Jak pozycjonować stronę z branży produkcyjnej?

Jak pozycjonować stronę z branży produkcyjnej?

SEO dla firm produkcyjnych to jeden z najskuteczniejszych kanałów dotarcia do nowych klientów oraz dystrybutorów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak przegonić konkurencję w wynikach wyszukiwania.

Ostatnio na naszym blogu: Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Charakterystyka branży produkcyjnej w Polsce

Działalność gospodarczą, która specjalizuje się wytwarzaniu produktów zaliczamy do tzw. firm produkcyjnych. Mogą one różnić się od siebie wieloma kryteriami. Najważniejsze z nich to rodzaj produkowanego dobra oraz typ produkcji. Znajdziemy zatem firmy realizujące produkcję jednostkową, seryjną i masową. Na przestrzeni lat ten sektor gospodarki znacznie się powiększył. W Polsce najlepiej radzi sobie branża kosmetyczna, stolarska, dziecięca czy budowlana. Producenci polskich drzwi i okien są znani w całej Europie, ponieważ prezentują wyroby najwyższej jakości. Wszystko wskazuje na to, że sektor produkcyjny będzie rozwijał się w jeszcze szybszym tempie w perspektywie kilku najbliższych lat.

Proces pozycjonowania strony firmowej w branży produkcyjnej

Biorąc pod uwagę, że sektor produkcji w Polsce stale się rozrasta, musimy mieć na uwadze konkurencyjność wśród producentów w poszczególnych branżach. Warto zatem zadbać o kwestie skutecznej strategii marketingowej, która wyróżni nas na tle innych. Jednym z najlepszych kanałów dotarcia do nowych klientów jest wspomniana wcześniej wyszukiwarka internetowa Google. Działania SEO powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju naszej strony internetowej. Inaczej pozycjonuje się sklep internetowy, a jeszcze inne czynności będą dedykowane stronom internetowym w formie wizytówki firmy.

Pozycjonowanie sklepów online z produktami

Kluczowym elementem w procesie pozycjonowania sklepu internetowego jest dobór odpowiednich słów kluczowych – i od tego też powinniśmy zacząć pozycjonowanie strony z branży produkcyjnej. Warto w tym miejscu zastanowić się również do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć. Jeśli naszym celem jest pozyskanie nowych klientów B2C, warto poszukać fraz, które są poszukiwane w kontekście naszych produktów. Jeśli nasza witryna jest nowa, to frazy kluczowe powinny mieć na początek niewielką trudność. Chodzi tutaj głównie o konkurencję, czyli ilość domen pozycjonujących się na dane słowo kluczowe. Pozwoli nam to szybciej i skuteczniej zwiększać swoją widoczność w wyszukiwarce internetowej.

Dobrym rozwiązaniem są też tzw. long taile, czyli dobrze sprecyzowane zapytania, składające się z kilku wyrazów. Takie słowa kluczowe wyszukiwane są zazwyczaj przez klientów poszukujących konkretne produkty, dlatego możesz w ten sposób skutecznie zwiększyć liczbę i wartość konwersji na stronie.

przykład fraz długiego ogona senuto
Przykład słów long tail z narzędzia Senuto

Do znalezienia słów kluczowych o najlepszych parametrach możesz wykorzystać wiele narzędzi. Pełną listę oraz instrukcję ich obsługi znajdziesz w naszym poradniku: https://delante.pl/slowa-kluczowe-narzedzia/

Jeśli Twoja marka staje się już rozpoznawalna w sieci, warto rozpocząć pozycjonowanie skupione na brandzie. Wybieraj frazy kluczowe posiadające nazwę Twojej firmy np. kosmetyki naturalne + brand.

przykład fraz brandowych senuto
Przykład fraz brandowych

Wzrost mocy i autorytetu strony internetowej niewątpliwie przyniesie nam większą widoczność w SERP. Możemy wtedy spróbować pozycjonować nasz sklep internetowy na bardziej konkurencyjne słowa kluczowe, które będą dopasowane do naszych kategorii produktowych. Zawierają one zazwyczaj bardzo ogólne słowa, których wolumen wyszukiwań w danym miesiącu jest duży. Wpływa to na dużo większą trudność tych właśnie fraz kluczowych, ale może spowodować wzrost ruchu na stronę nawet o kilkaset procent.

frazy o dużym wolumenie ubersuggest
Przykład fraz o dużym wolumenie wyszukiwań w narzędziu Ubersuggest

W przypadku doboru słów kluczowych dla klientów z sektora B2B, dobrze sprawdzą się frazy, które posiadają konstrukcję: nazwa produktu + słowo “producent”. Możemy mieć wtedy pewność, że dotrzemy z naszą ofertą do odpowiednich kontrahentów.

wolumen fraz ze słowem producent ubersuggest
Przykład fraz z słowem “producent” o dużym wolumenie wyszukiwań w narzędziu Ubersuggest

Pozycjonowanie stron w formie wizytówek firmy

Jeśli nie chcemy prowadzić swojego sklepu internetowego warto założyć stronę w formie wizytówki firmy. Powinniśmy skupić się w tym przypadku na jak najlepszym zaprezentowaniu swoich produktów oraz samej marki. Dobrą praktyką będzie stworzenie strony internetowej, która będzie posiadała różne podstrony. Wersja one page może być niekorzystna z punktu widzenia SEO.

