Triki wyszukiwania w Google. 11 sztuczek, o których mało kto wie

Triki wyszukiwania w Google. 11 sztuczek, o których mało kto wie

Nie jest tajemnicą, że gigant z Mountain View nieustannie udoskonala i aktualizuje niekończące się możliwości swojej wyszukiwarki. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele tajemnic skrywa przed nami Google. W dzisiejszym artykule odkryjemy niektóre z nich. Poznaj triki Google!

Ostatnio na naszym blogu: Duża zmiana w celach kampanii w Facebook Ads w 2022 roku

W tym blogpoście zagłębimy się więc w czeluści Wujka Google. Zapewne większość z Was korzysta z jego usług na co dzień, dlatego też chcemy ułatwić Wam to zadanie.

Jak szybko i skutecznie dostać od wyszukiwarki to, czego potrzebujemy? Koniecznie czytaj dalej i poznaj 11 trików w Google ułatwiających wyszukiwanie. Zaczynamy!

Triki Google. 11 trików wyszukiwania

1. Strony o podobnej zawartości treści

Wiadomym jest, że jeżeli coś nam się spodoba, to chcemy tego jak najwięcej. I nie inaczej jest w przypadku stron internetowych. Jak więc, w łatwy sposób, znaleźć w sieci miejsca o podobnej tematyce? Tu z pomocą nadchodzi pierwszy trik wyszukiwania w Google.

Wpisz hasło “related:” przed adresem witryny, która Cię zaciekawiła i gotowe!

Triki Google - strony o podobnej treści

2. Pożądana definicja

Jeśli zależy Ci na tym, aby w szybki sposób otrzymać definicję wybranego słowa, użyj  frazy “define:(wyraz)”. W rezultacie nie będziesz zmuszony do tego, aby przeszukiwać SERP, w nadziei na odnalezienie pożądanej definicji.

Triki wyszukiwania w Google - pożądana definicja w wyszukiwaniach

3. Zapomniane słowo

Jak często zdarzyło Ci się szukać filmu, którego tytuł ledwo pamiętasz? Wiesz, że brakuje Ci w głowie jedynie części frazy? Mamy na to sposób! Dodaj “*” w miejscu wyrażenia, którego nie pamiętasz, a Google zrobi resztę za Ciebie.

Tricki Google - zapomniane słowo w wyszukiwaniach

4. Kiedy sami nie wiemy czego szukamy …

… wtedy z pomocą przychodzi nam czwarty trik Google, czyli użycie słowa “OR”. Jeżeli nie jesteś do końca pewny, czego szukasz 😉 i na jakim wyniku wyszukiwania Ci zależy, warto pomiędzy dwie frazy wpisać spójnik “OR”. Google wyświetli odpowiedzi na obydwa zapytania, które najprawdopodobniej rozwieją Twoje wątpliwości.

Sztuczki Google - spójnik OR w wyszukiwaniu

5. Niechciana strona

Kiedy nie chcesz, by w wynikach wyszukiwania ukazała Ci się konkretna strona, wystarczy, że wpiszesz pożądaną frazę, a następnie dodasz “-site:(niechciana strona)”.

Triki w Google - niechciana witryna w wyszukiwaniach

W rezultacie, witryna ta nie zostanie wzięta pod uwagę przez Google jako wartościowa dla Ciebie i nie wyświetli jej.

Triki wyszukiwania w Google - wyniki wyszukiwania bez niechcianej strony

6. Plik PDF

Często zdarza się, że dopisek “PDF” do danej frazy nie wystarczy, aby Google pokazał nam pliki jedynie w tym formacie. Co więc zrobić, aby zawęzić wyniki wyszukiwania do formatu PDF? Można to zrobić używając “filetype:pdf (fraza)”.

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwanie formatu pdf

7. Ramy czasowe

Czyli coś, co może okazać się przydatne w trakcie researchu, statystyk bądź różnorakich analiz. Jeżeli chcemy ograniczyć wyszukiwania do konkretnej ramy czasowej lub nie wiemy, z jakiego dokładnie roku informacji szukamy, to istnieje pewna sztuczka Google, która może nam ułatwić zadanie.

Jedyne co wystarczy zrobić, to wpisać dwie daty, a pomiędzy nimi trzy kropki (“…”). Voilà!

Triki wyszukiwania w Google - ramy czasowe w wyszukiwaniach

8. Konkretne frazy w:

Tytule

Jeżeli chcesz, aby w wynikach wyszukiwania ukazały Ci się jedynie strony, które mają w tytule pożądaną przez Ciebie frazę, należy wpisać w Google “:intitle:(fraza).

Triki wyszukiwania w Google - pożądana fraza w tytule

Adresie URL

Analogicznie do przykładu powyżej, jeśli fraza zawarta ma być w adresie URL, należy wpisać w wyszukiwarkę “inurl:(fraza)”.

Triki wyszukiwania w Google - pożądana fraza w URL

9. Wykluczona fraza

Co zrobić w przypadku, kiedy chcesz wykluczyć konkretne słowo bądź wyrażenie? Przykładowo, szukasz galerii handlowych we Wrocławiu, ale doskonale pamiętasz, że Galeria Dominikańska nie przypadła Ci do gustu. Jak więc sprawić, aby nie wyświetlała Ci się w wynikach wyszukiwania? Zobrazowaliśmy to poniżej:

Triki wyszukiwania w Google - wykluczona fraza w wyszukiwaniach

Jedyne co należy zrobić, to wstawić “-” przed niechcianą frazą. Google od razu zmieni wyniki wyszukiwania tak, aby dostarczyć Ci jedynie pożądanych przez Ciebie odpowiedzi.

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwania bez niechcianej frazy

10. Treści na danej stronie

Jeżeli chcesz otrzymać wyniki wyszukiwania na dany temat, z konkretnej strony WWW, użyj “(fraza) site:(adres strony)”. Proste prawda?

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwanie treści z konkretnej strony

11. Synonimy

Naszą listę trików Google zamykają synonimy, ale co to właściwie znaczy? 😉 Otóż, jeżeli interesuje Cię coś więcej niż konkretne hasło (a mianowicie wszystko to, co go dotyczy), Google za pomocą tyldy (~) oferuje Ci możliwość wyszukania synonimów i słów podobnych.

W praktyce oznacza to, że wyszukiwarka dostarczy nam wyniki nie tylko zawierające konkretną frazę, ale generalne informacje na dany temat. Przykład poniżej:

Triki wyszukiwania w Google - synonimy w wyszukiwaniach

Sztuczki Google. Podsumowanie

Powszechnie wiadomo, że Wujek Google jest naprawdę potężną wyszukiwarką – pod każdym względem. Widzimy, że działa, ale właściwie mało kto z nas wie jak.

Jednak zastanówmy się, jak w pełni wykorzystać jego potencjał? W jaki sposób zawęzić wyniki wyszukiwania tak, aby jak najszybciej dostać to, czego szukamy? Mam nadzieję, że powyższe 11 trików Google odnośnie wyszukiwania ułatwi Ci trochę to zadanie oraz umożliwi sprawne i efektywne poruszanie się w wyszukiwarce.

FAQ

Triki wyszukiwania umożliwią Ci przede wszystkim sprawniejsze i efektywniejsze poruszanie się w Google. Dzięki konkretnym sztuczkom Google będziesz mógł w łatwy i szybki sposób otrzymać zawężone wyniki wyszukiwania dopasowane do Twoich potrzeb. 

