Jak pozycjonować lokalnie swoją firmę?

Jak pozycjonować lokalnie swoją firmę?

Pozycjonowanie lokalne jest przeznaczone przede wszystkim dla stron usługowych i firm oferujących swoje produkty czy usługi w określonym miejscu. Dziś opiszę na czym polega pozycjonowanie lokalne i co możesz zrobić, żeby zwiększyć widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. Zapraszam do lektury!

lokalne seoZanim jednak przejdę do tego, czym jest pozycjonowanie lokalne, należy najpierw powiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii, szczególnie istotnej w lokalnym SEO. Patronem dzisiejszego artykułu jest… gołąb. Zastanawiasz się, dlaczego właśnie on? Otóż jeden z algorytmów wyszukiwarki Google został nazwany dokładnie tak samo jak przywołany ptaszek.

Gołąb, Pingwin, Panda, Koliber… Pewnie zgodzisz się ze mną, że łatwo można zgubić się w gąszczu tych wszystkich algorytmów Google. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Sprawdź, jakie wyróżniamy algorytmy tej wyszukiwarki i czym się one charakteryzują. Pisaliśmy już o tym w innym wpisie na naszym blogu: Jakie są algorytmy Google i czym charakteryzują się ostatnie aktualizacje?

Pigeon od 2014 roku krąży nad lokalnymi wyszukiwaniami Google, pomagając użytkownikom sieci w znalezieniu tego, czego szukają, jak najbliżej miejsca ich pobytu i definiując działania w obszarze jakim jest pozycjonowanie lokalne. Wprowadzenie tego algorytmu naprawdę mocno namieszało w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Głównym zadaniem algorytmu Gołąb od początku miało być bardziej efektywne dopasowanie lokalnych wyników wyszukiwania pod szczegółowe i skonkretyzowane pytania użytkowników. Przeczytaj: Czym jest algorytm Gołąb.

Bez względu na to, czy lubisz miejskiego ptaszka czy nie, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje Ci jego sieciowy imiennik, algorytm Gołąb – tym bardziej jeśli interesuje Cię lokalne SEO. Dbałość o wysokie pozycje w lokalnych wyszukiwaniach to większa szansa na to, że mieszkańcy i turyści szukający różnych lokalnych miejsc w sieci trafią właśnie pod Twoją strzechę. Co więcej, zwiększa to też Twoje szanse na dotarcie do zdecydowanych użytkowników, którzy poszukują konkretnych produktów/usług w Twojej lokalizacji. Twoim zadaniem jest więc pokazać się i zaznaczyć swoją obecność w sieci – daj się znaleźć swoim potencjalnym klientom! 😉

Delante will help you with SEO in Ireland - contact us

Dowiedz się więcej na temat samego pozycjonowania: Pozycjonowanie stron – poradnik SEO dla początkujących.

Pozycjonowanie lokalne – 6 wskazówek

1. Przypnij pinezkę na mapie Google

lokalne pozycjonowanie
Oznaczenie swojej firmy na mapie Google to prawdziwy must-have w przypadku lokalnego SEO. Jeśli chcesz zaistnieć w wynikach lokalnych, koniecznie dodaj wizytówkę swojej firmy w Google Moja Firma (o tym, jak zrobić to w kilku prostych krokach pisaliśmy w artykule: Jak dodać firmę do Google Moja Firma). Taka wizytówka zwiększy Twoje szanse na pojawianie się w wynikach wyszukiwania na frazy lokalne.

Dobrze zoptymalizowana wizytówka w Google Moja Firma to w przypadku pozycjonowania lokalnego podstawa i jeden z najważniejszych elementów lokalnej promocji działalności w sieci. Musisz pamiętać, że odpowiednio prowadzona wizytówka nie tylko wesprze Twoje pozycjonowanie, ale i może wpłynąć na realne, stacjonarne wizyty w Twoim sklepie. A to nie wszystkie jej zalety! Pozwala ona także na pozostanie w stałym kontakcie z klientami, zbieranie opinii czy przedstawienie swojej oferty. Brzmi zachęcająco, nie sądzisz?

Zadbaj o to, aby Twoja wizytówka była uzupełniona w 100% – nie zapomnij o dodaniu opisu firmy, odpowiadających jej kategorii, danych kontaktowych i godzin otwarcia. Dołącz także zdjęcia albo jeszcze lepiej – sprezentuj swoim klientom wirtualny spacer za pomocą Street View.

Masz zadowolonych klientów? Zachęć ich więc, aby opowiedzieli o swoich wrażeniach na Twojej wizytówce w Google. Dobre oceny znacząco wpłyną na pozycję strony w wynikach lokalnych. Niech to będą jednak tylko autentyczni klienci. Nie próbuj oszukiwać i samemu wystawiać sobie opinie – kłamstwo jak zawsze ma krótkie nogi, a Google karze je filtrem. Jeśli obawiasz się, że właśnie to spotkało Twoją stronę, to koniecznie zajrzyj do wpisu: Jak sprawdzić czy moja strona ma filtr Google?

Opinie klientów w Google (i nie tylko) powinny być dla Ciebie na wagę złota – zarówno pod kątem wizerunkowym, jak i SEO. Opinie w Google Moja Firma będą pozytywnie wpływać na PR i wizerunek Twojej firmy w internecie, a także wpierać pozycję strony w lokalnych wynikach wyszukiwania. Dlaczego więc by o nie nie zawalczyć?

Pamiętaj, że Twoja wizytówka również wymaga optymalizacji, aby uplasować się jak najwyżej w rankingach wyszukiwarki i wesprzeć Twoje pozycjonowanie lokalne. Pozycja wizytówki zależy też od jej wieku, ilości ocen w Google czy trafności odpowiadania na zapytania klientów. Zastanawiasz się, jakich działań się podjąć, aby poprawić pozycję swojej wizytówki w GMF? Opcji jest co najmniej kilka! A wśród nich znajdzie się:

  • odpowiadanie na opinie klientów w imieniu firmy,
  • odpowiadanie na zadane przez użytkowników pytania,
  • umieszczenie na swojej stronie internetowej mapy,
  • odpowiedni dobór słów kluczowych,
  • umieszczanie postów na GMF.

Więcej o tym, jak zwiększyć widoczność wizytówki w Google pisaliśmy już w jednym z naszych wpisów, sprawdź koniecznie i dowiedz się na ten temat więcej na temat tego, jak poprawić pozycję wizytówki w Google Moja Firma.

Podsumowując, jeśli prowadzisz biznes na rynku lokalnym i posiadasz stacjonarną siedzibę swojej firmy, to umieszczenie jej w Mapach Google i odpowiednie prowadzenie wizytówki w GMF to podstawa. Pamiętaj, że dzięki niej możesz otworzyć się na zdecydowanych konsumentów, którzy najprawdopodobniej szukają w Twojej lokalizacji dokładnie takich produktów/usług,, jakie Ty masz w swojej ofercie.

2. Zadbaj o wersję mobilną strony

Jeśli chcesz czerpać jak najwięcej korzyści z lokalnego pozycjonowania wersja mobilna jest czymś, o czym absolutnie nie możesz zapomnieć. Dlaczego? Duża część wyszukiwań lokalnych jest wykonywanych „na szybko”, w biegu na telefonie. W obecnych czasach praktycznie nie rozstajemy się z urządzeniami przenośnymi, dlatego tak ważne jest, by Twoja strona była pod tego typu urządzenia dopasowana – a co za tym idzie, spełniała oczekiwania użytkowników.

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych, przeprowadź test optymalizacji mobilnej.

seo lokalne

Pozycjonowanie, które skupia się przede wszystkim na optymalizacjach pod kątem urządzeń mobilnych nosi nazwę mobile SEO. Krótko mówiąc, są to takie optymalizacje, które mają za zadanie ułatwić użytkownikowi sprawne poruszanie się po mobilnej wersji danej strony internetowej. Zastanawiasz się, jakich działań wymaga mobile SEO?

Przykładowo, warto pamiętać o odpowiedniej optymalizacji title i meta description – w końcu urządzenia mobilne są stosunkowo mniejsze niż te desktopowe i taki tytuł czy opis będą wyświetlać się inaczej na telefonie, a inaczej na komputerze. Dlatego zadbaj o odpowiednią długość tytułów i meta opisów. Innymi elementami, o których warto pamiętać przy mobile SEO jest też chociażby szybkość ładowania się strony (sprawdź, jak przyspieszyć stronę na urządzeniach mobilnych) czy dbałość o odpowiednio zoptymalizowany content. Więcej na temat mobile SEO możesz przeczytać w innym wpisie na naszym blogu: Co to jest mobile SEO? Sprawdź koniecznie!

Warto też wspomnieć, że witryny, które są odpowiednio zoptymalizowane pod urządzenia mobilne nie tylko działają dobrze na samo lokalne SEO, ale i zyskują w oczach Google, co będzie wpływać na pozycje tych witryn w rankingach wyników wyszukiwania. Na straży stoi Mobile First Index – więcej o tym możesz przeczytać we wpisie: Co to jest Mobile First Index i jaki wpływ ma na SEO?

3. Zrób analizę lokalnych słów kluczowych

Kontynuując temat działań, które sprawdzą się w przypadku pozycjonowanie lokalnego, następnym z nich jest szczegółowa analiza słów kluczowych. Sprawdź, co użytkownicy szukający lokalnie Twoich usług wpisują w Google. Taka analiza pomoże Ci w optymalizacji strony pod konkretne frazy oraz wskaże, jakie treści możesz tworzyć, żeby przyciągnąć więcej klientów. Jeśli chodzi o słowa kluczowe, to wyróżniamy ich cztery podstawowe rodzaje:

  • ogólne (np. fryzjer, buty, zegarek),
  • długiego ogona, tzw. long taile (np. zegarek damski na bransolecie, czerwone buty na koturnie),
  • lokalne (np. fryzjer damski kraków, restauracja chińska zabrze),
  • brandowe (zawierające nazwę firmy).

Można też wyróżnić te, które składają się na pytania czy opinie użytkowników, np. jak dobrać panele do salonu.

Kluczem jest, aby zastanowić się, który z rodzajów najlepiej odpowiada Twojemu biznesowi, a tym samym będzie miał najlepszą skuteczność. W przypadku pozycjonowania lokalnego warto postawić oczywiście na frazy lokalne. Słów kluczowych możesz szukać na wiele sposobów:

  • Użyj narzędzi do keyword researchu. Takich narzędzi jest naprawdę sporo: Senuto, Planer słów kluczowych od Google, Google Trends, Übersuggest i wiele innych. 11 z nich opisaliśmy w naszym wpisie: Słowa Kluczowe – 11 narzędzi, które wspomagają keyword research, może on ułatwi Ci nieco zadanie.
  • Zobacz, co Ci podpowiada Google, może być to naprawdę cenna wskazówka:
    pozycjonowanie lokalne kraków
  • Zobacz, na co wyświetla się Twoja konkurencja. O tym, jak ważna jest analiza konkurencji w sieci powtarzaliśmy już nieraz. Pisaliśmy już też o tym trochę na naszym blogu, może któryś z tych wpisów akurat Cię zainteresuje:
  1. Dlaczego warto obserwować konkurencję?
  2. Jak analizować konkurencję w Google?
  3. Jak analizować konkurencję w SEMSTORM?
  4. Jak analizować konkurencje w Senuto?

A jeśli wolisz posłuchać, to mamy też dla Ciebie alternatywę:

4. Zoptymalizuj stronę pod kątem miejsca, w którym działasz

Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla firm, które działają lokalnie (są to firmy takie jak: salony fryzjerskie, restauracje, bary czy małe sklepy). Aby stać się bardziej widocznym w swojej okolicy, wprowadź na witrynie zmiany w zakresie lokalnego SEO, które podkreślą obszar Twojej działalności. Oto kilka pomysłów, jak możesz to zrobić:

  • wprowadź nazwę miejscowości w tytule strony,
  • zamieść dane teleadresowe nie tylko w zakładce kontakt, ale i na stronie głównej albo w stopce,
  • jeśli firma ma kilka oddziałów lub działa w wielu lokalizacjach, zrób osobną podstronę dla każdego z nich,

    pozycjonowanie lokalne firmy
    Źródło: http://kojakcleaningservice.com/

  • zamieść na witrynie mapkę z zaznaczeniem swojej siedziby.

5. Wprowadź mikrodane (dane strukturalne)

Dane strukturalne (inaczej schema) to wszystkie gwiazdki, opinie, ceny, zdjęcia (i tak dalej), które odpowiadają za dodatkowe wiersze poszczególnych wyników wyszukiwania. Ich zastosowanie ułatwia wyszukiwarce odnalezienie interesujących klienta danych, takich jak numer telefonu, adres czy stan produktów w magazynie. Dzięki danym strukturalnym roboty Google nie tylko odczytują daną treść, ale i interpretują ją tak, by „zrozumieć” jej sens.

I choć wdrożenie danych strukturalnych nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce, to warto dbać o takie oznaczenia, ponieważ wyróżnione dzięki nim informacje pojawiają się w postaci tekstu lub grafiki w wynikach wyszukiwania Google, przyciągając tym samym spojrzenia klientów. Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu znaczniki mogą w dużym stopniu wpłynąć na CTR strony.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do naszego wpisu: Czym są dane strukturalne?

pozycjonowanie lokalne strony
Ocena Restauracji Miód Malina, Cosa Nostra i Balaton na TripAdvisor jest widoczna dzięki temu, że witryna ma wyróżnione na stronie mikrodane. Dzięki nim średnia ocena usług i liczba opinii jest widoczna w Google.

Za pomocą danych strukturalnych możesz między innymi oznaczyć:

  • różne oddziały firmy,
  • godziny otwarcia,
  • adres,
  • menu (dla lokali gastronomicznych),
  • numer telefonu.

Dane strukturalne można stworzyć za pomocą dokumentacji schema.org (sprawdź, czym jest schema.org) lub posłużyć się Markerem Danych Google.

 Pozycjonowanie lokalne - Marker danych Google

Kreator wygeneruje kod HTML, który należy zaimplementować na stronę. Aby sprawdzić jego poprawność, możesz użyć Testu Danych Strukturalnych Google. Więcej o markerze danych pisaliśmy w naszym artykule:  Marker danych Google. Pomóż robotom zrozumieć Twoją stronę!

Gotowy kod HTML może wyglądać w ten sposób:

<!-- JSON-LD markup generated by Google Structured Data Markup Helper. →
<script type="application/ld+json">>
{
"@context" : "http://schema.org",
"@type" : "LocalBusiness",
"name" : "Fryzjer u Milenki",
<"image" :
"https://www.umilenki.com/wp-content/uploads/2019/10/fryzjer-
u-milenki-logo2.jpg",
"telephone" : [ "852xxxxxx" ],
"address" : {
"@type" : "PostalAddress",
"streetAddress" : "Starowislna",
"addressLocality" : "Krakow",
"postalCode" : "30-200"
}
}
</script>

Wykorzystaj go w pozycjonowaniu lokalnym strony.

6. Zadbaj o linkowanie lokalne

Nie inwestuj w byle co, kupując najtańsze odnośniki z niesprawdzonych źródeł. Zamiast tego postaw na porządne pozycjonowanie lokalne firmy. Postaw na branżowe katalogi firm z danego miasta i fora internetowe – są one dobrym źródłem linków lokalnych. Odnośniki z takich miejsc służą nie tylko stronie, ale i firmie, wskazując na jej zaangażowanie i budując zaufanie klientów

Pamiętaj też o wizytówkach NAP, czyli takich, w których możesz wprowadzić dane adresowe (NAP – Name, Address, Phone). Nie tylko zwiększają one Twoją wiarygodność w sieci (zarówno wśród użytkowników, jak i wyszukiwarek), ale i wpływają pozytywnie na SEO – szczególnie powinno interesować Cię w to w przypadku, jeśli prowadzić lokalny biznes.

Pozycjonowanie lokalne: podsumowanie

A więc, podsumowując, zastanówmy się – co jest kluczem do pozycji lidera w lokalnych wynikach wyszukiwania? Otóż jest to przede wszystkim konsekwentna, stała i spójna z zaleceniami Google praca nad witryną (oczywiście pod kątem Twojej lokalizacji). Warto poświęcić na nią czas i dostosować swoją stronę tak, by gołąbek Google’a zechciał uwić sobie na niej gniazdko. Taka inwestycja w SEO lokalne jest warta świeczki, bo prowadzi do oczekiwanego celu – stałego przypływu miejscowych klientów do Twojej firmy.

Ten wpis jest aktualizacją treści z 30 listopada 2015 roku.

FAQ

Pozycjonowanie lokalne to taki rodzaj SEO, który skupia się przede wszystkim na pozycjonowaniu fraz kluczowych związanych z konkretną lokalizacją (np. „fryzjer damski kraków”, „mechanik rzeszów”, „najlepsza restauracja poznań” itp.) i optymalizacjach pod dany region.

Zastanawiasz się jak to działa?

Organiczne wyniki wyszukiwania połączone zostały z mapami, dzięki czemu firmy posiadające strony odpowiednio zoptymalizowane pod daną lokalizację mogą liczyć w tym wypadku na wyższe miejsca w rankingu Google. Nad lokalnymi wynikami wyszukiwania czuwa algorytm Gołąb, który – najprościej mówiąc – pomaga użytkownikom znaleźć dokładnie to, czego szukają, jak najbliżej miejsca ich pobytu.

O pozycjonowaniu lokalnym powinny myśleć przede wszystkim te firmy, które oferują lokalne usługi (bądź produkty) i zależy im na fizycznych odwiedzinach w ich stacjonarnych siedzibach. I tak więc pozycjonowaniem lokalnym powinny zainteresować się np.:

  • restauracje,
  • salony fryzjerskie,
  • mechanicy samochodowi,
  • przedszkola,
  • puby,
  • lokalne sklepiki itp.

Decydując się na pozycjonowanie lokalne otwierasz się na użytkowników, którzy są realnie zainteresowani Twoimi usługami bądź produktami w konkretnej (w tym przypadku Twojej) lokalizacji. Dlatego jedną z największych zalet pozycjonowania lokalnego jest to, że dzięki niemu możesz zaznaczyć swoją obecność w sieci, pod kątem danej lokalizacji, i przyciągnąć zdecydowanych użytkowników (potencjalnych Klientów), którzy dokładnie wiedzą czego szukają – wystarczy tylko, że dasz im się znaleźć!

Co więcej, patrząc pod kątem SEO, frazy lokalne są mniej konkurencyjne od tych ogólnych – dzięki nim możesz zaobserwować znacznie szybsze efekty, nie tylko w postaci większej widoczności czy ruchu na stronie, ale i realnych, stacjonarnych odwiedzin.

(4)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (10)
  1. „Restauracja Miód Malina, Cosa Nostra i Balaton oznaczyły na swoich stronach mikrodane. Dzięki temu ich adres i ocena usług są widoczne w Google.”

    Za przeproszeniem skąd wy takie głupoty wymyśliliście? Zwłaszcza w połączeniu z tym zrzutem ekranu? Te oceny i adres zaciągane są z „Google Moja Firma” na zdjęciu i nie mają nic wspólnego kompletnie z opisami rozszerzonymi wdrażanymi osobno na stronie w kodzie.

    „Mikrodane, określane także jako rich snippets, pozwalają również na wstawienie popularnych “gwiazdek”, umożliwiających ocenę biznesu.” – Czyli bez rich snippet-ów wg. Was nie można oceniać firm lokalnych?

    1. Jacek dzięki za czujność. Złe zdjęcie zostało dodane początkowo – już jest poprawione.
      Firmy lokalne oczywiście można oceniać poprzez Google Moja Firma (Google+), natomiast już produkty, artykuły rich snippetami najlepiej. Przy pozycjonowaniu lokalnym należy nie zapominać o microdanych schema.org – szczególnie, że widać w Search Console jak Google na nie patrzy (Stan w wyszukiwarce -> Dane strukturalne, Marker danych). Jeśli, ktoś jeszcze nie zna na pamięć tych elementów kodu to polecam narzędzie: http://microdatagenerator.org – mi na początku bardzo pomagało.

  2. Serwisy ogłoszeniowe związane z konkretnymi miastami umożliwiają czasem pozostawienie odnośnika do siebie, ewentualnie zostanie sama zmianka o brandzie.

    1. @michageisler:disqus można zachęcić np. automatycznym mailem po zakończonej pozytywnie transakcji:
      „Dziękujemy za skorzystanie z naszych usług/zakupu produktu.
      Zależy nam na budowaniu obiektywnej opinii od klientów, dlatego będziemy wdzięczni za Państwa opinię [i link do Google+]”. Albo zachęcić dodatkowym rabatem na kolejne usługi/produkty 🙂
      W zależności od branży, jest wiele sposobów aby takim zabiegiem z prośbą o opinię zbudować jeszcze lepszą relację z klientem – co zawsze warto robić! 🙂
      Pozdrawiamy Krakusa!

  3. Nazwa miejscowości w tytule strony przestaje odgrywać znacznie. Nie jest już wymogiem, aby pojawiać się wysoko na frazy z nazwą miejscowości. Algorytm Pigeon świetnie sobie radzi z lokalizacją na podstawie innych wskaźników, które opisaliście powyżej. Czasem warto poświęcić nazwę miejscowości (zwłaszcza, gdy jest długa jak np. Bielsko-Biała) w tytule na inne istotne słowa kluczowe.
    Zresztą, nawet na frazę „pozycjonowanie kraków”, niektóre wyniki w TOP10 nie mają słowa kraków w tytule 😉

  4. Pomagam mojemu znajomemu w prowadzeniu w sieci mobilnej myjni parowej. Działa bardzo lokalnie. Bardzo pomogło wykorzystanie Google Moja Firma w pozyskiwaniu nowych klientów. Dzięki za artykuł!

  5. Wraz z naszą firmą właśnie poszukujemy sposobów na podniesie naszej lokalnej pozycji i zwiększenie widoczności na określone hasła. Super opis! Zabieramy się za testowanie może tworzenie stron internetowych i profesjonalne strony internetowe Bielsko-Biała to będą w przyszłości nasze hasła 🙂
    Dzięki śliczne za artykuł!

    1. Hej, bardzo się cieszę, że artykuł okazał się przydatny i trzymam kciuki za dalszą naukę SEO lokalnego. Jeżeli chcecie z firmą dowiedzieć się więcej lub sprawdzić, co możemy Wam zaoferować, zapraszam do kontaktu https://delante.pl/kontakt/ 😉

  6. Coraz lepiej – pozycjonujemy naszą wizytówkę Ociosani – Domy z bali na sprzedaż Istebna / Beskidy i już są wyższe pozycje, 2/3 pozycje się podnoszą. Dzięki za super artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej