.animate-view{opacity: 1 !important;}

Zaplecza SEO – jak bezpiecznie budować własne PBNy

0min.

Komentarze:5

Zaplecza SEO – jak bezpiecznie budować własne PBNyd-tags
21 stycznia 2024
Zaplecze SEO to jeden ze sposobów na poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, pod warunkiem że takie rozwiązanie będzie umiejętnie wykorzystywane. W przeciwnym razie stanie się dla Twojej witryny większym zagrożeniem niż korzyścią. Co uznajemy za zaplecze SEO? Jak je zbudować? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem.

0min.

Komentarze:5

Spis
treści

Co to są zaplecza SEO (PBN)?

Zaplecza SEO (zwane również stronami-satelitami), to z języka angielskiego Private Blog Network (PBN), czyli sieć stron utworzonych w celu umieszczania na nich linków zwrotnych do innej pozycjonowanej witryny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można wpływać na pozycję strony w SERP-ach i budować jej autorytet. Choć takie działanie z punktu widzenia SEO może zostać uznane za próbę manipulacji algorytmem Google’a, to stosowane z rozwagą jest w stanie przynieść realne korzyści.

Należy jednak podkreślić, że aby zaplecze zdało egzamin, potrzebna jest sieć stron. Postawienie pojedynczego serwisu do umieszczania backlinków po prostu się nie sprawdzi, będzie zbyt słabym sygnałem dla botów Google.

Po co tworzyć zaplecza SEO?

Pozyskiwanie linków zewnętrznych wciąż pozostaje jednym z głównych działań kształtujących ranking stron w Google’u. Linkowanie z roku na rok staje się coraz trudniejsze i droższe. Musisz polegać na zewnętrznych portalach i serwisach lub wręcz dobrej woli właścicieli innych stron internetowych, nawet jeśli tworzysz najbardziej wartościowe treści.

Czekanie z kolei na to, aż użytkownicy sami zaczną linkować do Twoich zasobów, może zająć długie miesiące lub w ogóle się nie wydarzyć. Wówczas z pomocą przychodzą zaplecza SEO – pozwalają pozyskać linki z miejsc, do których dostępu nie ma Twoja konkurencja.

Mając więc własne zaplecza SEO mamy źródło mocnych linków, nad którym mamy całkowitą kontrolę w zakresie tego, jakie podstrony i na jakie konkretnie frazy chcemy linkować, a także w jakim tempie te linki są tworzone. Przy odpowiedniej dywersyfikacji całego procesu linkowanie z zaplecz będzie wyglądało naturalnie i nie narazi pozycjonowanej strony na żadne kary ze strony Google.

Jak zrobić własne zaplecze SEO?

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować zaplecze SEO, to odpowiedź jest prosta – tak, aby nikt nie zorientował się, że to zaplecze SEO. Podejście do tematu PBN-ów przez lata ewoluowało. Dzisiaj coraz częściej są nimi profesjonalnie zaprojektowane serwisy z oryginalnymi treściami, które są realnym wsparciem w procesie link buildingu. Sprawdź zatem, jak stworzyć zaplecze SEO krok po kroku.

Domena

Po pierwsze, musisz znaleźć odpowiednie domeny. Lepiej sięgać po te, które wygasły i mają dobrą historię SEO, niż wybierać nowe i poświęcać czas oraz zasoby na budowanie ich autorytetu od zera. Zaplecze będzie miało dopiero wtedy sens, gdy będą kierować do niego mocne linki.

Dlatego wygasłe domeny, tzw. expirki, należy starannie wybierać. Unikać tych zaspamowanych i takich, które w przeszłości otrzymały kary ręczne lub odnotowały drastyczne spadki po aktualizacjach algorytmu Google’a. Do takiej weryfikacji wykorzystaj narzędzia typu Majestic lub Ahres (profil linków), archive.org (żeby sprawdzić, co było na danej stronie) oraz Senuto czy SEMStorm (analiza zmian w widoczności domeny w Google).

Nie trzeba chyba dodawać, że na “expirkach” nie powinny wcześniej znajdować się strony promujące treści zabronione i podlegające ograniczeniom, na przykład związane z erotyką lub hazardem.

Content

Dobre zaplecze SEO musi zawierać wartościowe i przydatne treści. Mile widziane są również wszelkie infografiki czy filmy wideo. A jeśli dotąd myślałeś, że wystarczy na zaplecze tworzyć wpisy na poziomie popularnych niegdyś precli, to uprzedzamy, że takim podejściem tylko zaszkodzisz swojej witrynie.

Obecnie jedynymi zapleczami, które mogą okazać się pomocne w linkowaniu strony, są te zawierające oryginalną treść nawiązującą tematyką do pozycjonowanej domeny. Umieszczanie linków tylko w takim otoczeniu będzie skuteczne i postrzegane jako naturalne.

Inną techniką tworzenia treści na wygasłej domenie jest próba odtworzenia contentu, który już wcześniej się na niej znajdował. Do tego celu możesz wykorzystać wspomniany już serwis archive.org. Tu jednak trzeba liczyć się z kwestią uregulowania praw autorskich. Bardziej realnym podejściem jest odtworzyć na istniejących na starej stronie URLach content na ten sam temat i rankować na te frazy, na które podstrona rankowała przed wygaśnięciem.

Optymalizacja techniczna

Aby zaplecze SEO spełniało swoje zadanie, musi być również dobrze zoptymalizowane. Tylko wtedy będzie wspierać proces szybkiej indeksacji linków wychodzących. W związku z tym nie należy lekceważyć kwestii szybkości ładowania witryny, mobilności, tagu title czy samej architektury strony. Warto też zadbać, aby serwis zapleczowy miał zakładkę Kontakt czy widżety do social mediów – czyli elementy świadczące, że strona jest czymś więcej, niż tylko zapleczem SEO (nawet, jeśli rzeczywiście jest tylko tym).

Ratio linków przychodzących do wychodzących

W przypadku zaplecz SEO, podobnie jak i innych serwisów oraz portali wykorzystywanych w link buildingu, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, to znaczy witryna powinna mieć więcej linków przychodzących niż wychodzących. W przeciwnym razie moc odnośników zacznie być rozdzielana na zbyt dużą liczbę domen zewnętrznych, co osłabi przepływ link juice.

W swojej strategii link buildingu warto wykorzystać piramidę linków. Według tej teorii odnośniki nie powinny kierować wyłącznie bezpośrednio do pozycjonowanej domeny, ale również jej backlinków pierwszego rzędu, czyli tych najważniejszych, pochodzących z portali branżowych, informacyjnych czy wpisów gościnnych. Możesz też linkować z zaplecza słabszej jakości albo miejscówek o bardziej spamowym charakterze (np. fora, web 2.0)  do tego lepszego (z poziomu 3 na 2). Efekt będzie bardziej naturalny a przy tym bardziej bezpieczny.

Zaplecza SEO - klasyfikacja backlinków

Źródło: https://b2bdigitalmarketers.com/blog/tiered-link-building/

Dywersyfikacja zaplecz i ukrywanie footprintów

Usunięcie footprintów, czyli śladów, wskazujących jaki podmiot lub osoba odpowiada za daną stronę, utrudni identyfikację PBN-ów. Dlatego tak ważne jest ukrycie danych rejestratora domeny lub przeprowadzenie rejestracji na różne podmioty. W ten sposób trudno będzie powiązać poszczególne zaplecza z jednym właścicielem.

Poza tym zaplecza najlepiej stawiać na różnych hostingach i różnych adresach IP. Wykorzystaj do tego celu również odmienne CMS-y, motywy i korzystać z różnych wtyczek. Tworzenie zaplecz wg schematu jest prostsze i łatwiej skalowalne, ale też dużo bardziej ryzykowne. Dzięki dywersyfikacji witryny będą wyglądać jak zupełnie niepowiązane ze sobą strony.

Blokada przed zewnętrznymi narzędziami

Zagrożeniem dla Twoich PBN-ów może być również konkurencja. Lepiej, żeby nie znała ona szczegółów dotyczących Twojego linkowania zewnętrznego. W związku z tym zaleca się zablokowanie zaplecz przed botami programów Ahrefs czy Moz. Możesz do tego celu wykorzystać plik robots.txt lub .htaccess.

Automatyzacja

Coraz trudniej wyobrazić sobie dzisiaj pracę bez automatyzacji. Nie inaczej jest w przypadku budowy zaplecza SEO. Tworząc content, możesz wspierać się AI, a linkując, sięgać po takie narzędzia jak Make czy Zapier, które znacząco usprawnią działania.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera

Zaplecza SEO a wytyczne Google

Według oficjalnych wytycznych Google’a, korzystanie z PBN-ów narusza wskazówki dla webmasterów, ponieważ tylko tworzenie wysokiej jakości treści powinno zachęcać użytkowników do pozostawiania linków odsyłających w sieci.

Choć pod tym względem zaplecze SEO wydaje się ryzykowną decyzją, bo Google cały czas walczy z nienaturalnymi linkami i ulepsza swoje algorytmy, to nasza praktyka, jak i innych agencji SEO, wskazuje, że PBN-y są w stanie skutecznie działać w obrębie wielu stron internetowych.

Warunek jest jeden – takie rozwiązanie musi być stosowane z najwyższą ostrożnością i pozostawać pod kontrolą doświadczonego specjalisty SEO. Tylko wtedy jest w stanie zapewnić realną przewagę nad konkurencją.

Pamiętaj, że o ile blokowanie zaplecz przed botami narzędzi SEO jest wskazane, tak nie należy tego robić w stosunku do Googlebota, ponieważ linki przestaną być widoczne dla robotów indeksujących wyszukiwarki. A to oznacza, że nie będą miały żadnego wpływu na pozycje linkowanej strony.

Jak mierzyć skuteczność zaplecza SEO?

Wbrew pozorom takie parametry jak Domain Rating czy Domain Authority nie są wiarygodnymi parametrami do pomiaru skuteczności zaplecz SEO (ani żadnych innych stron). Wskaźnikami tymi dosyć łatwo manipulować, nie korelują ze wzrostem pozycji czy widoczności. Duża część linków, które indeksuje Google, może być niewidoczna dla zewnętrznych narzędzi, na przykład z uwagi na powszechną praktykę blokowania tego typu rozwiązaniom dostępu do stron zapleczowych.

Tak naprawdę jedynym sposobem na sprawdzenie efektywności PBN-ów jest monitorowanie pozycji linkowanych domen na konkretne frazy. Pojawiające się z czasem wzrosty mogą sugerować, że linkowanie działa.

Dla pewności warto również przeprowadzać testy i sprawdzać, co się zadzieje po usunięciu linka. Jeśli pojawi się spadek, może to być potwierdzeniem, że zaplecze spełnia swoją funkcję.

Warto również podkreślić, że celem PBN-ów wcale nie jest generowanie ruchu typu referral. Nie należy więc do tego wskaźnika przywiązywać zbyt dużej wagi. Choć może się tak zdarzyć, że niejako skutkiem ubocznym podjętych działań, na przykład gdy wpis z linkiem przychodzącym do Twojej witryny dobrze się wypozycjonuje, będzie generowanie ruchu odsyłającego z zaplecz.

Ile kosztuje zaplecze SEO?

Budowanie zaplecza SEO nie należy do najtańszych przedsięwzięć, ale na dłuższą metę może okazać się bardziej opłacalne niż zakup kolejnych linków w serwisach zewnętrznych.

W wydatkach należy uwzględnić:

 • domenę – ta z dobrą historią SEO lub dobrą nazwą może okazać się sporym kosztem sięgającym nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych; jednak na potrzeby PBN-ów zwykle już w granicach kilku tysięcy złotych można znaleźć niezaspamowaną, wygasłą domenę;
 • treści – nawet content generowany przy wsparciu AI wymaga korekty i redakcji copywritera, nie mówiąc o tworzeniu wartościowych wpisów od zera, które Google lubi najbardziej;
 • pracę programisty oraz specjalisty SEO – zbudowanie zaplecza i jego optymalizacja wymaga zaangażowania profesjonalistów, którzy postawią całość zgodnie z wytycznymi SEO i współczesnymi trendami webowymi; zaplecze nie musi prezentować się perfekcyjnie, ale nie może też wyglądać jak kolejna witryna postawiona na popularnym szablonie;
 • hosting – jeden z ważniejszych elementów podczas budowania zaplecza SEO, ponieważ każda ze stron PBN powinna mieć swój unikalny adres IP i hosting najlepiej na osobnym koncie;
 • pozyskanie dodatkowych linków – tak jak już wspominaliśmy, zaplecza też muszą być linkowane; jeśli masz wygasłą domenę z dobrą historią SEO, nie musisz tego robić tak intensywnie jak w przypadku stawiania strony od zera, ale i tak warto zadbać o sukcesywny przyrost linków z dalszych poziomów piramidy, tj. tier2 i tier3;
 • utrzymanie zaplecza – aktualizacja CMS-a, wtyczek czy optymalizacja strony “satelity” wskazana jest przez cały czas jej działania.

Poniżej orientacyjne koszty stworzenia jednego zaplecza SEO.

Wygasła domena10-100 tys. zł* (może być mniej lub więcej, widełki są naprawdę szerokie), a później ok. 100 zł rocznie za jej odnowienie
Hostingok. 700 zł (rok)
Treściok. 150 zł / 1 wpis na 7500 zzs
Programista/Specjalista SEO3000 zł (postawienie prostej strony) + 1050 zł (optymalizacja SEO)
Zakup linkówok. 300 zł/mies. (pomocny może okazać się portal Linkhouse)
Utrzymanie zapleczaok. 200 (miesięczne administrowanie strony) + ok. 300 zł / h (działania optymalizacyjne SEO-wca)

* mowa tu jednak o domenach z rzeczywiście dużym potencjałem pod SEO. To buduje ich wartość. Można znaleźć wygasłe domeny dużo taniej, ale też nie każda expirka będzie się nadawała na funkcjonalne zaplecze.

Na start trzeba więc mieć min. 20 tys. zł (zakup domeny, hostingu, postawienie strony, jej optymalizacja). Późniejszy rozwój zaplecza (wpis raz w tygodniu, comiesięczne pozyskiwanie linków, administracja) to wydatek ok. 1,5 tys. zł . Tworzenie kolejnych stron “satelit” w ramach sieci PBN odpowiednio zmultiplikuje koszty.

Budowa zaplecza SEO nie jest więc tania, a może być jeszcze droższa, gdy działasz w konkurencyjnej branży i budżet na treści czy linki trzeba będzie zwiększyć. Z kolei jeśli działasz w tzw. niszy, własna sieć PBN w ogóle może nie być Ci potrzebna. Warto więc każdą sytuację rozpatrywać indywidualnie w konsultacji ze specjalistą SEO.

Zaplecza SEO – Podsumowanie

Z naszego krótkiego przewodnika powinieneś już wiedzieć, jak stworzyć zaplecze SEO. Takie przedsięwzięcie wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich zasobów. Poza tym niesie za sobą pewne ryzyko, które w dłuższej perspektywie może się jednak opłacić.

Jeśli nie chcesz przepalić budżetu i zależy Ci na kompleksowych działaniach, powierz swój link building specjalistom naszej agencji, którzy PBN-y z powodzeniem wykorzystują w swoich strategiach SEO.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

FAQ

Co to jest zaplecze SEO?

Zaplecze SEO to sieć stron, zwanych również stronami-satelitami lub PBN (Private Blog Network), które są tworzone w celu umieszczania na nich linków zwrotnych prowadzących do innej strony, której pozycję w wynikach wyszukiwania (SERP) chcemy poprawić. Stosowanie zaplecza SEO ma na celu wpływanie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i budowanie jej autorytetu. Choć taka praktyka może być uważana za manipulację algorytmem wyszukiwarki Google, stosowana odpowiednio może przynieść korzyści.

Jak zrobić zaplecze SEO?

Aby stworzyć zaplecze SEO, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 1. Domeny: Wybierz wygasłe domeny o dobrej historii SEO zamiast budować autorytet nowych domen od zera. Ważne jest, aby unikać domen z karami ręcznymi, spadkami po aktualizacjach algorytmu Google’a oraz zaspamowanych domen. Wykorzystaj narzędzia takie jak Majestic, archive.org czy Senuto do weryfikacji domen.
 2. Treści: Twórz wartościowe i przydatne treści na stronach zaplecza. Oryginalna treść, nawiązująca tematycznie do pozycjonowanej strony, jest bardziej skuteczna i postrzegana jako naturalna. Można również spróbować odtworzyć wcześniej publikowane treści za pomocą narzędzi takich jak archive.org, jednak należy pamiętać o kwestiach praw autorskich.
 3. Optymalizacja techniczna: Zaplecze SEO powinno być dobrze zoptymalizowane, aby wspierać proces szybkiej indeksacji linków wychodzących. Zadbaj o szybkość ładowania strony, mobilność, tagi title, architekturę strony oraz dodaj zakładkę Kontakt i widżety do mediów społecznościowych.
 4. Ratio linków: Zachowaj odpowiednie proporcje między linkami przychodzącymi a wychodzącymi. Witryna powinna mieć więcej linków przychodzących niż wychodzących, aby skoncentrować moc linków na pozycjonowanej stronie. Wykorzystaj strategię piramidy linków, linkując również do backlinków pierwszego rzędu.
 5. Usunięcie footprintów: Usuń ślady pozostawiane przez zaplecza, aby utrudnić identyfikację PBN. Ukryj dane rejestratora domeny i zarejestruj domeny na różne podmioty. Stawiaj zaplecza na różnych hostingach, adresach IP, CMS-ach, motywach i wtyczkach.
 6. Blokada przed narzędziami zewnętrznymi: Zabezpiecz zaplecze przed narzędziami, takimi jak Ahrefs czy Moz, aby konkurencja nie miała dostępu do szczegółów dotyczących Twojego linkowania zewnętrznego. Wykorzystaj plik robots.txt lub .htaccess do zablokowania dostępu.

Stworzenie zaplecza SEO wymaga starannego planowania i przestrzegania zasad, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla pozycjonowanej strony.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022