Ulepszenie algorytmu MUM – walka Google z fałszywymi informacjami

Ulepszenie algorytmu MUM – walka Google z fałszywymi informacjami

Google podejmuje walkę z fałszywymi, wprowadzającymi w błąd treściami, na które użytkownicy mogą natrafić w sieci. Krokiem w stronę bardziej wartościowych wyników pojawiających się na pierwszych miejscach SERP jest kolejna aktualizacja algorytmu MUM. Co zmieniło się tym razem?

Trochę o samym MUM

MUM, czyli Google Multitask Unified Model, to algorytm, a w zasadzie wiele małych algorytmów składających się na wykorzystywaną przez wyszukiwarkę technologię, dzięki której ma ona lepiej zrozumieć zapytanie użytkownika i podsunąć mu trafniejsze odpowiedzi. Jego wdrożenie rozpoczęło się w połowie 2021 roku i było tak naprawdę kontynuacją działań zapoczątkowanych przez aktualizację BERT, której celem było lepsze rozumienie zapytań internautów.

Co zmieniło się w ostatnich dniach?

Tydzień temu mieliśmy do czynienia z kolejną aktualizacją MUM. Tym razem jego modyfikacja dotyczyła ulepszenia działań Google w zakresie identyfikacji zgodności wielu wysokiej jakości źródeł, a tym samym ustalenia, czy dana treść prezentuje najbardziej wiarygodną wersję danego faktu.

Jak będzie to działać?

Wprowadzone zmiany wymuszają na robotach porównanie tego, co pojawia się jako featured snippets z innymi źródłami postrzeganymi przez Google jako wiarygodne i jakościowe. Jeśli system odkryje zgodność, wynik pozostanie wyróżnionymi na pozycji zerowej, jednak jeśli będą one prezentować inną wersję danej informacji, zostanie on usunięty z tego miejsca. Użytkownik zostanie także poinformowany o sytuacji, kiedy Google nie może w pełni potwierdzić wiarygodności danej informacji, ponieważ ma do tego zbyt mało zasobów.

Co ważne, system jest w stanie porównać treści nawet w przypadku, kiedy używają one zupełnie innych słów.

Istotną zmianą jest także to, że od teraz MUM jest w stanie określić, które zapytania potrzebują wyświetlenia featured snippetów, a które są lepiej obsługiwane bez nich. Szacuje się, że aktualizacja doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości ich pojawiania się aż o 40%.
(źródło)

jak pozyskiwać klientów baner

 

Inne zmiany

Wraz z aktualizacją MUM Google wprowadza również dodatkowe funkcje, które mają pomóc użytkowników w znalezieniu informacji, którym mogą zaufać. W jaki sposób? Między innymi przez rozszerzenie funkcji „O tym wyniku” (“About This Results”) o takie informacje jak źródło czy opinie o nim. W tym momencie opcja ta została rozszerzona na inne wersje językowe wyszukiwarki jak włoska, francuska, niemiecka czy hiszpańska. Wciąż czekamy na możliwość przetestowania jej na polskich wynikach wyszukiwania.

Aktualizacja MUM to kolejny krok w stronę poprawy jakości informacji, na które możemy natrafić w wynikach wyszukiwania. Zmiany zmierzające w tym kierunku to jeden z większych trendów, które można zaobserwować w działaniach Google, dlatego możemy mieć pewność, że w przyszłości będzie on kontynuowany.

(3)
Autor
Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej