.animate-view{opacity: 1 !important;}

Źródła ruchu na stronie. Poradnik Google Analytics

8min.

Komentarze:3

Źródła ruchu na stronie. Poradnik Google Analyticsd-tags
02 listopada 2020
Statystyki mówiące o tym, w jaki sposób użytkownicy trafiają na naszą stronę, pojawiają się w raportach w Google Anlytics. Identyfikacja źródeł ruchu pozwala zmierzyć skuteczność podjętych działań promocyjnych. Inwestycja w SEO, płatne reklamy, programy partnerskie, a także aktywność w Social Media - to wszystko przekłada się na liczby widoczne w raportach o ruchu Google Analytics.

8min.

Komentarze:3

Informacje o tym, skąd przychodzą użytkownicy naszej strony, są bardzo cenne. Ich dogłębna analiza pozwala określić efektywność prowadzonych kampanii reklamowych i optymalizacji, a także pomaga odnaleźć niewykorzystany potencjał witryny. Z łatwością sprawdzimy również, czy popularność postów na Facebooku przekłada się na faktyczne wejścia i działania. Praktycznie wszystkie analizy zachowań użytkownika rozpoczynają się od źródła ruchu na stronie. Warto więc zrozumieć, w jaki sposób najpopularniejsze narzędzie - Google Analytics - nam je przedstawia.

Google Analytics - darmowe narzędzie do analizy ruchu na stronie

Każdy posiadacz Konta Google otrzymuje darmowy dostęp do Google Analytics. Dla właścicieli bardzo popularnych witryn bardzo ważną informacją jest ograniczenie bezpłatnej wersji - obsługuje ona maksymalnie 10 milionów działań miesięcznie na Koncie. Analitycs to rozbudowane narzędzie, pozwalające na dogłębną analizę statystyk naszej strony internetowej. Umożliwia zebranie danych dotyczących użytkowników witryny (kraj, demografia, używana technologia itp.), ich zachowania i generowanych konwersji. Dzięki niemu otrzymujemy pakiet informacji, wśród których wyróżniają się źródła ruchu na stronie. Zwiększymy ruch na Twojej stronie! Delante

Ruch na stronie. Gdzie znajdę niezbędne informacje?

Statystyki mówiące o tym, w jaki sposób użytkownicy trafiają na naszą stronę, pojawiają się w raportach Pozyskiwanie. W sekcji Cały ruch > Kanały Google Analitycs domyślnie prezentuje dane o ruchu pogrupowane według określonego klucza. W bardziej szczegółowych widokach uzyskamy informacje na temat źródeł i medium kierujących do naszej witryny, słów kluczowych, a także witryn odsyłających. Kanały - źródła ruchu na stronie

Jak sprawdzić ruch na stronie, czyli "język" Google Analytics

Prawidłowe odczytanie danych prezentowanych przez narzędzie Google wymaga zrozumienia stosowanych w nim pojęć. Na początek, wystarczy kilka podstawowych.

Wymiary i dane

Znajdziemy je w każdym przeglądanym raporcie. Wymiarem jest każdy aspekt, dla którego mogą zostać zaprezentowane dane liczbowe. Znajomość tego pojęcia bardzo ułatwia filtrowanie i odczyt niezbędnych informacji. Najprostszy przykład - w statystykach dotyczących pochodzenia naszych gości wymiarem będzie kraj - Polska, a danymi - ilość odwiedzin. Jeśli chcemy się dowiedzieć ilu użytkowników dotarło na naszą stronę z wyników wyszukiwania - stają się one naszym wymiarem. Podobnie w sytuacji, gdy interesuje nas z jakich przeglądarek korzystają. Tutaj wymiarami będą nazwy programów. Źródła ruchu na stronie w GA

Wymiary powiązane z wizytami na stronie - skąd się biorą kanały?

Istnieje kilka istotnych wymiarów, które pozwalają na łatwe i czytelne klasyfikowanie wizyt. Dwa podstawowe to:
  • Źródło - konkretne miejsce, z którego nasz gość trafił na stronę. Prezentowane jako nazwa (np. google lub bing), domena (np. Instagram.com, delante.pl) lub informacja o wizycie bezpośredniej po wpisaniu adresu w pasek przeglądarki (direct).
  • Medium - określa rodzaj źródła, np. czy jest to link zamieszczony na innej stronie (referral), bezpłatne wyniki wyszukiwania (organic), wyniki sponsorowane (cpc) lub inne.
Na ich podstawie powstaje standardowy podział źródeł ruchu na stronie na kanały. Poza tym, w statystykach znajdziemy wiele innych wymiarów, które również przekazują przydatne informacje, jak np.:
  • Słowo kluczowe - fraza, po wyszukaniu której użytkownik odwiedził stronę - jednak ze względu na szyfrowanie danych bardzo często pojawia się tutaj informacja “not provided”.
  • Strona wejścia - adres od którego rozpoczęła się wizyta użytkownika na naszej stronie.
Stworzenie kampanii, a także własnych wymiarów, pozwala na rozszerzenie tej listy o nowe pozycje, specyficzne dla naszych celów. Umiejętne korzystanie z wymiarów i danych umożliwia tworzenie zaawansowanych, spersonalizowanych raportów.

Standardowe grupowanie kanałów: źródła ruchu na stronie

Przeglądanie statystyk odwiedzin z każdej strony internetowej oddzielnie jest czasochłonne. Dlatego też zostały one pogrupowane na tzw. kanały, według określonego klucza. Znacząco ułatwia to przegląd danych, a także umożliwia skupienie się na najważniejszych aspektach naszej działalności w Internecie. Cztery najczęściej pojawiające się w raportach Pozyskiwanie > Cały Ruch > Kanały grupy to:
  • Direct - czyli bezpośrednia wizyta na stronie, kiedy nasz gość wpisuje adres witryny w pasku przeglądarki lub otwiera zapisaną w jej pamięci zakładkę. Jako direct mogą być również rozpoznane otwarcie linków zawartych w plikach lub mailach przeglądanych w programie pocztowym.
  • Organic search - kliknięcie w link pojawiający się jako bezpłatne wyniki wyszukiwania np. w Google.
  • Social - ruch użytkowników na stronie z portali społecznościowych - Facebook, Instagram Stories, YouTube, LinkedIn itp.
  • Referral - do tej grupy kwalifikują się wejścia na stronę przez linki udostępnione na innych witrynach (niekwalifikujących się do Social Media).
Intuicyjnie - rezultatów optymalizacji stron pod kątem SEO należy poszukiwać przede wszystkim w danych dotyczących ruchu organic search. Nie wolno zapomnieć, że wpływają one również na referral i social - poprzez stworzone linki. Goście, którzy już wcześniej odwiedzili stronę, mogą na nią też wrócić bezpośrednio. W efekcie więc jedna inwestycja może poprawić statystyki wielu kanałów. O tym, dlaczego warto się na takie działania zdecydować piszemy w artykule “Jak przekonać szefa do inwestowania w SEO?”. Kanały - ruch na stronie Przykładowy rozkład ruchu na stronie

Reklamy i sieci partnerskie

Decydując się na reklamy w ramach wyników wyszukiwania, sieci reklamowej lub partnerskiej, powinniśmy również zwrócić uwagę na inne grupy, tj.:
  • Paid Search - zaliczane są tutaj kliknięcia w linki, które pojawiły się w ramach płatnych wyników wyszukiwania.
  • Display - wizyty z graficznych reklam displayowych, publikowanych w ramach sieci reklamowej.
  • Affiliates - wejścia z wykorzystaniem linków powiązanych z programami partnerskimi.
  • Other Advertising - linki w ramach innych reklam, dopasowanych do przewidzianego przez Google wyrażenia regularnego.>
Ponadto, firmy prowadzące aktywny mailing mogą odnaleźć w swoich raportach wyniki powiązane z grupą E-mail. Skuteczność automatycznej analizy tych linków zależy jednak od narzędzi używanych przed odbiorców. Jeśli wizyty nie można zakwalifikować do żadnej z wyżej wymienionych grup, pojawi się ona jako “inne” (Other).

Szczegóły kanałów

Raport Kanały umożliwia dokładną analizę każdej z podanych wyżej grup. Włączenie wymiarów dodatkowych tworzy zestawienia, które mówią wiele o zachowaniu gości naszej strony.

Wyniki organiczne

Po kliknięciu w wymiar organic search zyskujemy dostęp do słów kluczowych, które skierowały użytkowników do naszej witryny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z menu dołożyć wymiar dodatkowy strona wejścia. Dzięki temu zobaczymy listę podstron naszej witryny, na które goście wchodzili przez linki pojawiające się w organicznych wynikach wyszukiwania. Takie informacje z pewnością przydadzą się przy optymalizacji witryny pod kątem SEO lub planowaniu kampanii marketingowych w wyszukiwarkach.

Linki zewnętrzne - referral i social

Klikając w grupę referral, otworzymy listę stron internetowych, w której zebrane są wszystkie domeny, z których odnośniki skierowały internautów na naszą witrynę. Dzięki temu dowiemy się, czy stworzone przez nas linki generują ruch na stronie. Z drugiej strony, możemy znaleźć tam np. fora, na których “mówi się” o naszej ofercie lub artykułach. Jeśli mamy do czynienia z popularnym branżowym blogiem, być może warto zastanowić się nad współpracą reklamową z jego autorami. Jeżeli natomiast prowadzimy kampanię reklamową i mamy taką możliwość, upewnijmy się, że reklamy Google Ads będą się na nim wyświetlać. We wspomnianej wcześniej grupie nie znajdziemy linków z facebooka, gdyż pojawią się one w kanale social. Po kliknięciu w jego nazwę przenosimy się do listy social mediów (a także bookmarking sites), z których przybywają do nas użytkownicy. Również to zestawienie możemy rozszerzyć o wymiar dodatkowy strona wejścia. Pozwala nam to określić popularność konkretnych podstron, a co za tym idzie - skuteczność publikowanych przez nas postów. Tak więc jeśli widzimy, że głównym źródłem ruchu na stronie jest blog, może to oznaczać, że publikujemy zbyt mało innych treści powiązanych ściśle ze stronami z ofertą firmy. Z drugiej strony jednak może to właśnie poprzez social media blog pozyskuje wielu czytelników, dzięki czemu zyskujemy wizerunek profesjonalistów. A on z czasem może przełożyć się na wzrost ilości zamówień - więc warto w takie rozwiązanie zainwestować. Wymiar dodatkowy strony wejścia i ruchu na stronie

Kampanie

Wybierając kanał display, przenosimy się do listy źródeł reklam displayowych. Dodając do tego wymiar dodatkowy strona wejścia uzyskamy zestawienie stron, na które użytkownicy trafiali dzięki reklamom graficznym z sieci reklamowej Google. Dodając do tego wymiar dodatkowy kampania jesteśmy w stanie bez zaglądania do statystyk Google Ads sprawdzić ilu użytkowników odwiedziło naszą witrynę dzięki konkretnej kampanii reklamowej, a także zapoznać się z współczynnikami konwersji. Analogicznie w przypadku paid search. Po kliknięciu w tę grupę źródeł przenosimy się do listy słów kluczowych, z którymi powiązane były linki z reklamy w wynikach wyszukiwania. To właśnie one skierowały gości na naszą witrynę. Dołączając tutaj wymiar kampania znów, bez wchodzenia na konto Ads, możemy ocenić skuteczność naszych reklam. Sprawdzimy liczbę wizyt, współczynnik odrzuceń, a także liczbę realizacji założonych przez nas celów. Oczywiście - na tym możliwości raportów Kanały się nie kończą. Liczba możliwych kombinacji wymiarów podstawowych i dodatkowych jest bardzo duża, więc w zależności od potrzeb możesz przeprowadzić bardzo wiele analiz. Źródła ruchu - kampanie GA
Komentarz specjalisty
Raport źródła ruchu to jeden z najbardziej podstawowych raportów w Google Analytics, który każdy właściciel strony powinien śledzić. Nie tylko pozwoli Ci on ocenić skuteczność działań marketingowych - SEO, Google Ads czy Social Media - ale też zaobserwować zależności pomiędzy kanałami i wykorzystać to w swoich działaniach. Przykładowo - wzrost działań na social media może przyczynić się do wzrostu ruchu organicznego. Inną możliwością wykorzystania informacji w raporcie o źródłach ruchu jest analiza źródła referral. Zobacz, z jakich stron przychodzą użytkownicy i wykorzystaj je (na przykład w linkowaniu lub kierowaniu reklam GDN) - to właśnie na tych stronach znajdują się Twoi potencjalni użytkownicy.
Kasia Zielosko Delante
Kasia Zielosko
Marketing Coordinator

Dodatkowe możliwości GA: dużo zależy od Ciebie

Podstawowe grupowanie kanałów to tylko jedna z wielu funkcjonalności Google Analytics. Korzystając z bardziej zaawansowanych opcji możesz przygotować własne, z zastosowaniem zaawansowanych reguł i wyrażeń regularnych. W przypadku sklepów internetowych, bardzo ciekawą funkcją Analytics są ścieżki wielokanałowe. Pozwalają one na analizę źródeł ruchu na stronie pod kątem ich udziału w finalnej konwersji dokonanej przez użytkownika.

Wstępna konfiguracja

Rozpoczynając pracę z Google Analytics, napotykamy sugestię, by uruchomić wykluczanie wewnętrznego ruchu na stronie. Warto się na to zdecydować - kliknięcia pochodzące od pracowników firmy mogą doprowadzić do przekłamań w statystykach i wyciągnięcia błędnych wniosków. Techniczne instrukcje można znaleźć tutaj - https://support.google.com/analytics/answer/1034840.

“Ręczne” sterowanie źródłami

Aby zagwarantować sobie prawidłową klasyfikację źródeł i mediów do określonych grup, warto skorzystać z narzędzi do generowania dedykowanych adresów URL. Umożliwiają one dodanie parametrów UTM, które jednoznacznie poinformują GA, w jaki sposób użytkownik trafił na naszą stronę. Przykładowy link będzie miał wtedy postać: https://delante.pl?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=brand W adresie, po znaku zapytania można umieścić 5 tagów. Każdy kolejny poprzedzamy znakiem &. Należy pamiętać, by nie używać spacji między wyrazami, a stosować łączniki - lub podkreślniki _. Trzy niezbędne tagi pokazaliśmy w przykładzie powyżej, są to:
  • utm_source - źródło ruchu - może to być konkretna strona, jak np. wp.pl lub delante.pl, a także określona przez nas nazwa - Facebook, newsletter itp.,
  • utm_medium - medium, określające rodzaj źródła - jak np. ogranic, cpc, referral lub każda przyjęta przez nas nazwa, którą GA rozpozna i potrafi odpowiednio zaklasyfikować,
  • utm_campaign - to nazwa kampanii, z którą powiązany jest link. Zobaczymy ją w statystykach, wprowadzając wymiar dodatkowy kampania.
Ponadto, można dodać dwa kolejne:
  • utm_content - określający konkretną treść, dzięki czemu rozróżnimy skuteczność działania dwóch linków reprezentujących tą samą kampanię mailingową,
  • utm_term - pozwala na określenie słowa kluczowego, wyszukiwanego przez użytkownika przed kliknięciem w reklamę.
Biorąc pod uwagę szeroką ofertę reklam, opisaną w artykule “Dlaczego warto inwestować w Google Ads?”, warto poświęcić czas, by odpowiednio monitorować kampanie.

Analiza ruchu na stronie. Podsumowanie

Analiza statystyk prezentowanych przez narzędzie Google Analytics wymaga znajomości podstawowych pojęć. Jeśli chodzi o źródła ruchu na stronie, warto zrozumieć na jakiej zasadzie prowadzone jest standardowe grupowanie kanałów. Optymalizacja SEO witryn ma na celu wzrost liczby sesji z wyników organicznych. Kampanie płatne zaliczają się do oddzielnych grup.
Sprawdź również nasz poradnik pozycjonowanie stron.
Autor
Autor
Bartek

Autor
Autor
Bartek

FAQ

1. Jakie są źródła ruchu na stronie?

Najczęściej pojawiającymi się w raportach źródłami ruchu na stronie:

  • Organic Search (wejścia z bezpłatnych wyników wyszukiwania),
  • Direct (bezpośrednie wejścia na stronę),
  • Social (wejścia na stronę z mediów społecznościowych),
  • Referral (wejścia na stronę z linków, kierujących do witryny docelowej, zamieszczonych na serwisach innych niż platformy społecznościowe).

2. Po co analizować ruch na stronie?

Informacje dotyczące tego, skąd pochodzą użytkownicy Twojej witryny są bardzo istotne i nie powinieneś ignorować tych danych. Analiza ruchu na stronie internetowej pozwoli Ci zmierzyć efektywność działań promocyjnych czy optymalizacyjnych, których się podejmujesz, wyciągnąć wnioski i, dzięki temu, udoskonalić swoją strategię.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022