.animate-view{opacity: 1 !important;}

Wpisy w Google Moja Firma. Co warto o nich wiedzieć i jak mogą wesprzeć Twój biznes?

5min.

Komentarze:3

Wpisy w Google Moja Firma. Co warto o nich wiedzieć i jak mogą wesprzeć Twój biznes?d-tags
24 sierpnia 2021
W ramach usługi Google Moja Firma istnieje bezpłatna możliwość dodawania wpisów - warto robić to w celu komunikacji z internautami i pozyskania ruchu na stronie. Wpisy informacyjne w wizytówce mogą dotyczyć np. nowości w ofercie, a do każdego wpisu można dodać przyciski zawierające CTA.

5min.

Komentarze:3

Wizytówka w Google to sposób na dotarcie do klientów, którzy potrzebują lokalnego wykonawcy usługi czy dostawcy danych produktów. Instrukcję jej tworzenia przygotowaliśmy w artykule: Jak dodać firmę do Google Moja Firma i na mapach. Jeśli jeszcze nie założyłeś wizytówki, to najwyższa pora to zrobić.

Dlaczego?

Gdyż dzięki temu możesz dotrzeć do większego grona zainteresowanych Twoją ofertą.

Wpisz w Google np. frazę „skup aut”. Mimo tego, że nie jest to zapytanie lokalne, to wyszukiwarka najprawdopodobniej wyświetli Ci lokalne wyniki wyszukiwania, a na ich czele, pod reklamami (o ile w tym przypadku występują) – 3 wizytówki.

wizytówka w google moja firma

Co więcej, dane tych marek pokazują się również w mapach Google, które mogą być kolejnym skutecznym sposobem dotarcia do klienta.

mapy google a wizytówka w google moja firma

Dla wielu przedsiębiorstw lokalnych wizytówka GMF może być jednym z kluczowych źródeł zainteresowanych ich ofertą. Nawet jeśli w przypadku Twojej usługi liczba wyszukiwań lokalnych jest niewielka, to i tak warto korzystać z GMF – choćby nawet dla kilku zapytań od potencjalnych zainteresowanych.

Najpierw jednak Twoja strona musi się znaleźć wśród tych 3 wyników. Jak to osiągnąć? Tego dowiesz się z artykułu: Jak poprawić pozycję wizytówki Google. Jednym z czynników, które mogą wpływać na widoczność wizytówki jest jej aktywne prowadzenie, a w tym – publikowanie wpisów w Google Moja Firma.

Na czym to polega?

Wpisy w Google Moja Firma – co to jest i dlaczego warto?

Możliwość dodawania wpisów to jedna z bezpłatnych funkcji w panelu Google Moja Firma. Możesz ją traktować jako dodatkowy sposób komunikacji z internautami, a ponadto może ona również stanowić źródło ruchu na stronie.

Co więcej Google docenia zaangażowanie – systematyczne dodawanie wpisów atrakcyjnych dla internautów może pozytywnie wpłynąć na widoczność wizytówki w wynikach wyszukiwania, a to daje Ci szansę na zdobywanie klientów. Dodatkowo, umieszczając wpisy, zwiększasz wiarygodność wizytówki.

Wpisy informacyjne w wizytówce Google mogą się składać z treści, grafiki, video i dotyczyć wydarzeń z życia firmy, produktów, usług. Masz możliwość załączenia odnośników, które ułatwiają zakupy czy też skorzystanie z opcji rezerwacji. Zaletą tworzenia wpisów w Google Moja Firma jest prostota – nie wymaga to specjalistycznej wiedzy – prawdopodobnie bez większych problemów sobie z tym poradzisz.

Przykłady wpisów w GMF:

wpis w Google Moja Firma
 Gospoda Złoty Garniec
wpis w gmf
 Produkty – restauracja „INSPIRACJE”
przykładowy wpis w google moja firma
 Produkty – salon meblowy „Bodzio’

Zasady dodawania wpisów w Google Moja Firma

wytycznych Google możesz dowiedzieć się podstawowych informacji na temat polityki dodawania wpisów w Google Moja Firma:

  • Niedozwolone są treści niezwiązane z działalnością prowadzoną przez firmę.
  • Wpisy nie mogą wprowadzać internautów w błąd.
  • Zabronione jest dodawanie linków do stron niezwiązanych z firmą, umieszczanie obrazów czy też filmów, które rozpraszają uwagę użytkownika oraz treści generowanych automatycznie.
  • Nie można udostępniać w nich numerów telefonów (od tego są przyciski CTA).
  • Nie wolno załączać zdjęć czy filmów miejsc, które są objęte zakazem fotografowania.

Poza tym zakazane jest oczywiście umieszczanie treści niezgodnych z prawem, linków do złośliwego oprogramowania czy też do witryn wyłudzających dane.

zadbaj o widoczność strony w sieci

Jak dodać wpis w Google Moja Firma?

Przejdźmy zatem do dodawania wpisów w GMF.

Zaloguj się na stronie: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ na konto, na którym masz dodaną wizytówkę. Wtedy wyświetli Ci się lista profili firmowych, którymi zarządzasz. Wybierz ten, dla którego chcesz dodać wpisy. W menu z lewej strony znajdziesz taką opcję.

jak dodać wpis w google moja firma

Po jej kliknięciu wyświetli Ci się kilka możliwości dodawania wpisów.

dodanie wpisu do google moja firma

Poniżej omawiamy, jakie treści są oczekiwane w poszczególnych pozycjach.

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu profilu Google Moja Firma?

Sprawdź, co możemy ci zaoferować!

Pozycjonowanie wizytówki Google

Rodzaje wpisów w Google Moja Firma

COVID-19 poinformuj

W pandemii wiele firm działa na innych zasadach niż dotychczas. Opisz, jak można obecnie korzystać z Twoich usług. Co jest dostępne z obsługą online, bez konieczności wizyty w placówce? Klientów może również interesować to, jakie środki bezpieczeństwa związane z prowadzoną działalnością są podejmowane w Twojej firmie.

Do wpisu możesz dodać przyciski, np. „Więcej informacji” potrzebny jest wtedy, kiedy tę kwestię dokładnie opisujesz na swojej stronie.

rodzaje wpisów w gmf

Po dodaniu tego wpisu w ogólnym opisie wizytówki pojawi się pozycja „Informacje od firmy związane z COVID‑19”.

Oferta

Poinformuj internautów o atrakcyjnej promocji czy też wyprzedaży. W przypadku takiego wpisu możesz dodać zdjęcia i video. Konieczna jest nazwa oferty, a także czas jej obowiązywania. Opcją jest podanie czasu jej trwania z dokładnością do godzin. Kolejną możliwością jest dodanie innych informacji związanych z ofertą, takich jak szczegóły, kod kuponu rabatowego, link do oferty oraz warunki.

O co chodzi z kuponem rabatowym? Otóż możesz wymagać jego okazania w sklepie w celu skorzystania z promocji. To sposób na weryfikację tego, jak wielu klientów udało Ci się przyciągnąć dzięki wpisowi w wizytówce Google.

oferta wpisy w google moja firma

Nowości

W przypadku takich wpisów możesz poinformować klientów o przeróżnych zdarzeniach, które mają miejsce w Twojej firmie. Np. możesz ogłosić zatrudnienie nowego specjalisty, realizację danego zlecenia czy też remont przeprowadzony w restauracji. Możesz również podzielić publikacją najnowszego wpisu na blogu firmowym.

nowości wpisy w google moja firma

W ramach wpisu masz opcję dodawania zdjęć, filmów, opisu, a także opcjonalnie: przycisków.

Produkt

Za pomocą takich wpisów możesz informować klientów o nowych produktach, które pojawiają się w Twojej ofercie. Masz możliwość dodania zdjęcia, opisu, określenia kategorii produktu, jego ceny, a także przycisków, takich jak np. „Zamów online” czy też „Kup”.

jak dodać wpis w google moja firma

Tworzenie wpisu w Google Moja Firma

Wiedząc już, jakie rodzaje wpisów masz do wyboru, możesz przejść do ich konstruowania. W każdym przypadku przed publikacją warto skorzystać z opcji podglądu, aby sprawdzić, jak wpis będzie wyglądać po dodaniu.

Oto kilka ważnych zasad, których warto przestrzegać podczas tworzenia notek:

  • Korzystaj z przycisków CTA – masz możliwość dodawania komunikatów, które wzywają internautów do działania, np. „Kup”, „Zarezerwuj”, „Zamów online”. Dzięki temu zainteresowany może od razu ze wpisu zostać przekierowany na stronę, na której znajdzie informacje o danej ofercie.
  • Opis – czyli tekst dodawany w ramach wpisu. W niektórych przypadkach może pojawić się komunikat o ograniczeniu liczby znaków. Pamiętaj, by maksymalny przekaz zamieścić w jak najkrótszym contencie. Szczegółowy opis może się składać z 1500 zzs, ale Google sugeruje, aby to było 150–300 zzs.
  • Tytuł – tak samo jak w przypadku opisu, staraj się, aby przekazać jak najwięcej informacji w jak najmniejszej liczbie słów. W skrócie: niech tytuł będzie zachęcający i informuje o kwestiach kluczowych dla danego wpisu.

Wpisy, które dodajesz w wizytówce Google, nie pozostają tam na zawsze. W przypadku np. promocji, które obowiązują przez dany czas, wpis będzie się wyświetlać do momentu jej zakończenia, a następnie zniknie.

Maksymalna liczba wpisów, które mogą być widoczne przy wizytówce wynosi 10.

Statystyki wpisów w Google Moja Firma

W panelu znajdziesz również informację o liczbie wyświetleń wszystkich wpisów, a także o liczbie odsłon poszczególnych postów w danym tygodniu. Sprawdzisz również, ilu internautów kliknęło dany wpis.

statystyki google moja firma

Na tej podstawie możesz ocenić, jakie rodzaje wpisów najbardziej zainteresowały użytkowników i treści o zbliżonej tematyce publikować w przyszłości.

Wpisy w Google Moja Firma: kilka słów na zakończenie

Dodawanie wpisów w GMF jest dodatkowym sposobem na komunikowanie się z klientami. Dzięki ich umieszczaniu możesz dotrzeć do użytkowników wyszukiwarki Google i map Google z informacją o promocji, nowym produkcie, ważnych zmianach w Twojej firmie i nie tylko.

Autor
Wiktoria Wójciak SEO Specialist
Autor
Wiktoria Wójciak

SEO Specialist

Absolwentka zarządzania informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim, Pierwsze kroki w braży SEO stawiała jako copywriterka, a do zespołu Delante dołączyła w 2021 roku. W wolnym czasie uczy się hiszpańskiego, ogląda seriale, prowadzi bloga o szczurach i odwiedza włoskie restauracje. Fanka psów, gryzoni i książek kryminalnych.

Autor
Wiktoria Wójciak SEO Specialist
Autor
Wiktoria Wójciak

SEO Specialist

Absolwentka zarządzania informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim, Pierwsze kroki w braży SEO stawiała jako copywriterka, a do zespołu Delante dołączyła w 2021 roku. W wolnym czasie uczy się hiszpańskiego, ogląda seriale, prowadzi bloga o szczurach i odwiedza włoskie restauracje. Fanka psów, gryzoni i książek kryminalnych.

FAQ

Czy w treści wpisów w Google Moja Firma warto używać słów kluczowych?

Zdecydowanie tak – o ile oczywiście jest to naturalne. Używanie słów, które najlepiej opisują Twój biznes jest dobrym rozwiązaniem. Nie chodzi jednak o upychanie fraz w tekście – content powinien być wysokiej jakości, a słowa kluczowe mają stanowić jeden z idealnie pasujących do niego elementów, którym podkreślisz, co oferujesz.

Jak często dodawać wpisy w GMF?

Nie ma tutaj uniwersalnej zasady. Przede wszystkim pamiętaj, aby komunikaty były wartościowe dla odbiorcy i na tyle atrakcyjne, aby wracał do Twojej wizytówki.

Jeśli będziesz dodawać informacje o promocjach, to zapewne będzie to interesujące dla wielu klientów. W przypadku gdy prowadzisz komis, szukający pojazdu będą oczekiwać na wpisy informujące o nowych pojazdach w ofercie. Natomiast jeśli prowadzisz restaurację, to klientów może ciekawić to, jakie dania danego dnia oferujesz w promocji.

Obserwuj statystyki wpisów i na tej podstawie ustalaj treść kolejnych notek. W jakiej liczbie? W danej branży może to być nawet kilka dziennie, a w innej – jeden wpis na tydzień.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022