.animate-view{opacity: 1 !important;}

Co to jest Cache, czyli pamięć podręczna? – Definicja

Cache (z ang. pamięć podręczna) przechowuje często wykorzystywane dane, aby dostęp do nich był możliwie jak najszybszy. Istnieje wiele modyfikacji oraz metod zastosowania pamięci podręcznej.

Rodzaje pamięci podręcznej cache

  • Server side cache – czyli zapis plików cache na serwerze, włączenie go ma na celu jak najszybszą odpowiedź strony i jej załadowanie jak najmniejszym kosztem zasobów serwera.
  • Client side cache – lokalna pamięć podręczna przeglądarki (np. Chrome), która zapisuje raz pobrane przez użytkownika dane (np. pliki CSS, JS, grafiki i zdjęcia) w pamięci naszego komputera lub telefonu na czas określony przez nas w konfiguracji serwera. Dzięki temu strony nie muszą być ponownie całe pobrane z serwera przy kolejnych odwiedzinach.

Cache co to

Do czego służy pamięć cache procesora?

Pamięć podręczna procesora służy do przechowywania danych i instrukcji, do których procesor musi mieć szybki dostęp. Pamięć podręczna jest znacznie szybsza niż pamięć główna, więc może pomóc procesorowi w szybszym działaniu.

Dlaczego pamięć podręczna cache jest przydatna?

Dzięki wykorzystaniu zapisywania plików zarówno po stronie serwera, jak i po stronie użytkownika – możemy uzyskać zdecydowanie szybsze ładowanie stron internetowych. Popularne i często odwiedzane zasoby stron są cache’owane na serwerze i często w skompresowanej formie podawane są do przeglądarek. Kiedy wchodzimy na stronę po raz kolejny, te najcięższe skrypty i pliki załadowują się z pamięci podręcznej naszej przeglądarki i dzięki temu strona ładuje nam się 3-4x szybciej.

Zastosowanie pamięci podręcznej Cache:

  • wyszukiwarki – Google przechowuje treść strony. Możemy ją sprawdzić za pomocą komendy cache,
  • pamięć podręczna przeglądarki – przeglądarki zapisują informacje o przeglądanych stronach www na dysku lokalnym, by znacznie przyspieszyć prędkość ładowania,
  • proxy cache – wielu dostawców internetu wykorzystuje serwery proxy, które przechowują przeglądane przez użytkowników strony internetowe. Dzięki temu ich wyświetlenie trwa krócej oraz zmniejsza zużycie łącza.

Jak wyczyścić cache?

Z czasem pamięć podręczna może się zapełnić i spowodować powolne działanie komputera. Aby wyczyścić pamięć podręczną, można użyć różnych metod w zależności od systemu operacyjnego. Podajemy instrukcje do Google Chrome i Opery.

Aby wyczyścić pamięć podręczną w Chrome, przejdź do menu „Więcej” i wybierz „Wyczyść dane przeglądania”. W wyświetlonym oknie dialogowym zaznacz pole „Obrazy i pliki w pamięci podręcznej” i kliknij „Wyczyść dane”.

Aby wyczyścić pamięć podręczną w Operze, otwórz menu Ustawienia i wybierz opcję Zaawansowane. W sekcji Prywatność i bezpieczeństwo kliknij Wyczyść dane przeglądania. Zaznacz pola wyboru dla typów danych, które chcesz wyczyścić, a następnie kliknij Wyczyść dane.

Co To Są Pliki Cache W Telefonie?

Pliki pamięci podręcznej w telefonie to pliki tymczasowe, które są tworzone podczas używania telefonu. Pliki te służą do przechowywania danych, które są potrzebne do prawidłowego działania telefonu.

SEO ciekawostka:

Pamięć podręczna cache jest używana przez Google też do zapisywania odwiedzonych strony. Cache wyszukiwarki można wywołać wpisując w przeglądarce cache:adres-strony-www.pl – taki cache zaindeksowanej strony może okazać się niezwykle pomocny w sytuacjach takich jak: awaria serwera, pomyłka webmastera, czy kradzież treści na stronie. Dzięki pamięci podręcznej możemy mieć dostęp do treści z dnia odwiedzenia jej przez roboty wyszukiwarki, a w przypadku bezprawnego przywłaszczenia sobie informacji na stronie, jesteśmy w stanie (do kilkunastu dni) odzyskać skradzione treści.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM