Algorytm A9

Co to jest Algorytm A9? – Definicja

Algorytm A9 to system, za pomocą którego Amazon decyduje, w jaki sposób produkty wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Gdy klient wyszukuje konkretny produkt na stronie algorytm, biorąc pod uwagę szereg czynników, stara się jak najlepiej dopasować wyniki wyszukiwania do zapytania klienta.

Podstawowy mechanizm algorytmu A9 bazuje na słowach kluczowych. Tym, co odróżnia go od wyszukiwarek takich jak Google, jest duży nacisk na czynniki behawioralne: CTR (liczba kliknięć z wyników wyszukiwania), współczynnik konwersji sprzedażowej oraz sama wartość sprzedaży (zależna m.in. od tego, ile produktów jednorazowo użytkownik kupił).

Amazon to przedsiębiorstwo handlowe, a zatem produkty, które zdobywają wyższe pozycje w rankingu, to te, które z większym prawdopodobieństwem spowodują sprzedaż. Charakteryzują się one dobrą historią sprzedaży i wysokim współczynnikiem konwersji.

Algorytm A9 Amazon

Przygotowaliśmy obszerny poradnik dotyczący pozycjonowania na Amazonie.

Jakie są kluczowe czynniki Algorytmu A9?

Do kluczowych czynników algorytmu A9 firmy Amazon, które mają wpływ na ranking wyników wyszukiwania dla danego produktu, należą:

  • Historia sprzedaży (CTR, CR, wartość sprzedaży) — im dany produkt lepiej sprzedaje się na Amazonie, tym wyższe pozycje będzie osiągał w rankingu wyszukiwania.
  • Cena — cena, którą ustalasz dla swojego produktu, może znacznie wpłynąć na współczynnik konwersji i wydajność sprzedaży.
  • Trafność dopasowania tekstów do danego zapytania — uwzględniająca takie kryteria jak tytuł i opisy produktu.
  • Dostępność produktu — historia produktów w magazynie z pewnością może pomóc w określeniu rankingu produktów dla danego wyszukiwania produktu.
  • Jakość i ilość zdjęć — zdjęcia nie są bezpośrednim czynnikiem, związanym z wydajnością rankingu Amazona. Mają jednak istotny wpływ na wartość współczynnika klikalności, jak i współczynnika konwersji.
  • Opinie klientów — recenzje to kolejny czynnik pośredni, który może wpłynąć na pozycję Twojego produktu w Amazonie. Opinie klientów mogą znacząco wpłynąć na współczynnik konwersji, co przyczyni się do wyższej pozycji produktu w rankingu.

Sprawdź także co to jest Page Rank.

Czy ta definicja była pomocna?
(2)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jak porównać oferty agencji SEO?

Jak porównać oferty agencji SEO?

Rozpocząłeś poszukiwania agencji, która zrealizuje dla Ciebie kampanię SEO i zebrałeś już kilka ofert. Widzisz w nich mnóstwo przeróżnych informacji, z których nie do końca wszystko rozumiesz. Jak powinieneś porównać oferty, aby wybrać tą, która będzie dla Ciebie najlepsza? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Posiadasz stronę internetową, na której znajdują się opisy Twoich usług? A możesz jesteś właścicielem sklepu online lub prowadzisz inną witrynę internetową? Zapewne zależy Ci na tym, aby dotrzeć z ofertą do jak największej liczby odbiorców w sieci, a w tym może Ci pomóc agencja SEO. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na taką współpracę.

Czytaj więcej
Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

2 czerwca Google wdrożyło aktualizację głównego algorytmu wyszukiwarki. Czego można się spodziewać? Czy zobaczymy zawirowania w wynikach wyszukiwania i w jaki sposób można się przygotować do kolejnych aktualizacji, które czekają nas już w kolejnym miesiącu (spoiler alert!)?

Czytaj więcej