Jest wiele trików wyszukiwania w Google, które mogą okazać się pomocne w wyszukiwaniu wyselekcjonowanych wyników dopasowanych do Twoich oczekiwań. Wśród tych sztuczek wymienić można m.in. stosowanie operatorów takich jak:

 • „related:” – który pomoże wyszukać Ci strony o podobnej tematyce,
 • „*” – który pomoże Ci odnaleźć wynik, jeśli pamiętasz/znasz jedynie fragment frazy,
 • „OR” – który pomoże Ci w sytuacji, kiedy wahasz się pomiędzy dwoma frazami (nie jesteś pewny, jakiego wyniku szukasz) – Google wyświetli obie możliwości,
 • „-site:(niechciana strona)” – dzięki któremu Google wyświetli wyniki bez niechcianej strony.

Czy to wszystkie sztuczki? Oczywiście, że nie! Więcej trików znajdziesz w treści wpisu.

(13)
Autor
Junior SEO Coordinator - Ola

Junior SEO Coordinator

Studentka Zarządzania Mediami. Zainteresowanie marketingiem i social mediami odkryła podczas organizacji studenckich eventów. Od lipca 2019 rozwija swoją wiedzę i umiejętności w Delante. Ciągle próbuje nowych rzeczy, a obecnie na jej celowniku znalazła się grafika komputerowa. Lubi dobrą kuchnię i seriale z happy endem.
Komentarze (6)
  1. Zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł ze względu na to, że wciąż jest wiele użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z przedstawionych wyżej „trików” – i dla takich użytkowników mogą okazać się one wręcz magiczne. 😉 Naszego bloga czytają również osoby spoza branży, dlatego też staramy się poruszać tematy takie jak ten. 🙂

  2. Skoro według Ciebie to nie są triki to jaki operator uznałbyś za godny tego terminu? 🙂 W mojej ocenie wszystko co wybiera poza standardowe ramy „wpisywania do Google” to właśnie triki – internety czytają również ludzie, nie tylko SEO-wcy 😉

 1. Bardzo przydatne informacje, wielkie dzięki!
  Mam niestety problem z funkcje related:

  Po wpisaniu w wyszukiwarkę poniższego przykładu:
  related:domodi.pl

  wyskakuje mi nic, puste wyniki wyszukiwania.

  Czy ktoś może mi pomóc? Z żadną inną stroną nie działa. Nie ważne czy dodam www czy http czy nic i tak wyniki wyszukiwania są puste

  1. Podczas pisania tego artykułu, wspomniany trik działał (widać to na zrobionym przeze mnie screenie). Jak wiemy, Google cały czas się aktualizuję, więc najwyraźniej funkcja „related:” została usunięta. W najbliższym czasie zaktualizuję wpis tak, aby zawierał tylko te działające funkcje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Jak pozycjonować sklepy B2B?

Jak pozycjonować sklepy B2B?

B2B i B2C to segmenty rynkowe, które się różnią, ale jeśli chodzi o kanały, za pomocą których możesz dotrzeć do klientów zainteresowanych ofertą, są bardzo podobne. Jednym ze sposobów na sprzedaż jest prowadzenie sklepu online i pozyskiwanie zamówień dzięki ruchowi z organicznych wyników wyszukiwania Google. Nie jest jednak tak, że wszystkie kroki będą tutaj wyglądać identycznie. Sprawdź, jak pozycjonować sklepy B2B.

Czytaj więcej
10 powodów spadku sprzedaży w sklepie online

10 powodów spadku sprzedaży w sklepie online

Prowadzisz sklep WWW, który generuje oczekiwane przychody. Nagle jednak okazuje się, że z dnia na dzień masz coraz mniej zamówień i działalność przestaje przynosić takie wyniki, jak dotąd. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele – nie oczekuj, że poprawa nadejdzie natychmiast, z dnia na dzień, bez żadnej interwencji. Nic nie dzieje się bez przyczyny, więc teraz Twoim zadaniem jest ustalenie źródła problemu i jego rozwiązanie. Sprawdź, z czego może wynikać spadek sprzedaży w sklepie internetowym.

Czytaj więcej