.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak pozycjonować stronę z branży produkcyjnej?

6min.

Komentarze:0

Jak pozycjonować stronę z branży produkcyjnej?d-tags
24 listopada 2020
SEO dla firm produkcyjnych to jeden z najskuteczniejszych kanałów dotarcia do nowych klientów oraz dystrybutorów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak przegonić konkurencję w wynikach wyszukiwania.

6min.

Komentarze:0

Charakterystyka branży produkcyjnej w Polsce

Działalność gospodarczą, która specjalizuje się wytwarzaniu produktów zaliczamy do tzw. firm produkcyjnych. Mogą one różnić się od siebie wieloma kryteriami. Najważniejsze z nich to rodzaj produkowanego dobra oraz typ produkcji. Znajdziemy zatem firmy realizujące produkcję jednostkową, seryjną i masową. Na przestrzeni lat ten sektor gospodarki znacznie się powiększył. W Polsce najlepiej radzi sobie branża kosmetyczna, stolarska, dziecięca czy budowlana. Producenci polskich drzwi i okien są znani w całej Europie, ponieważ prezentują wyroby najwyższej jakości. Wszystko wskazuje na to, że sektor produkcyjny będzie rozwijał się w jeszcze szybszym tempie w perspektywie kilku najbliższych lat.

Proces pozycjonowania strony firmowej w branży produkcyjnej

Biorąc pod uwagę, że sektor produkcji w Polsce stale się rozrasta, musimy mieć na uwadze konkurencyjność wśród producentów w poszczególnych branżach. Warto zatem zadbać o kwestie skutecznej strategii marketingowej, która wyróżni nas na tle innych. Jednym z najlepszych kanałów dotarcia do nowych klientów jest wspomniana wcześniej wyszukiwarka internetowa Google. Działania SEO powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju naszej strony internetowej. Inaczej pozycjonuje się sklep internetowy, a jeszcze inne czynności będą dedykowane stronom internetowym w formie wizytówki firmy.

Pozycjonowanie sklepów online z produktami

Kluczowym elementem w procesie pozycjonowania sklepu internetowego jest dobór odpowiednich słów kluczowych - i od tego też powinniśmy zacząć pozycjonowanie strony z branży produkcyjnej. Warto w tym miejscu zastanowić się również do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć. Jeśli naszym celem jest pozyskanie nowych klientów B2C, warto poszukać fraz, które są poszukiwane w kontekście naszych produktów. Jeśli nasza witryna jest nowa, to frazy kluczowe powinny mieć na początek niewielką trudność. Chodzi tutaj głównie o konkurencję, czyli ilość domen pozycjonujących się na dane słowo kluczowe. Pozwoli nam to szybciej i skuteczniej zwiększać swoją widoczność w wyszukiwarce internetowej. Dobrym rozwiązaniem są też tzw. long taile, czyli dobrze sprecyzowane zapytania, składające się z kilku wyrazów. Takie słowa kluczowe wyszukiwane są zazwyczaj przez klientów poszukujących konkretne produkty, dlatego możesz w ten sposób skutecznie zwiększyć liczbę i wartość konwersji na stronie. [caption id="attachment_31633" align="aligncenter" width="602"]przykład fraz długiego ogona senuto Przykład słów long tail z narzędzia Senuto[/caption] Do znalezienia słów kluczowych o najlepszych parametrach możesz wykorzystać wiele narzędzi. Pełną listę oraz instrukcję ich obsługi znajdziesz w naszym poradniku: https://delante.pl/slowa-kluczowe-narzedzia/ Jeśli Twoja marka staje się już rozpoznawalna w sieci, warto rozpocząć pozycjonowanie skupione na brandzie. Wybieraj frazy kluczowe posiadające nazwę Twojej firmy np. kosmetyki naturalne + brand. [caption id="attachment_31635" align="aligncenter" width="602"]przykład fraz brandowych senuto Przykład fraz brandowych[/caption] Wzrost mocy i autorytetu strony internetowej niewątpliwie przyniesie nam większą widoczność w SERP. Możemy wtedy spróbować pozycjonować nasz sklep internetowy na bardziej konkurencyjne słowa kluczowe, które będą dopasowane do naszych kategorii produktowych. Zawierają one zazwyczaj bardzo ogólne słowa, których wolumen wyszukiwań w danym miesiącu jest duży. Wpływa to na dużo większą trudność tych właśnie fraz kluczowych, ale może spowodować wzrost ruchu na stronę nawet o kilkaset procent. [caption id="attachment_31638" align="aligncenter" width="578"]frazy o dużym wolumenie ubersuggest Przykład fraz o dużym wolumenie wyszukiwań w narzędziu Ubersuggest[/caption] W przypadku doboru słów kluczowych dla klientów z sektora B2B, dobrze sprawdzą się frazy, które posiadają konstrukcję: nazwa produktu + słowo “producent”. Możemy mieć wtedy pewność, że dotrzemy z naszą ofertą do odpowiednich kontrahentów. [caption id="attachment_31640" align="aligncenter" width="602"]wolumen fraz ze słowem producent ubersuggest Przykład fraz z słowem “producent” o dużym wolumenie wyszukiwań w narzędziu Ubersuggest[/caption]

Pozycjonowanie stron w formie wizytówek firmy

Jeśli nie chcemy prowadzić swojego sklepu internetowego warto założyć stronę w formie wizytówki firmy. Powinniśmy skupić się w tym przypadku na jak najlepszym zaprezentowaniu swoich produktów oraz samej marki. Dobrą praktyką będzie stworzenie strony internetowej, która będzie posiadała różne podstrony. Wersja one page może być niekorzystna z punktu widzenia SEO. Pozycjonowanie w tym przypadku również będzie nastawione na wybór odpowiednich słów kluczowych, które będą dopasowane do grupy klientów z różnych sektorów sprzedaży. Wizytówki firm często odnoszą się do branży lokalnej. Jeśli chcemy dotrzeć z naszą ofertą tylko do osób z wybranej okolicy, warto stosować słowa kluczowe w ramach pozycjonowania lokalnego. Frazy powinny zawierać nazwę wybranego obszaru/regionu. [caption id="attachment_31642" align="aligncenter" width="219"]lokalne słowa kluczowe Keywordtool.io Przykład lokalnych słów kluczowych w narzędziu Keywordtool.io[/caption] Często na stronach w wersji wizytówki dla firmy zamiast listy produktowej możemy znaleźć katalogi producenta w formacie pdf. Obserwując zmiany w wyszukiwarce internetowej Google możemy zauważyć, że dokumenty o takim rozszerzeniu są indeksowane, dlatego warto zadbać o ich prawidłową optymalizację. Najważniejsze kwestie to odpowiednia nazwa, przyjazny adres URL, niewielki rozmiar oraz responsywność pliku pdf. Pozycjonowanie e-commerce oraz stron wizerunkowych może nie przynieść zamierzonych efektów, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ich optymalizację techniczną. Wszystkie najważniejsze działania z tego zakresu znajdziesz w naszym artykule: https://delante.pl/techniczne-seo-co-to-jest/

Content marketing w branży przemysłowej

Słowa kluczowe, o których wspomniałam wcześniej, najlepiej umieszczać w wartościowych i unikalnych treściach na stronie. Branża przemysłowa opiera się na produktach, dlatego bardzo ważne są opisy kategorii oraz asortymentu. Zadbaj o to, aby teksty były wolne od duplikacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Powinny również dostarczać użytkownikom odpowiednich informacji na temat naszej oferty. Dobrym rozwiązaniem będzie też założenie bloga firmowego, w którym zamieszczane będą artykuły dotyczące naszych produktów oraz poradniki o tematyce branżowej. Dzięki temu dostarczysz klientom ważne informację oraz wzmocnisz ich zaangażowanie na stronie. Blog firmowy może też sprawić, że staniesz się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie. Nie warto też ograniczać się do samych wpisów. Filmy instruktażowe lub promocyjne będą również świetnym pomysłem, aby pozyskać ruch na stronę. Każdy tekst dodany na stronę powinien być odpowiednio zoptymalizowany. Zadbaj o:
 • Unikalne tytuły podstron oraz ich opisy, wzbogacone słowami kluczowymi.
 • Nagłówki (H1-H3) - w treści powinny pojawić się nagłówki o odpowiedniej hierarchii.
 • Pogrubienia i pochylenia - za ich pomocą można wyróżnić ważne dla danej podstrony słowa kluczowe lub istotne informacje.
 • Rozmiar i opisy alt zdjęć - optymalizuj wagę grafik na stronie oraz umieszczaj dedykowane opisy alternatywne zdjęć,
 • Linkowanie wewnętrzne - w treści umieszczaj odnośniki do innych podstron, aby ułatwić nawigację na stronie.
To kluczowe czynniki, które są przydatne dla czytelników oraz robotów indeksujących Google. Po ich zastosowaniu możliwe jest zdobycie wysokich pozycji w wyszukiwarce na wybrane słowa kluczowe. Działania związane z content marketingiem prowadź równolegle na swoich kanałach Social Media. To doskonałe miejsce na nawiązywanie interakcji z klientami, a także dodatkowe wsparcie dla działań związanych z linkowaniem zewnętrznym. Możesz tam informować o nowych wpisach na blogu, produktach czy zmianach w firmie. Niewątpliwie ważna jest tutaj odpowiednia strategia, która przyciągnie uwagę potencjalnych klientów.

Działania offsite

Linkowanie zewnętrzne

W procesie pozycjonowania ważnym aspektem jest również link building. Pozyskiwanie linków z zewnętrznych stron internetowych jest czynnikiem rankingowym. Aby wzmocnić pozycję naszego sklepu online lub wizytówki firmy warto wybierać źródła, które mają wysoki autorytet. Kolejnym ważnym aspektem w wyborze odpowiedniego miejsca jest sama tematyka. Lepiej linkować ze stron internetowych o zbliżonej tematyce do profilu naszej firmy. Jeśli pozycjonujemy się lokalnie, wybierajmy portale z naszego regionu. Same linki powinny pojawiać się na zewnętrznych domenach w bardzo naturalny sposób. Odnośniki należy dywersyfikować w kontekście anchor/czysty link oraz tagów doffolow/noffolow. Pamiętaj również, aby nie linkować ciągle z jednego miejsca. Im więcej linków z wartościowych domen, tym lepiej. Linki możemy pozyskiwać z:
 • katalogów firm,
 • artykułów sponsorowanych na portalach branżowych,
 • wpisów gościnnych na innych blogach,
 • forów,
 • stron partnerów biznesowych,
 • ogłoszeń,
 • social media.
Dobrym rozwiązaniem w poszukiwaniu wartościowych domen będzie analiza konkurencji. Warto na bieżąco sprawdzać, skąd pozyskują swoje odnośniki na stronę. Wszystkie wskazówki na temat monitoringu konkurencji znajdziesz w naszym artykule: https://delante.pl/dlaczego-warto-obserwowac-konkurencje/

Wizytówka Google

Dzięki niej możemy oznaczyć na mapie miejsce naszego sklepu, biura czy fabryki. Dla firm produkcyjnych jest to ważne głównie ze względu na kontakt z dystrybutorami czy lokalnych klientów. Wizytówka zawiera również opis firmy, opinie, godziny otwarcia oraz zdjęcia. Warto posiadać tę usługę, aby wzmocnić zaufanie klientów do naszej marki. [caption id="attachment_31644" align="aligncenter" width="418"]Przykład wizytówki firmy w Google Przykład wizytówki firmy w Google[/caption]

Podsumowanie

Obecnie firm produkcyjnych jest coraz więcej, co wiąże się z dużą konkurencyjnością na wybranych rynkach sprzedaży. Dobrze dobrana strategia marketingowa pomoże Ci zaistnieć w sieci. Jeśli chcesz wyprzedzić inne firmy, śledź ich działania oraz odpowiadaj na potrzeby swoich klientów. Odpowiednio dobrane działania SEO dla branży produkcyjnej pozwolą Ci dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej w najskuteczniejszy sposób. Ten wpis jest aktualizacją treści z 15 października 2020 roku.
Autor
Autor
Magda Wszołek

Autor
Autor
Magda Wszołek

FAQ

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022