Pozycjonowanie w tym przypadku również będzie nastawione na wybór odpowiednich słów kluczowych, które będą dopasowane do grupy klientów z różnych sektorów sprzedaży. Wizytówki firm często odnoszą się do branży lokalnej. Jeśli chcemy dotrzeć z naszą ofertą tylko do osób z wybranej okolicy, warto stosować słowa kluczowe w ramach pozycjonowania lokalnego. Frazy powinny zawierać nazwę wybranego obszaru/regionu.

lokalne słowa kluczowe Keywordtool.io
Przykład lokalnych słów kluczowych w narzędziu Keywordtool.io

Często na stronach w wersji wizytówki dla firmy zamiast listy produktowej możemy znaleźć katalogi producenta w formacie pdf. Obserwując zmiany w wyszukiwarce internetowej Google możemy zauważyć, że dokumenty o takim rozszerzeniu są indeksowane, dlatego warto zadbać o ich prawidłową optymalizację. Najważniejsze kwestie to odpowiednia nazwa, przyjazny adres URL, niewielki rozmiar oraz responsywność pliku pdf.

Pozycjonowanie e-commerce oraz stron wizerunkowych może nie przynieść zamierzonych efektów, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ich optymalizację techniczną. Wszystkie najważniejsze działania z tego zakresu znajdziesz w naszym artykule: https://delante.pl/techniczne-seo-co-to-jest/

Content marketing w branży przemysłowej

Słowa kluczowe, o których wspomniałam wcześniej, najlepiej umieszczać w wartościowych i unikalnych treściach na stronie. Branża przemysłowa opiera się na produktach, dlatego bardzo ważne są opisy kategorii oraz asortymentu. Zadbaj o to, aby teksty były wolne od duplikacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Powinny również dostarczać użytkownikom odpowiednich informacji na temat naszej oferty.

Dobrym rozwiązaniem będzie też założenie bloga firmowego, w którym zamieszczane będą artykuły dotyczące naszych produktów oraz poradniki o tematyce branżowej. Dzięki temu dostarczysz klientom ważne informację oraz wzmocnisz ich zaangażowanie na stronie. Blog firmowy może też sprawić, że staniesz się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie. Nie warto też ograniczać się do samych wpisów. Filmy instruktażowe lub promocyjne będą również świetnym pomysłem, aby pozyskać ruch na stronę.

Każdy tekst dodany na stronę powinien być odpowiednio zoptymalizowany. Zadbaj o:

 • Unikalne tytuły podstron oraz ich opisy, wzbogacone słowami kluczowymi.
 • Nagłówki (H1-H3) – w treści powinny pojawić się nagłówki o odpowiedniej hierarchii.
 • Pogrubienia i pochylenia – za ich pomocą można wyróżnić ważne dla danej podstrony słowa kluczowe lub istotne informacje.
 • Rozmiar i opisy alt zdjęć – optymalizuj wagę grafik na stronie oraz umieszczaj dedykowane opisy alternatywne zdjęć,
 • Linkowanie wewnętrzne – w treści umieszczaj odnośniki do innych podstron, aby ułatwić nawigację na stronie.

To kluczowe czynniki, które są przydatne dla czytelników oraz robotów indeksujących Google. Po ich zastosowaniu możliwe jest zdobycie wysokich pozycji w wyszukiwarce na wybrane słowa kluczowe.

Działania związane z content marketingiem prowadź równolegle na swoich kanałach Social Media. To doskonałe miejsce na nawiązywanie interakcji z klientami, a także dodatkowe wsparcie dla działań związanych z linkowaniem zewnętrznym. Możesz tam informować o nowych wpisach na blogu, produktach czy zmianach w firmie. Niewątpliwie ważna jest tutaj odpowiednia strategia, która przyciągnie uwagę potencjalnych klientów.

Działania offsite

Linkowanie zewnętrzne

W procesie pozycjonowania ważnym aspektem jest również link building. Pozyskiwanie linków z zewnętrznych stron internetowych jest czynnikiem rankingowym. Aby wzmocnić pozycję naszego sklepu online lub wizytówki firmy warto wybierać źródła, które mają wysoki autorytet. Kolejnym ważnym aspektem w wyborze odpowiedniego miejsca jest sama tematyka. Lepiej linkować ze stron internetowych o zbliżonej tematyce do profilu naszej firmy. Jeśli pozycjonujemy się lokalnie, wybierajmy portale z naszego regionu. Same linki powinny pojawiać się na zewnętrznych domenach w bardzo naturalny sposób. Odnośniki należy dywersyfikować w kontekście anchor/czysty link oraz tagów doffolow/noffolow.

Pamiętaj również, aby nie linkować ciągle z jednego miejsca. Im więcej linków z wartościowych domen, tym lepiej. Linki możemy pozyskiwać z:

 • katalogów firm,
 • artykułów sponsorowanych na portalach branżowych,
 • wpisów gościnnych na innych blogach,
 • forów,
 • stron partnerów biznesowych,
 • ogłoszeń,
 • social media.

Dobrym rozwiązaniem w poszukiwaniu wartościowych domen będzie analiza konkurencji. Warto na bieżąco sprawdzać, skąd pozyskują swoje odnośniki na stronę. Wszystkie wskazówki na temat monitoringu konkurencji znajdziesz w naszym artykule: https://delante.pl/dlaczego-warto-obserwowac-konkurencje/

Wizytówka Google

Dzięki niej możemy oznaczyć na mapie miejsce naszego sklepu, biura czy fabryki. Dla firm produkcyjnych jest to ważne głównie ze względu na kontakt z dystrybutorami czy lokalnych klientów. Wizytówka zawiera również opis firmy, opinie, godziny otwarcia oraz zdjęcia. Warto posiadać tę usługę, aby wzmocnić zaufanie klientów do naszej marki.

Przykład wizytówki firmy w Google
Przykład wizytówki firmy w Google

Podsumowanie

Obecnie firm produkcyjnych jest coraz więcej, co wiąże się z dużą konkurencyjnością na wybranych rynkach sprzedaży. Dobrze dobrana strategia marketingowa pomoże Ci zaistnieć w sieci. Jeśli chcesz wyprzedzić inne firmy, śledź ich działania oraz odpowiadaj na potrzeby swoich klientów. Odpowiednio dobrane działania SEO dla branży produkcyjnej pozwolą Ci dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej w najskuteczniejszy sposób.

FAQ

Ważnym elementem pozycjonowania sklepu internetowego jest dobór odpowiednich słów kluczowych. W branży produkcyjnej powinny być one dopasowane do klientów B2C oraz B2B. Warto zadbać o umieszczanie na stronie unikalnych i wartościowych dla użytkowników opisów produktów czy blogpostów. Linkowanie zewnętrzne będzie dodatkowym wsparciem dla całego procesu pozycjonowania. Kluczowe jest również poprawne zoptymalizowanie swojej strony e-commerce.

Jeśli firma nie prowadzi sprzedaży online, warto zadbać o zbudowanie strony internetowej zawierającej najważniejsze informacje o producencie oraz jego produktach. Dobrym rozwiązaniem dla dalszego pozycjonowania będzie utworzenie kilku podstron, na których znajdą się unikalne oraz wysokiej jakości treści. Umieszczaj z nich wyselekcjonowane słowa kluczowe, dopasowane do konkretnej grupy odbiorców. Nie zapominaj również o linkowaniu zewnętrznym.

Content Marketing jest bardzo ważnym elementem w procesie pozycjonowania stron z branży produkcyjnej. Pozwala wzbogacić stronę internetową o wartościowe i naturalne treści. Tworząc blog firmowy możemy stać się prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. To wpływa bardzo korzystnie na odbiór naszej marki oraz zaufanie klientów. Działania związane z Content Marketingiem warto prowadzić również w swoich kanałach Social Media.

(1)
Autor
Junior SEO Specialist - Magda

Junior SEO Specialist

Swoją przygodę z SEO rozpoczęła 4 lata temu. W Delante szlifuje umiejętności w tej dziedzinie jako Młodszy Specjalista. Po godzinach studiuje psychologię kliniczną, zgłębia tajniki UX oraz marketingu internetowego. Miłośniczka fotografii analogowej, historii polskiego kina i teatru.
Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Wyszukujesz swoją reklamę w wyszukiwarce Google i nie wyświetla Ci się? Zaczynasz zastanawiać się, czy Twoja kampania w ogóle działa? Spokojnie! Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie znajdować swojej reklamy w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci kilka tych najczęściej występujących.

Czytaj więcej
Co czyta dział SEO w Delante? Prasówka #9

Co czyta dział SEO w Delante? Prasówka #9

Czy to już pora żeby celebrować dłuższe jesienne wieczory? Jeśli już zamieniasz się w jesieniarę lub jesieniarza to przygotowaliśmy dla Ciebie idealny zestaw lektur na wieczór! Nasz dział SEO zebrał najważniejsze i najciekawsze newsy ze świata SEO. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
Refleks, kontekst, zasięgi - co to jest RTM i jak może wpłynąć na komunikację z klientami w sieci?

Refleks, kontekst, zasięgi - co to jest RTM i jak może wpłynąć na komunikację z klientami w sieci?

Chcesz zwiększyć zasięgi w komunikacji Twojej firmy z odbiorcami? Wcale nie musisz przeznaczać ogromnego budżetu na płatne kampanie. Real-Time Marketing jest takim sposobem komunikacji, który przy odpowiednim przygotowaniu pozwala osiągnąć zadowalające efekty, bez pomocy nakładów finansowych. Co to jest RTM? O czym trzeba pamiętać przy tworzeniu RTM’ów i na co warto uważać? Sprawdź!

Czytaj więcej