.animate-view{opacity: 1 !important;}

Adres IP

Co to jest IP? – Definicja

Adres IP (prościej IP) czyli Internet Protocol, to system identyfikacji urządzeń. Ciąg cyfr pozwala na zlokalizowanie serwera. Zapisywany był dotychczas w formie 32-bitowej.

Adres IP składa się z 4 cyfr (zapisanych w systemie dziesiętnym, dwójkowym lub szesnastkowym), oddzielonych od siebie kropkami.

Przykład adresu IP: 192.168.1.1

Cyfry dzielone są na część hosta oraz sieciową, gdzie pierwsze cyfry odnoszą się do sieci.

Adres IP definicja

Do czego służy adres IP?

Rozróżniamy jego dwa rodzaje – stały i dynamiczny. W pierwszym przypadku numer jest przypisany do serwera na stałe, choć może dysponować nim więcej niż jeden użytkownik. Korzystając z dynamicznego, ciąg cyfr zmienia się – co dobę lub przy ponownym łączeniu z siecią. Adres IP  nie zawsze staje się narzędziem dokładnego lokalizowania sprzętu i użytkownika. Obecnie korzystamy z szóstej wersji, IPv6, gdzie każdy z nich składa się z 128-bitowych liczb. Dzielimy je również na klasy, w zależności od wielkości i stopnia specjalizacji sieci.

Rodzaje adresów IP

Adres IP to unikalny identyfikator urządzenia w sieci. Jest on używany do kierowania ruchu do właściwego urządzenia i może być używany do identyfikacji urządzenia w celach bezpieczeństwa.

Jakie jest moje IP?

Możesz sprawdzić swój adres IP, odwiedzając strony internetowe takie jak WhatIsMyIP.com lub https://ip-info.org/pl/. Możesz też otworzyć wiersz poleceń (szukaj „cmd” w systemie Windows) i wpisując „ipconfig”.

Jak sprawdzić adres IP?

Jak zmienić swój adres IP?

Aby zmienić adres IP, należy wejść w ustawienia internetowe i z listy dostępnych opcji wybrać nowy adres IP. Jeżeli masz statyczne IP i nie masz wystarczającej wiedzy informatycznej ani zgody dostawcy – lepiej zreygnuj z tego pomysłu.

Jak zmienić adresy IP przez VPN?

Istnieje kilka różnych sposobów na zmianę adresu IP przez VPN. Jednym ze sposobów jest użycie internetowej usługi proxy. Usługi te kierują Twój ruch internetowy przez swoje serwery, które mają inne adresy IP niż Twój własny. Dzięki temu zmienisz swój adres IP, gdy będziesz odwiedzać strony internetowe.

Innym sposobem na zmianę adresu IP przez VPN jest użycie klienta VPN. Klienci VPN szyfrują Twój ruch internetowy i kierują go przez swoje serwery. To również zmieni Twój adres IP, gdy będziesz odwiedzać strony internetowe.

 

Rodzaje adresów IP

Stały i dynamiczny IP

Rozróżniamy jego dwa rodzaje – stały i dynamiczny. W stałym adresie IP numer jest przypisany do serwera na stałe, choć może dysponować nim więcej niż jeden użytkownik.

Korzystając z dynamicznego adresu IP, ciąg cyfr zmienia się – co dobę lub przy ponownym łączeniu z siecią. Adres IP nie zawsze staje się narzędziem dokładnego lokalizowania sprzętu i użytkownika.

Obecnie korzystamy z szóstej wersji, IPv6, gdzie każdy z nich składa się z 128-bitowych liczb. Dzielimy je również na klasy, w zależności od wielkości i stopnia specjalizacji sieci.

Z racji tego, iż zapotrzebowanie na adresy IP stało się bardzo duże, pula nieprzydzielanych adresów w szybkim tempie malała. Właśnie z tego względu na przestrzeni lat powstawały kolejne wersje protokołów. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • IPv4
  • IPv5 – określany także mianem Internet Stream Protocol
  • IPv6

Istnieją trzy rodzaje adresów IP: IPv4, IPv5 oraz IPv6. IPv4 jest najbardziej powszechnym typem adresu IP i jest używany przez większość urządzeń w Internecie. IPv5 to nowszy typ adresu IP, który nie jest tak szeroko stosowany jak IPv4, ale ma pewne zalety w stosunku do IPv4. IPv6 jest najnowszym typem adresu IP i powoli staje się coraz bardziej popularny, ponieważ coraz więcej urządzeń go obsługuje.

Publiczny a prywatny IP

Publiczny adres IP to adres IP, do którego można uzyskać dostęp przez Internet. Prywatny adres IP to adres IP, który jest dostępny tylko w sieci prywatnej.

Mamy nadzieję, że powyższa definicja okazała się dla Ciebie przydatna i wiesz już co to jest adres IP.

Powiązane definicje

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM