Jak pozycjonować lokalnie swoją firmę?

Jak pozycjonować lokalnie swoją firmę?

Patronem dzisiejszego artykułu jest… gołąb. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na Kraków, który obfituje w te ptaki. Po drugie przez algorytm Google o nazwie pigeon, odpowiadający za pozycjonowanie lokalne.

Ostatnio na naszym blogu: AMP- co to jest i w czym pomaga?

Pozycjonowanie Kraków - gołąb

Patronem dzisiejszego artykułu jest… gołąb. Dlaczego? Z dwóch prostych przyczyn. Po pierwsze, tematem głównym będzie pozycjonowanie lokalne i Kraków, który obfituje w gołębie. Po drugie, jeden z algorytmów Google, został nazwany dokładnie tak samo, jak przywołany ptaszek. Pigeon od nieco ponad roku krąży nad lokalnymi wyszukiwaniami Google, pomagając użytkownikom sieci w znalezieniu dokładnie tego, czego szukają, jak najbliżej miejsca ich pobytu.

Bez względu na to, czy lubisz miejskiego ptaszka, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje Ci jego sieciowy imiennik. Dbałość o wysokie pozycje w lokalnych wyszukiwaniach to większa szansa na to, że mieszkańcy Krakowa i turyści szukający różnych miejsc w sieci, trafią właśnie pod Twoją strzechę.

Pozycjonowanie lokalne: Przypnij pinezkę na mapie Google

Pozycjonowanie Kraków - mapaJeśli chcesz zaistnieć w wynikach lokalnych, koniecznie dodaj wizytówkę swojej firmy w Google Moja Firma. O tym, jak zrobić to w kilku krokach, pisaliśmy w artykule Pozycjonowanie firmy w internecie – na co zwrócić uwagę. Zadbaj o to, aby Twoja wizytówka była uzupełniona w 100% – nie zapomnij o dodaniu opisu firmy, odpowiadających jej kategorii, danych kontaktowych i godzin otwarcia. Dołącz także zdjęcia albo jeszcze lepiej – sprezentuj swoim klientom wirtualny spacer za pomocą Street View.

Masz zadowolonych klientów? To zachęć ich, aby opowiedzieli o swoich wrażeniach na Twojej wizytówce Google+. Dobre oceny znacząco wpłyną na pozycję strony w wynikach lokalnych. Niech to będą jednak tylko autentyczni klienci. Nie próbuj oszukiwać i samemu wystawiać sobie opinie – kłamstwo jak zawsze ma krótkie nogi i Google karze je filtrem.

Zoptymalizuj stronę pod kątem miejsca, w którym działasz

Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla firm, które działają lokalnie, jak salony fryzjerskie, restauracje, małe sklepy. Aby stać się bardziej widocznym w okolicy, wprowadź na witrynie zmiany, które podkreślą obszar Twojej działalności. Oto kilka pomysłów, jak możesz to zrobić:

 • wprowadź nazwę miejscowości w tytule strony
 • zamieść dane teleadresowe nie tylko w zakładce kontakt, ale i na stronie głównej albo w stopce
 • jeśli firma ma kilka oddziałów, zrób osobną podstronę dla każdego z nich
 • zamieść na witrynie mapkę z zaznaczeniem swojej siedziby
 • połącz stronę z Google+ i pozwól klientom udostępniać jej treść. Możesz zdobyć w ten sposób linki dofollow, które są cenione przez wyszukiwarkę

Wprowadź mikrodane

Ich zastosowanie ułatwia wyszukiwarce odnalezienie interesujących dla klienta danych, takich jak numer telefonu, adres czy stan produktów w magazynie. Za pomocą mikrodanych, określanych także jako rich snippets, można również zobaczyć popularne „gwiazdki”, oddające ocenę biznesu przez użytkowników. Warto dbać o takie oznaczenia, ponieważ wyróżnione dzięki niemu informacje pojawiają się w postaci tekstu lub grafiki w wynikach wyszukiwania Google, przyciągając spojrzenia klientów.

Pozycjonowanie Kraków - restauracje

Ocena Restauracji Miód Malina, Cosa Nostra i Balaton na TripAdvisor jest widoczna dzięki temu, że witryna ma wyróżnione na stronie mikrodane. Dzięki nim średnia ocena usług i liczba opinii jest widoczna w Google.

 

Zadbaj o linkowanie lokalne

Nie inwestuj w byle co, kupując najtańsze odnośniki z niesprawdzonych źródeł. Zamiast tego postaw na porządne pozycjonowanie – Kraków jako znane miasto jest tematem wielu lokalnych portali. Te zaś, razem z branżowymi katalogami firm z danego miasta i forami internetowymi, są dobrym źródłem linków lokalnych. Odnośniki z takich miejsc służą nie tylko stronie, ale i firmie, wskazując na jej zaangażowanie i budując zaufanie klientów.

Kluczem do pozycji lidera w lokalnych wynikach wyszukiwania jest konsekwentna i stała praca nad witryną, spójna z zaleceniami Google. Warto poświęcić na nią czas i dostosować swoją stronę tak, by gołąbek Google’a zechciał uwić sobie na niej gniazdko. Taka inwestycja jest warta świeczki, bo prowadzi do oczekiwanego celu – stałego przypływu klientów lokalnych do Twojej firmy.

  0 / 5 ( 0 )
Autor
Agencja SEO / SEM - Delante

Agencja SEO / SEM

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
 • Jacek

  „Restauracja Miód Malina, Cosa Nostra i Balaton oznaczyły na swoich stronach mikrodane. Dzięki temu ich adres i ocena usług są widoczne w Google.”

  Za przeproszeniem skąd wy takie głupoty wymyśliliście? Zwłaszcza w połączeniu z tym zrzutem ekranu? Te oceny i adres zaciągane są z „Google Moja Firma” na zdjęciu i nie mają nic wspólnego kompletnie z opisami rozszerzonymi wdrażanymi osobno na stronie w kodzie.

  „Mikrodane, określane także jako rich snippets, pozwalają również na wstawienie popularnych “gwiazdek”, umożliwiających ocenę biznesu.” – Czyli bez rich snippet-ów wg. Was nie można oceniać firm lokalnych?

  • Jacek dzięki za czujność. Złe zdjęcie zostało dodane początkowo – już jest poprawione.
   Firmy lokalne oczywiście można oceniać poprzez Google Moja Firma (Google+), natomiast już produkty, artykuły rich snippetami najlepiej. Przy pozycjonowaniu lokalnym należy nie zapominać o microdanych schema.org – szczególnie, że widać w Search Console jak Google na nie patrzy (Stan w wyszukiwarce -> Dane strukturalne, Marker danych). Jeśli, ktoś jeszcze nie zna na pamięć tych elementów kodu to polecam narzędzie: http://microdatagenerator.org – mi na początku bardzo pomagało.

 • Serwisy ogłoszeniowe związane z konkretnymi miastami umożliwiają czasem pozostawienie odnośnika do siebie, ewentualnie zostanie sama zmianka o brandzie.

 • Michał Geisler

  Mam nową stronę i właśnie z map Google mam 80% zleceń. Wpis ciekawy akurat jestem krakusem 🙂

  • @michageisler:disqus można zachęcić np. automatycznym mailem po zakończonej pozytywnie transakcji:
   „Dziękujemy za skorzystanie z naszych usług/zakupu produktu.
   Zależy nam na budowaniu obiektywnej opinii od klientów, dlatego będziemy wdzięczni za Państwa opinię [i link do Google+]”. Albo zachęcić dodatkowym rabatem na kolejne usługi/produkty 🙂
   W zależności od branży, jest wiele sposobów aby takim zabiegiem z prośbą o opinię zbudować jeszcze lepszą relację z klientem – co zawsze warto robić! 🙂
   Pozdrawiamy Krakusa!

 • Tomasz Kołkiewicz

  Nazwa miejscowości w tytule strony przestaje odgrywać znacznie. Nie jest już wymogiem, aby pojawiać się wysoko na frazy z nazwą miejscowości. Algorytm Pigeon świetnie sobie radzi z lokalizacją na podstawie innych wskaźników, które opisaliście powyżej. Czasem warto poświęcić nazwę miejscowości (zwłaszcza, gdy jest długa jak np. Bielsko-Biała) w tytule na inne istotne słowa kluczowe.
  Zresztą, nawet na frazę „pozycjonowanie kraków”, niektóre wyniki w TOP10 nie mają słowa kraków w tytule 😉

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.