.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak sprawdzić konwertujące strony w GA4

3min.

Komentarze:0

Jak sprawdzić konwertujące strony w GA4d-tags
15 grudnia 2023
W GA4 mamy dwie metryki, pokazujące konwersje na poziomie adresów URL. Ścieżka do strony pokazuje miejsce realizacji konwersji, strona docelowa zaś ten URL, którym pozyskaliśmy konwertującego użytkownika.

3min.

Komentarze:0

Jednym z częstszych pytań zadawanych w kontekście analityki internetowej brzmi: które strony najlepiej konwertują?

W Google Analytics 4 mamy zasadniczo dwa* wymiary, które pokazują adres URL:

  • Strona docelowa (Landing page)
  • Ścieżka do strony (Page path)

Jeśli teraz zestawimy sobie dane o wyświetleniach (czyli Pageviews, nie Impressions) i np. konwersjach, to okaże się, że zależnie od wybranego wymiaru przy konkretnym URLu mamy zupełnie różne liczby:

Strona docelowa a Ścieżka do strony - zestawienie z Looker Studio

Tu więc może się pojawić pytanie – „Ok, to które dane są poprawne?”

Otóż, obie. Tyle że patrzymy na trochę co innego.

Różnice między stroną docelową a ścieżką strony

Wróćmy do postawionego wcześniej pytania o to, które podstrony najlepiej konwertują. Tylko, co to w praktyce oznacza? Możemy mieć na myśli to, na których podstronach dokonywane jest najwięcej konwersji. To jest Ścieżka do strony. Jeżeli więc mamy stronę, gdzie konwersją jest wysyłka formularza, a sam formularz występuje tylko na stronie kontakt, to nie ma takiej wersji wszechświata, w której konwersje będą realizowane na innym URLu, niż właśnie /kontakt/.

Tylko że informacja o tym, że mamy konwersje ze strony Kontakt, niewiele wnosi. Nie zoptymalizujemy jej przecież, żeby generować więcej ruchu, a przez to i konwersji. ALE – zanim ktoś nam na /kontakt/ wszedł i skonwertował, to najpierw odwiedził stronę rozpoczynając wizytę od innego adresu URL. Ten pierwszy wyświetlony w ramach sesji adres to właśnie strona docelowa.

Jeśli więc chcemy analizować, które podstrony najlepiej działają pod kątem pozyskiwania konwersji, to właśnie strony docelowe będą nas interesować najbardziej.

Warto zwrócić uwagę też na atrybucję danych do poszczególnych URLi. Jak widać na screenie poniżej, liczba wyświetleń (pageviews) dla tych samych URLi jest różna dla obu wymiarów. Jest tak dlatego, że przy Stronach docelowych wszystkie wyświetlenia są zliczane na poczet strony, od której zaczęła się sesja. Natomiast przy Ścieżce strony wszystkie eventy przypisywane są do URLa, na którym dany event rzeczywiście został zrealizowany. Jeśli więc szukamy odpowiedzi na pytania typu: „ile razy dany artykuł był czytany, ile czasu spędzili przy nim użytkownicy?” itp. to tu już należy patrzeć per ścieżka do strony.

Konwertujące adresy URL w GA4

Także, sprawdzając w GA4 konwertujące URLe, zwrócicie uwagę, jaki wymiar macie wybrany. Bo nawet wchodząc w raport nazywający się „Strony docelowe” domyślnie wybraną metryką może być ścieżka strony, więc będziecie patrzeć na de facto inne dane, niż wam się wydaje.

Gdzie sprawdzić domyślnie wybrany wymiar dla raportu strony docelowe w GA4

Jak interpretować dane o konwersjach?

Wchodząc w takie analizy i porównując konwersje per strona docelowa a miejsce realizacji konwersji (ścieżka do strony) rodzi się pytanie o to, jak wyglądała ścieżka użytkownika od strony docelowej do miejsca realizacji konwersji. To już trochę wychodzi poza zakres SEO, niemniej też jest mega wartościowe. Tu warto wrócić do przykładu z Looker Studio:

Łączna liczba wyświetleń i konwersji jest w obu przypadkach taka sama – gdyby było inaczej, to mielibyśmy sygnał, że coś przy pomiarze ruchu nam nie działa. Strona główna jednak – czyli 1. wiersz w tabeli ze stronami docelowymi i 2. wiersz dla Ścieżki do strony – ma już w obu przypadkach inne wartości.

Oznacza to mianowicie, że użytkownicy rozpoczynający przeglądanie serwisu od strony głównej wygenerowali łącznie 1162 wyświetlenia, ale tylko 806 z tych wyświetleń były wyświetleniami strony głównej, ok. 300 wyświetleń zrealizowanych było na poszczególnych podstronach w serwisie.

Podobnie z konwersjami – większość konwertujących użytkowników rozpoczęło na stronie głównej, ale połowa z nich uzupełniła formularz na podstronie Kontakt.

W ten sposób możemy zobaczyć pierwszy i ostatni etap ścieżki konwersji. Natomiast, aby taką ścieżkę prześledzić na całej jej długości, musimy zajrzeć do GA4 do sekcji Eksploracje i stworzyć raport „Eksploracja sekwencji ścieżki”, a następnie wyklikać sobie taki raport:

Ale to już temat na inny wpis.

* Zasadniczo dwa, ponieważ GA4 ma jeszcze warianty tych metryk. Takim wariantem jest chociażby tytuł strony.

Autor
Wojciech Urban SEO R&D Specialist
Autor
Wojciech Urban

SEO R&D Specialist

Specjalista R&D w dziedzinie SEO i analityki internetowej. Najlepiej czuje się w obszarze technicznego SEO, a jego głównym zadaniem jest zapewnienie, aby strony internetowe były zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek i osiągały wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Autor
Wojciech Urban SEO R&D Specialist
Autor
Wojciech Urban

SEO R&D Specialist

Specjalista R&D w dziedzinie SEO i analityki internetowej. Najlepiej czuje się w obszarze technicznego SEO, a jego głównym zadaniem jest zapewnienie, aby strony internetowe były zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek i osiągały wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM