO i zbijają z pantałyku nawet najbardziej doświadczonych specjalistów. Poniżej znajdziecie listę 5 najbardziej wpływowych aktualizacji wyszukiwarki Google dla SEO w 2021 roku.
  1. Page Experience

Wdrażana od czerwca do września aktualizacja przyniosła ze sobą nową pozycję w raporcie Google Search Console kryjącą się pod nazwą Page Experience. Wynik ten bierze pod uwagę takie czynniki jak: Core Web Vitals, responsywność i bezpieczeństwo witryny, obecność protokołu HTTPS oraz to, w jakim stopniu ilość i jakość umieszczonych na stronie reklam wpływa na doświadczenia użytkownika z daną stroną. [caption id="attachment_47906" align="aligncenter" width="750"]page experience w SEO w 2021 roku Źródło: https://developers.google.com/search/blog/2021/04/more-details-page-experience[/caption]
  1. Google Link Spam

Aktualizacją Link Spam Update to kolejny krok Google w stronę walki ze spamem linkowym, którą zapoczątkował algorytm Pingwin 4.0. Obecne w sieci odnośniki zostały ponownie ocenione przez nowe algorytmy, tak aby zidentyfikować spamerski linki i wykluczyć je w trakcie oceny strony, do której prowadzą. Linki witryn biorących udział w spamie linkowym zostały całkowicie zignorowane. Oznacza to, że strony stosujące takie praktyki mogły zauważyć spore spadki w swoich pozycjach w wynikach wyszukiwania. [caption id="attachment_47908" align="aligncenter" width="750"]link spam aktualizacja w 2021 roku Źródło: https://developers.google.com/search/blog/2021/07/link-tagging-and-link-spam-update[/caption]
  1. Summer Broad Core Update(s)

W czerwcu i lipcu nastąpiło wdrożenie dwóch aktualizacji głównego algorytmu wyszukiwarki Google, czyli tzw. rdzenia, które wzbudziły spore zaskoczenie. Do tej pory nie zdarzyło się, by dwie aktualizacje „core” zostały wprowadzone w tak krótkim odstępie czasowym. Pierwsza aktualizacja spowodowała spore roszady w wynikach wyszukiwania, jednak wahania były różne w zależności od branży.
  1. Product Reviews Update

1 grudnia Google ogłosiło kolejną aktualizację recenzji produktów. Miała ona na celu nadanie wyczerpującym, dokładnym i wiarygodnym recenzjom produktów przewagę w wynikach wyszukiwania. Aktualizacja Product Reviews została zakończona 21 grudnia i już teraz wiadomo, że wywołała ona znacznie większy wstrząs niż jej kwietniowa poprzedniczka. Dla specjalistów SEO jasne jest, że nie jest to ostatnia aktualizacja recenzji produktów, co oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych przetasowań w wynikach SERP.
  1. MUM

MUM, czyli Multitask Unified Model, to bez wątpienia algorytm, którego ogłoszenie na Google’s I/O 2021 wzbudziło największe zamieszanie. MUM to w zasadzie szereg pomniejszych algorytmów składających się na rewolucyjną technologię, wykorzystującą uczenia maszynowe oraz sztuczną inteligencję, która ma na celu lepsze zrozumienie przez wyszukiwarkę zapytań użytkowników, a tym samym udzielenie im trafniejszej odpowiedzi. Oszacowanie, jakie zmiany przyniesie ta nowa technologia, póki co jest karkołomne, ponieważ to dopiero początek jej wprowadzania. Jednak biorąc pod uwagę, że obecne już Direct Answear traktujemy jako namiastkę MUM, możemy spodziewać się, że nowe rozwiązania spodobają się raczej użytkownikom, a niekoniecznie SEOwcom. [caption id="attachment_42874" align="aligncenter" width="604"]technologia MUM co to jest Źródło: https://blog.google/products/search/introducing-mum/[/caption]

Czego możemy spodziewać się w roku 2022?

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego, co wydarzyło się w SEO w roku 2021? Przeanalizowanie najważniejszych modyfikacji algorytmów, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy może pomóc nam w zrozumieniu kierunku, w którym zmierza Google, a tym samym przewidzeniu, z czym będziemy musieli mierzyć się w nadchodzącym roku i lepszym zaplanowaniu swoich działań. Trendy, które możemy zaobserwować już teraz, będą najprawdopodobniej kontynuowane w roku 2022. Czego możemy więc się spodziewać? Z pewnością dalszych walk z ograniczeniem liczby spamerskich linków, nastawieniem na użytkownika zarówno w przypadku trafności wyszukiwań, jak i płaszczyzny UX stron internetowych.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM