Pozycjonowanie stron – poradnik dla początkujących

Pozycjonowanie stron – poradnik dla początkujących

Na naszym blogu znajdziesz sporo tekstów na temat pozycjonowania. Poniższy artykuł to podsumowanie – stale aktualizowany poradnik, który pozwoli Ci szybko znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania.

Ostatnio na naszym blogu: Ograniczenia w Google Moja Firma przez COVID-19

Kiedy wpadasz na pomysł, że chcesz samodzielnie zająć się pozycjonowaniem stron, w Twojej głowie może pojawić się tysiące pytań albo może pojawić się też… pustka. Wszystko jedno. Potrzeba Ci wiedzy, odpowiedzi, czegoś, co pomoże Ci sprawić, że szalony pomysł, stanie się rzeczywistością, a Twoja strona znajdzie się na topowych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Od czego zacząć? W jaki sposób? Za pomocą jakich narzędzi? Co warto wiedzieć, by samodzielnie zoptymalizować swoją stronę, a czego absolutnie się wystrzegać?

To tylko niektóre z pytań, które mogą nasunąć się Tobie i osobom, które zaczynają swoją przygodę z SEO. Jednak to, co ważne, to także fakt, że nie wiesz, gdzie zacząć…

A co, jeśli w jednym miejscu znajdziesz wiedzę, która pomoże Ci stawiać pierwsze samodzielne kroki?

Z czym jeść pozycjonowanie stron? – poradnik

By ułatwić Ci to zadanie, od pewnego czasu publikujemy artykuły, które poruszają różne zagadnienia związane z tym tematem. Poniższy artykuł, to, co jakiś czas aktualizowane podsumowanie, w którym znaleźć można odnośniki do poszczególnych tekstów. Stanowi on więc swego rodzaju mini-poradnik czy też tutorial dotyczący pozycjonowania stron internetowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Idź po kolei!

Zacznijmy od teorii

Swoją przygodę z SEO należy rozpocząć przede wszystkim od poznania podstawowych pojęć, czyli… let’s start from the beginning. Tak, by wszystko miało ręce i nogi na początek powinieneś wiedzieć, czym jest pozycjonowanie, czym się charakteryzuje, czym różni się od reklam płatnych oraz jakie zwierzątka musisz poznać, by skutecznie działać w SEO. Chcąc znać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj artykuł: Pozycjonowanie stron www i dowiedz się jakie są zalety SEO. Na to, na jakiej pozycji jest dana strona wpływają czynniki rankingowe Google, które opisaliśmy w naszym artykule. Czynniki są mierzone poprzez algorytmy Google, które często są aktualizowane dlatego warto śledzić nowinki SEO i dostosowywać stronę do aktualizacji.

Wiedząc już czym jest pozycjonowanie możesz przejść do tego, z czego składa się SEO. W jednym z naszych artykułów opisaliśmy 10 najważniejszych elementów pozycjonowania. Swoją drogą, skąd wiedzieć czy wybrać reklamy PPC czy zainwestować w SEO? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Oba przypadki opisujemy w naszym artykule: Pozycjonowanie czy Google Ads – co wybrać?

Każdy właściciel strony internetowej w pewnym momencie zadaje sobie pytania, które mogą mu pomóc w optymalizacji jego www. Swego czasu na blogu umieściliśmy artykuł, w którym prezentujemy 7 podstawowych pytań dotyczących pozycjonowania.

Po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz zastanawiać się nad tym, że być może wiesz, czym jest pozycjonowanie, ale skąd masz wziąć frazy, na które będziesz optymalizował swoją stronę? Na to też znamy odpowiedź. Jak je dobrać? Podpowiadamy w artykule Jak wybrać słowa kluczowe? Co może ułatwić nam pracę przy wyborze słów kluczowych? Na pewno narzędzia, które zostały do tego stworzone. Jakie? O tym piszemy w artykule: Słowa kluczowe – 11 narzędzi, które wspomagają keyword research.

Ile słów kluczowych wybrać? Temat ten rozwinęliśmy w tekście: Pozycjonowanie 5, 10, 20 fraz – ile wybrać? Liczba to jednak nie wszystko, liczy się także kształt. O tym, jaką formę mogą przyjmować słowa kluczowe i które będą najodpowiedniejsze, dowiesz się z tekstu o tak zwanym długim ogonie, gdzie za pomocą infografiki zilustrowaliśmy czym jest SEO typu longtail.
Longtail SEO - poradnik infografika - frazy długiego ogona
Wolisz posłuchać czym jest pozycjonowanie szerokie? Zachęcamy do obejrzenia jednego z odcinków vloga Robię SEO, w którym Gosia opowiada czym jest pozycjonowanie szerokie.

Pozycjonowanie lokalne, ogólnopolskie, za granicą – które wybrać?

Przy pozycjonowaniu strony należy też określić sobie, w której wyszukiwarce będziemy pozycjonować i na jaki kraj będziemy kierować swoje działania.
Pozycjonowanie zagraniczne strony internetowej

Jeżeli chcesz, by Twoja strona wyświetlała się w wynikach lokalnych wyszukiwania: zainwestuj w SEO na terenie Twojego miasta czy województwa.

My, na przykładzie Krakowa pisaliśmy o tym, jak pozycjonować firmę w Twoim mieście. Przy pozycjonowaniu lokalnym sporą rolę odgrywa Pozycjonowanie w Google Maps, gdzie optymalizacja wizytówki pozwoli Ci zwiększyć ruch i pozycję strony. Chcesz być wysoko w mapach a nie wiesz jak to zrobić? My wiemy – i pokazujemy to  w powyższym artykule. Jeśli nie masz jeszcze wizytówki, dowiedz się jak dodać firmę do Google Moja Firma i na mapach.

Coraz bardziej popularne wśród firm jest także pozycjonowanie za granicą, o czym stworzyliśmy osobny duży poradnik. Z niego dowiesz się na co zwrócić uwagę już na etapie przygotowania, jakie aspekty techniczne mają wpływ na widoczność, jak zapewnić sobie większy ruch oraz jak sprawić, by w bezpieczny sposób zapewnić sobie wzrost pozycji w danym kraju. Jedną z kwestii, którą warto poruszyć na samym początku jest wybór domeny, o czym pisaliśmy w artykule: Wejście na rynek zagraniczny – domeny czy wersje językowe?

Wiemy również, że pozycjonowanie różni się w zależności od kraju, w którym chcemy je wykonywać. By SEO za granicą było skuteczne, należy przede wszystkim poznać specyfikę kraju, rynku pozycjonowania w danym państwie a także znać język danego kraju. Na naszym blogu pojawiły się artykuły dotyczące pozycjonowania:

 1. w Niemczech
 2. w Anglii
 3. w Norwegii
 4. we Francji
 5. w Rosji
 6. w Czechach
 7. w Turcji
 8. w Holandii
 9. w Szwajcarii
 10. w Hiszpanii
 11. w USA
 12. w Szwecji
 13. w Danii
 14. w Australii
 15. we Włoszech
 16. w Singapurze
 17. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
 18. w Kanadzie
 19. w Belgii
 20. w Austrii
 21. w Finlandii
 22. na Węgrzech
 23. w Ameryce Południowej
 24. w Brazylii
 25. w Meksyku
 26. na Ukrainie

O pozycjonowaniu zagranicznym również możesz posłuchać na vlogu Robię SEO:

Branża ma znaczenie

Wybór strategii nie zależy jedynie od lokalizacji w której chcesz aby wyświetlała się Twoja strona. Duży wpływ na działania ma również branża w której prowadzisz swoją działalność. Inna jest chociażby specyfika stron dotyczących branży finansowej, medycznej, e-commerce czy fotograficznej. Do każdej branży należy podejść indywidualnie i zaplanować odpowiednie działania. Na naszym blogu napisaliśmy na temat SEO dla różnych branż, między innymi:

 1. branży odzieżowej
 2. branży fotograficznej
 3. branży muzycznej
 4. branży sportowej
 5. branży gastronomicznej
 6. branży wydawniczej
 7. branży IT
 8. branży medycznej
 9. branży dziecięcej
 10. branży meblarskiej
 11. branży konopnej
 12. branży finansowej
 13. branży turystycznej
 14. branży obuwniczej
 15. branży kosmetycznej
 16. branży elektronicznej
 17. branży nieruchomości
 18. branży fitness
 19. branży zoologicznej
 20. branży ślubnej
 21. portali informacyjnych
 22. branży farmaceutycznej
 23. branży prawnej
 24. branży spożywczej

Przejdźmy do praktyki!

Poradnik SEO: PozycjonowaniePo wyborze fraz i zapoznaniem się z podstawowymi pojęciami z tematyki SEO, czas na… praktykę.

By rozpocząć pozycjonowanie stron, najpierw należy wykonać audyt SEO. Na co zwrócić przy nim uwagę? Jak sprawdzić, czy nasza strona jest dobrze zoptymalizowana? O tym, piszemy w naszym artykule: Audyt SEO: co powinien zawierać? oraz Jak samodzielnie przeprowadzić prosty audyt SEO? Kiedy zbadasz poszczególne elementy, będziesz wiedział, w którym miejscu Twoja strona potrzebuje poprawy.

O czym nie możesz zapomnieć audytując stronę?

Masz plan i możesz działać!

Duża ilość stron opartych jest obecnie na WordPressie, czyli systemie zarządzania treścią, który jest prosty, intuicyjny i pozwala na bardzo wiele swoim użytkownikom. Wtyczka SEO dedykowana dla tego CMS’a to Yoast, który w prosty sposób pozwoli Ci podnieść poziom optymalizacji SEO Twojej strony. O tym jak pozycjonować stronę na WordPressie przeczytasz w naszym kolejnym artykule. Często pomocnym elementem przy optymalizacji stron jest pozycjonowanie zdjęć, gdzie jeśli spełnimy poszczególne zasady jesteśmy w stanie podnieść pozycję naszej strony.

Coraz częściej spotykana jest także optymalizacja filmów na popularnym kanale YouTube, jak poprawnie wgrać filmik i sprawić, że będzie wyszukiwany piszemy tutaj: Pozycjonowanie filmów na YouTube – jak je optymalizować?

Warto także wspomnieć o wtyczkach, które pomogą Ci zwiększyć ruch na stronie czyli share buttons.

Obecnie coraz większa część ruchu na stronach pochodzi z ruchu mobilnego. Znajduje to też odzwierciedlenie w strategii Google jeśli chodzi o aktualizację algorytmów. Większość stron jest już rankowana na podstawie Mobile First Index, co oznacza, że pozycja w wyszukiwaniu na urządzeniach mobilnych jest głównym aspektem ustalającym ranking. Koniecnie dostosuj swoją stronę do urządzeń mobilnych, jeśli chcesz osiągać dobre wyniki w Google.

Kolejnym aspektem jest coraz większy udział wyszukiwań głosowych – Voice Search oraz korzystania z tzw direct answers – odpowiedzi na zadane pytanie w wyszukiwarce, bez konieczności wchodzenia na stronę. Dowiedz się jak pojawiać się w wynikach wyszukiwania głosowego i co to jest On-SERP SEO.

Gdy pozycjonujesz stronę nie możesz zapominać o działaniach off-site, czyli o budowaniu wartościowych wzmianek do Twojej strony internetowej, które tworzą Twoją markę w internecie. Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł o tym, jak pozyskiwać linki. Zapraszamy do lekturę tekstu pod tytułem: 42 sposoby na pozyskiwanie linków zewnętrznych oraz Najważniejsze zasady dobrego linkowania. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie pracować nad optymalizacją strony, możesz zlecić je osobie, która wykona taką usługę za Ciebie. Są jednak pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę: dlatego w naszym artykule zdradzamy, co powinieneś wiedzieć przed wyborem pozycjonera.

Czego unikać w procesie SEO?

Z pozycjonowaniem stron jest jak ze wszystkim – można coś robić w dobry sposób lub nie przyłożyć się i odstawić fuszerkę. Istnieją metody, których dobry pozycjoner się wystrzega. O tym, czego unikać, piszemy w tekście: Tanie pozycjonowanie stron – na co uważać.

Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Inne mogą stanowić ukryte koszty, które czają się za tą usługą. Więcej o nich znajdziesz w artykule: Ile kosztuje pozycjonowanie – koszt którego nie widać.

Jako początkujący pozycjoner powinieneś wiedzieć, też czego nie robić w procesie SEO

Firma, sklep, a może blog: jak je pozycjonować?

Pozycjonowanie sklepu internetowegoO wyborze technik najlepszych w danej sytuacji decyduje to, co pozycjonujemy. Z jakich metod powinien skorzystać przedsiębiorca chcący zawojować rynek internetowy?

Na pytanie jak pozycjonować sklep internetowy  oraz jakich błędów unikać przy budowie sklepu internetowego odpowiadamy w artykułach, w których dowiesz się także o sile content marketingu oraz mediów społecznościowych. Dodatkowo, tę tematykę poruszamy także w artykule: Pozycjonowanie sklepu internetowego – co jest ważne?

Nie pominęliśmy także tematyki firmowych i tematycznych, sieciowych pamiętników, o których więcej w artykule: Pozycjonowanie bloga w Google – wskazówki dla początkujących. Jeżeli prowadzisz bloga, jego optymalizację możesz zacząć małymi kroczkami. Na naszym blogu pisaliśmy, jak zrobić to na poziomie pojedynczego wpisu w Pozycjonowanie – jak zacząć optymalizować posty na blogu

O optymalizacji wpisów blogowych możesz też posłuchać na vlogu:

Jak zmierzyć efekty?

Załóżmy, że sam pozycjonujesz lub korzystasz z usług agencji. To naturalne, że po jakimś czasie chciałbyś zobaczyć efekty takich działań. Tu z pomocą przychodzą narzędzia do badania ruchu na stronie i pozycji w Google. Więcej na ten temat w tekście: Skuteczne pozycjonowanie – jak mierzyć efekty? 
Dodatkowo możesz sprawdzać na jakiej pozycji jest Twoja strona w wyszukiwarce, co pomoże Ci ocenić efekty. Im wyższa pozycja tym większy ruch z danej frazy!

Jednym z najważniejszych narzędzi do monitorowania wyników jest Google Analytics, dlatego przyjrzeliśmy mu się dokładniej w naszej serii poradników:

 1. Architektura konta – Poradnik Google Analytics
 2. Odbiorcy – Poradnik Google Analytics
 3. Konwersje wspomagane – Poradnik Google Analytics
 4. Źródła ruchu na stronie – Poradnik Google Analytics
 5. Zachowanie – poradnik Google Analytics

Jak się rozliczać za SEO?

No dobrze, ale od czego zależy cena pozycjonowania? To składowa wielu elementów, które opisaliśmy w osobnym artykule. W SEO od lat panuje dyskusja czy rozliczać się za efekt czy za abonament. Każda z metod ma swoich zwolenników, pojawiają się także metody hybrydowe łączące w sobie dwa powyższe podejścia. Na naszym blogu pojawiły się dwa artykuły na ten temat: Pozycjonowanie za efekt czy abonament oraz Pozycjonowanie: abonament czy za efekt?

Bądź zawsze na bieżąco

Branża pozycjonowania stron jest bardzo dynamiczna. Warto znać aktualności i wiedzieć, co obecnie przynosi najlepsze efekty. O głównych nurtach branżowych w roku 2018 napisaliśmy w artykule: Trendy na 2019 rok w branży SEO. Warto śledzić grupy i fora, a także czytać artykuły polskich i zagranicznych pozycjonerów.

Warto Wiedzieć Więcej

Na czym polega dobre pozycjonowanie: poradnikBez względu na to, czy wpadłeś tu tylko na chwilkę po drobną odpowiedź, czy też pozycjonowanie stron interesuje Cię na tyle, że chcesz głębiej zbadać temat – mamy nadzieję, że znajdziesz tu to, czego szukasz. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że zagadnienie jest szerokie i na pewno nie wyczerpaliśmy go w przywołanych kilkunastu tekstach. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik czy też inaczej mówiąc niewielki tutorial w jednym miejscu zbiera wiedzę na temat pozycjonowania stron internetowych. Oczywiście jest to jedynie kropla w morzu wiedzy o SEO, jednak co jakiś czas będziemy aktualizować ten artykuł tak, by stanowił on solidne źródło wiedzy o pozycjonowaniu. Stay tunned!

  5,00 / 5 ( 10 )
Autor
SEO Team Leader - Gosia

SEO Team Leader

SEO Team Leader, w Delante praktycznie od początku istnienia firmy. Specjalizuje się w pozycjonowaniu branży e-commerce w Polsce i za granicą. Dba o to, by w teamie SEO wszystko grało. Fanka lisów, kina, seriali i odkrywania nowych, krakowskich restauracji.
Comments (10)
 1. Fajne napisany tekst 😉 Jednak dla początkującego pozycjonowanie to wbrew pozorom bardzo trudna sprawa, sama się o tym przekonałam. Lepiej czasem powierzyć takie rzeczy profesjonalistom, którzy siedzą w tym na co dzień. Sama zleciłam optymalizaję i pozycjonowanie firmie z Gdyni, Seofabryka. Póki co jestem zadowolona 😉

 2. Dziękuję za tekst, stosuję wiele różnych wskazówek , które znalazłem na tym blogu, dzięki czemu pozycjonowanie mojej strony https://fabrykabizuterii.com znacznie się poprawiło. Poprawiła się kondycja stron w rankingach wyszukiwania. Pozycjonowanie wcale nie jest trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.