Pozycjonowanie
Pozycjonowanie Shoper
Chcesz zacząć pozycjonować swój sklep Shoper? Przekonaj się, jaka strategia sprawdzi się u Ciebie najlepiej!
Pozycjonowanie stron na Shoper
Dziś każdy przedsiębiorca, który decyduje się na otwarcie sklepu internetowego, koniecznie musi też postawić na pozycjonowanie go. Dlaczego? Bo to najskuteczniejsza metoda, dzięki której możesz się wyróżnić na tle konkurencji i trafić prosto do swojej grupy docelowej. Kiedy zależy Ci na pozycjonowaniu swojego sklepu, musisz wybrać też odpowiedni system zarządzania treścią, np. Shoper.
SEO na Shoper - dlaczego warto?
Shoper to bardzo popularny CMS, który jest wykorzystywany do tworzenia sklepów internetowych. Ten system zarządzania treścią dostępny jest w wersji oprogramowania SaaS, czyli Software as a Service. Shoper został tak zaprojektowany, aby każdy mógł wykonać podstawową optymalizację swojej witryny, dodać metadane czy stworzyć mapę witryny. To doskonałe wsparcie dla sklepu jeszcze przed tym, jak zaczniesz go pozycjonować, gdyż efekty wdrażania strategii SEO będą dzięki temu szybciej widoczne. Sprawdź jak wygląda pozycjonowanie sklepu internetowego Shoper.
Shoper - krótka charakterystyka
Skoro to SaaS, to nie potrzebujesz tutaj własnego hostingu, wystarczy, że zdecydujesz się na jeden z dostępnych pakietów i będziesz go regularnie opłacał. Wśród dostępnych opcji jest pakiet złoty, platynowy oraz diamentowy. Wszystkie trzy dają sporo możliwości, a różnią się np. liczbą produktów, jakie możesz sprzedawać. Warto podkreślić także, że Shoper pozycjonowanie sklepu zapewnia sprawne dodawanie i zarządzanie nawet 50 000 produktów! Kiedy zdecydujesz się na najtańszy pakiet, tj. złoty, otrzymasz trochę bardziej ograniczone możliwości. Na przykład nie będziesz mieć możliwości integracji dwustronnej ze sklepem na Facebooku czy na Allegro.
Co wyróżnia Shoper od innych CMS-ów?
Shoper jest systemem zarządzania treścią opartego na modelu SaaS. Dla jednych to zaleta, a dla drugich wada. W końcu instalacja czy obsługa witryny tego typu jest naprawdę intuicyjna, ale jednak konieczne staje się uiszczanie opłat abonamentowych, aby móc zarządzać witryną. Jednak w zamian za to nie musisz inwestować w hosting i martwić się, czy poradzi on sobie ze wzmożonym ruchem, gdy sklep się już na dobre rozkręci.
Sklep w tym przypadku w całości znajduje się na hostingu dystrybutora i to on gwarantuje, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Przez to też nie masz możliwości edytowania kodu źródłowego.
Przykład strony pozycjonowanej na Shoper
Dla kogo jest Shoper?
Jeśli chcesz stworzyć swój pierwszy sklep internetowy czy po prostu szukasz rozwiązania wymagającego od Ciebie jak najmniejszej ilości wiedzy technicznej, to zdecydowanie powinieneś rozważyć postawienie na pozycjonowanie Shoper. Ten CMS wyróżnia się niezwykłą intuicyjnością i daje sporo możliwości dopasowania sklepu do własnych oczekiwań. W dodatku Shoper jest dość popularny, więc na pewno znajdziesz wiele poradników czy instrukcji, jak zarządzać takim sklepem.
Shoper a SEO
Zanim zdecydujesz się wybrać konkretny system zarządzania treścią, koniecznie sprawdź, czy jest on zgodny z wytycznymi SEO. Dzięki temu pozycjonowanie stanie się jeszcze bardziej efektywne. W przypadku CMS-a Shoper możesz liczyć na następujące funkcje, wspomagające pozycjonowanie:
- możliwość zoptymalizowania metadanych czy tytułu,
- tworzenie URL friendly, czyli przyjaznych adresów URL,
- generowanie mapy witryny,
- możliwość tworzenia przekierowania 301,
- określenie atrybutu rel=”nofollow„,
- określenie tagu canonical przy wybranym produkcie czy artykule,
- dodanie opisów alternatywnych ALT przy zdjęciach,
- generowanie pliku robots.txt.
Aplikacja dla Shoper, która wspiera SEO
Czasem, zamiast instalować kilkanaście wtyczek, lepiej zdecyduj się wybranie jednej, ale za to będącej prawdziwym kombajnem. Dzięki niej nie tylko pozytywnie wpłyniesz na pozycjonowanie swojej strony, ale też usprawnisz jej działanie. W końcu im więcej rozszerzeń instalujesz, tym bardziej obciążasz swoją witrynę. Dlatego pozycjonowanie sklepu na Shoper udostępnia specjalną aplikację, która skutecznie pomaga w optymalizacji i łączy wiele różnych funkcji. Koniecznie wypróbuj ją osobiście!
Aplikacja SEO Plugin
Tego typu aplikacja ma na celu połączenie kilku funkcjonalności w jedno. Dzięki temu nie potrzeba Ci więcej wtyczek. Co zatem możesz zyskać? Otóż aplikacja SEO Plugin daje Ci możliwość analizy opisów produktów i ich potencjału SEO w wyszukiwarce Google, integracji z Google Analytics, sprawdzenia, na jakim miejscu znajduje się witryna na konkretne słowa kluczowe itd.
Otrzymujesz też wiele wskazówek, jak warto skonfigurować Shoper, aby zwiększyć potencjał SEO.
Jak pozycjonować stronę opartą na Shoper?
Pozycjonowanie to czynność długofalowa i wymagająca dopilnowania wielu kwestii. Dlatego też musisz zdecydować się czy chcesz zająć się nim osobiście, czy wolisz jednak zlecić to profesjonalnej agencji. Wybór należy do Ciebie. Jeśli wybierz tę pierwszą opcję, wtedy musisz koniecznie zwrócić uwagę na poniższe kwestie, które są całkowitą podstawą każdego pozycjonowania sklepu internetowego.
Jak pozycjonować sklep Shoper – krok po kroku:
-
Rozpocznij od skontrolowania kilku kwestii technicznych:
- sprawdź, czy Twoja strona została już zindeksowana przez Google,
- sprawdź, czy plik robots.txt jest na pewno poprawny,
- wygeneruj mapę witryny,
- stwórz konto w GA i GSC, a następnie połącz je ze sklepem.
-
Zajmij się analizą słów kluczowych
Na tym etapie musisz zadbać o to, żeby dobrać najbardziej pasujące do Twojego sklepu słowa kluczowe. To właśnie one sprawią, że zainteresowani Twoimi usługami i produktami użytkownicy do Ciebie trafią. Dlatego zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważny jest to etap.
Przydatna będzie na pewno dla Ciebie wiedza dotycząca tego, że frazy kluczowe można podzielić na kilka rodzajów — ogólne, długiego ogona, lokalne i brandowe. W przypadku słów kluczowych ogólnych będziesz miał do czynienia z bardzo dużą konkurencją, przez co raczej nie warto decydować się na tego typu rozwiązanie. Sporo wyświetleń, a co za tym idzie nowych klientów, możesz zyskać dzięki frazom lokalnym czy z długiego ogona. Składają się one z większej liczby wyrazów i są bardziej szczegółowe, ale przy okazji cechują się wysokim wskaźnikiem konwersji.
Wybierz te najtrafniejsze frazy, określające to, czym się naprawdę zajmujesz.
Rodzaj frazy | Przykład frazy | Wolumen wyszukiwania |
ogólna | pozycjonowanie | 5400 |
long-tail | pozycjonowanie Shoper | 70 |
long-tail | pozycjonowanie stron Shoper | 10 |
-
Napisz teksty do sklepu
Skoro dopasowałeś już frazy kluczowe, to teraz możesz ze spokojem zająć się stworzeniem tekstów, w których zostaną one zawarte. Zwróć uwagę na to, aby treści do zakładek, opisy kategorii czy opisy produktów, były praktyczne, ciekawe oraz poprawne i unikalne. Nie zaszkodzi, aby miały też charakter sprzedażowy. Koniecznie zwróć większą uwagę na optymalizację treści, by słowa kluczowe znajdowały się w odpowiedniej ilości i w prawidłowych odstępach od siebie. Najlepiej, żeby jeden tekst nie miał mniej niż 300 słów.
-
Zoptymalizuj swoją witrynę
- stwórz unikalne tytuły na każdą podstronę
- napisz i dodaj metadane na każdą podstronę
- zadbaj też o to, żeby teksty miały nagłówki H1-H3, przy czym na jednej podstronie może być tylko jeden nagłówek H1
-
Zyskuj stopniowo kolejne linki zewnętrzne, aby witryna zyskała większy autorytet.
Jak wygląda pozycjonowanie z Delante?
Shoper a pozycjonowanie - wady i zalety
Shoper – zalety | Shoper – wady |
Bezpieczny i szybko działający hosting. | Płatny CMS |
Responsywne sklepy, które pozwalają także na robienie zakupów przez urządzenia mobilne. | Brak dostępów do serwera FTP |
Integracja sklepu ze sklepem na Facebooku czy z Allegro. |
Wykorzystywane narzędzia
W trakcie pozycjonowania konieczne jest wykorzystywanie różnych zaawansowanych narzędzi. Dlatego też w naszej pracy wspierają nas następujące narzędzia:











