Jak dodać firmę do Google Moja Firma i na mapach?

Jak dodać firmę do Google Moja Firma i na mapach?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, warto pomyśleć o założeniu Wizytówki Google Moja Firma i dodaniu się do Map Google. Przekonaj się, jakie to proste i dowiedz się, jak dodać firmę do Google Maps!

Wizytówka Google Moja Firma. Kilka słów wstępu

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, aby osiągnąć sukces jako firma, nie wystarczy już tylko dostarczać wysokiej jakości produktów lub usług. Żeby sprzedać je swoim klientom, najpierw trzeba do nich dotrzeć. W tym pomóc może pozycjonowanie oraz dodatkowe narzędzia dostępne dla przedsiębiorców – między innymi Google Moja Firma. W połączeniu z innymi technikami używanymi w marketingu online, zapewniają one znacznie zwiększoną widoczność wśród potencjalnych konsumentów.

Biorąc przy tym pod uwagę fakt, że lokalizacja jest jednym z czynników wpływających na pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania, oznaczenie swojej siedziby na mapach staje się czynnością wręcz obowiązkową.

jak dodać firmę do google moja firma
Korzystanie z Google Firma umożliwia pojawianie się wizytówki przedsiębiorstwa w organicznych wynikach wyszukiwania.

Wizytówka w Google Moja Firma oraz lokalizacja oznaczona na mapach niosą ze sobą wiele korzyści. Wymienić należy tu chociażby takie aspekty jak:

  • utrzymywanie kontaktu z klientami,
  • przedstawianie oferty,
  • czy też zbieranie i prezentowanie opinii o jakości usług.

Delante will help you with SEO in Ireland - contact us

Jak dodać firmę do Google?

Podstawową kwestią zakładania swojego profilu i dodania firmy do Google Maps jest posiadanie konkretnego adresu, pod którym możliwe jest odebranie poczty. Wynika to z jednego powodu, mianowicie konieczności przejścia przez proces weryfikacji. Podczas niego, na podany adres, przesłana zostanie pocztówka z nadrukowanym kodem. Sam adres może być przykładowo siedzibą firmy albo miejscem zamieszkania.

Dodatkowo Google weryfikuje adres poprzez Street View, sprawdzany jest szyld na budynku, co może być wyzwaniem np. dla sklepów internetowych, które takiego zazwyczaj nie posiadają. Dokładna lokalizacja ma wpływ na wyszukiwania. Dlatego też siedziba zlokalizowana na obrzeżach, zamiast w centrum dużego miasta może mieć utrudnienie przebicie się do odbiorców. Więcej na ten temat powiedzieliśmy we wpisie opisującym pozycjonowanie Google Maps.

Rozpoczęcie procesu zakładania własnej wizytówki Google Moja Firma wymaga wejścia na stronę: https://www.google.pl/business/.

wizytówka google moja firma

Którego konta Google użyć?

Podczas tworzenia wizytówki dla swojej firmy pierwszą myślą często jest wykorzystanie prywatnego konta Google, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Może ono nieść ze sobą kilka zagrożeń. Pierwsze z nich to udzielanie dostępu osobom trzecim, na przykład firmie pozycjonującej w celu dokonania stosownych optymalizacji. Inne niebezpieczeństwo dotyczy kont, do których przypisana jest większa ilość wizytówek Google Moja Firma. Jest to mianowicie ewentualna utrata dostępu, lub nawet jego usunięcie, co poskutkuje utratą każdej z nich. Z tego powodu sugerujemy raczej, aby w celu oznaczenia swojej firmy na mapach wykorzystać pocztę we własnej domenie.

Firma w Google: pierwsze kroki

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dodać firmę do Google Moja Firma, sprawdź nasze wskazówki, które przeprowadzą Cię przez proces krok po kroku. Po zalogowaniu się należy podać nazwę swojej firmy:

dodanie firmy do google maps

Kolejne ekrany krok po kroku prowadzą użytkownika w prosty i intuicyjny sposób przez cały proces. Dzięki temu każdy może stworzyć wizytówkę dla swojej firmy bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Które dane naszej firmy należy podać?

Następne ekrany, które zobaczą użytkownicy będą wymagać podania dodatkowych informacji. W kolejności chronologicznej są to odpowiednio adres i rodzaj działalności. Początkowo możliwe jest dodanie tylko jednej kategorii, jednak z czasem udostępnione zostają kategorie dodatkowe. Ponadto wybierając pierwszą z nich należy pamiętać, że wywrze ona znaczący wpływ na frazy, którym przypisana zostanie oznaczona firma w Google.

Opcjonalnym punktem, jednak mocno przez nas zalecanym, jest podanie danych kontaktowych w postaci numeru telefonu i adresu strony internetowej. Szczególnie ta druga opcja jest mocno polecana ze względu na pozytywny wpływ na pozycjonowanie lokalne.

Kolejną, nie mniej istotną opcją jest “Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów”. Powinna ona zostać zaznaczona w przypadku przedsiębiorstw, które swoje usługi oferują “na dojazd”. W przypadku użycia jej należy sprecyzować obsługiwany obszar. Dokonać tego można na kilka sposobów: podając kody pocztowe, nazwy miejscowości lub oznaczyć promień wokół lokalizacji. Dokładne wskazówki co do sposobu uzupełniania informacji o firmie zostały zawarte w sekcji pomoc Google.

Lokalizacja niestandardowa – co zrobić w przypadku nowych miejsc?

Dużą zagwozdką może okazać się oznaczenie na mapie nowego miejsca, o nieprzypisanym jeszcze adresie. W takim wypadku należy skorzystać z opcji “ustaw lokalizację znacznika”. Warto zaznaczyć, że pojawi się ona dopiero po zakończonym niepowodzeniem wyszukiwaniem adresu. Po jej kliknięciu na mapie pokaże się czerwona pinezka, którą należy następnie umieścić w środku lokalizacji firmy (na przykład w centralnym punkcie budynku, bądź lokalu). W dokonaniu precyzyjnego oznaczenia pomocna okaże się możliwość przybliżania i oddalania mapy.

Niestandardowa lokalizacja zostanie dodatkowo poddana weryfikacji. Jeżeli się nie powiedzie, przypisana do niej wizytówka Google Moja Firma zostanie usunięta.

Proces weryfikacji

Chcąc opublikować wizytówkę Google Moja Firma oraz dokonywać jej aktualizacji, trzeba dokonać weryfikacji. Stosowny ekran pojawia się już na pierwszych etapach kreatora:

dodawanie

Jak widać, zweryfikowanie konta można odłożyć na później. Biorąc jednak pod uwagę, że na pocztówkę z kodem trzeba czekać kilka tygodni, to warto tego dokonać jak najszybciej. Przed wybraniem odpowiedniej opcji dobrze jest się upewnić, że wprowadzone zostały dokładne i poprawne dane. W przeciwnym razie pocztówka może do nas nie dotrzeć i konieczne będzie wysłanie kolejnego egzemplarza.

Okazyjnie może także pojawić się dodatkowa opcja – weryfikacja przez telefon. Jest to jednak rzadkie i dalej nie do końca wiadomo, od czego zależy. W jego przypadku, po podaniu numeru i odczekaniu kilku minut pojawi się połączenie przychodzące prowadzone przez automat z syntezatorem mowy. Po chwili powinien on podać kod, który należy przepisać w oknie dialogowym.

Trzecią z opcji jest weryfikacja natychmiastowa, możliwa do wyboru prawdopodobnie dla najbardziej zaufanych kont Google. Umożliwia ona dodawanie kolejnych lokalizacji niemalże na życzenie.

Komentarz specjalisty

Jeśli prowadzisz miejscowy biznes i zależy Ci na przyciągnięciu stacjonarnych klientów, to pozycjonowanie lokalne jest właśnie dla Ciebie. Jednym z elementów, który może przyczynić się do sukcesu lokalnego SEO, jest wizytówka w Google Moja Firma. Jednak samo posiadanie wizytówki to nie wszystko – nie zapominaj o jej właściwym prowadzeniu i optymalizacji. Dobrze zoptymalizowana wizytówka w GMF nie tylko wpłynie pozytywnie na ruch na stronie, ale i na realny ruch w Twoich sklepie stacjonarnym.

Przemek Jaskierski Delante
Przemek Jaskierski
SEO Specialist

Jak wygląda gotowa wizytówka Google Moja Firma?

Kiedy już dokonamy (lub pominiemy) weryfikację, zostaniemy przeniesieni do ekranu:

firma w google

 

Z poziomu tego panelu możliwe jest dokonanie pełnej personalizacji wizytówki Google Moja Firma. Elementy, do których należy przywiązać szczególną uwagę, to opisy i zdjęcia. To właśnie dzięki nim zdobędziecie zainteresowanie potencjalnych klientów i zachęcicie do skorzystania z dostępnej oferty. Dodatkowymi opcjami, które dodatkowo zwiększą atrakcyjność w oczach klientów jest wirtualny spacer. W przypadku biznesów lokalnych liczbę odwiedzających może zwiększyć także szczegółowe uzupełnienie godzin otwarcia.

Co, kiedy będziemy chcieli usunąć wizytówkę?

Z pewnego powodu możemy chcieć usunąć wizytówkę Google Moja Firma. Oczywiście jest to możliwe – wystarczy wejść w panel ustawień widoczny po rozwinięciu menu w lewym górnym rogu panelu zarządzania. Dalej należy wybrać konkretną wizytówkę i z listy możliwych operacji wybrać jej usunięcie:

dodanie firmy do google maps

 

Po zapoznaniu się z treścią ostrzeżeń następnie możemy potwierdzić lub zaniechać wycofania wizytówki. Wycofanie jej jednak nie wiąże się z natychmiastowym usunięciem z wyników wyszukiwania – przez pewien czas wciąż będzie w nich widoczna.

Chcesz wdrożyć SEO na Twojej stronie internetowej? Skorzystaj z poradnika pozycjonowanie stron.

Jak dodać firmę do Google Maps? Podsumowanie

Jak widać, samodzielne dodanie firmy do Google Maps i Google Moja Firma nie jest niczym trudnym. Może tego dokonać każdy bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. Jednocześnie jest ona znaczącym czynnikiem wpływającym na ruch na stronach przedsiębiorstw, szczególnie tych ukierunkowanych na rynki lokalne. Stanowią przy tym potężny środek służący utrzymaniu kontaktu z klientem, przekazywaniu aktualizacji i nowinek dotyczących oferty.

FAQ

Aby założyć konto na Google Moja Firma, wystarczy kilka prostych kroków. Przede wszystkim, zanim jeszcze rozpoczniesz rejestrację, musisz mieć na uwadze to, że wymagane będzie od Ciebie podanie fizycznego adresu firmy – bez tego nie będziesz w stanie przejść procesu weryfikacji.

Samą rejestrację zacznij od wejścia na stronę https://www.google.pl/business/. Następnie, przy poczty użyciu poczty, przejdź do założenia konta (postępuj zgodnie ze wskazówkami, które intuicyjnie przeprowadzą Cię przez cały proces). Po tym, jak wprowadzisz niezbędne dane, zapoznasz się i zaakceptujesz regulamin, nastąpi weryfikacja, czyli element niezbędny do założenia Wizytówki w GMF. Najlepiej, jeśli dokonasz weryfikacji od razu.

Więcej na temat tego, jak dodać firmę do Google przeczytasz w treści artykułu.

Zadbaj o to, by w wizytówce w GMF znalazły się m.in. takie informacje jak:

  • nazwa firmy,
  • adres,
  • kategoria,
  • numer telefonu kontaktowego,
  • adres witryny.

Chcesz usunąć wizytówkę Google? Z panelu ustawień (znajdującego się po lewej stronie ekranu) wybierz opcję „zarządzaj lokalizacjami”. Następnie wskaż daną wizytówkę i, z możliwych do wykonania czynności, wybierz opcję „usuń lokalizację”.

Pamiętaj, że usunięcie wizytówki nie oznacza, że zniknie ona od razu z wyników wyszukiwania – przez pewien czas będzie w nich jeszcze widoczna.

(6)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (7)
  1. Dzięki za wszystkie wskazówki! Prowadzę lokalną firmę i od niedawna zaczęłam bardziej skupiać się na promowaniu jej w internecie. Wasze rady na pewno mi się do tego przydadzą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jeżeli szukasz pomysłu na biznes, sprzedaż online może okazać się trafioną formą działalności, bo to właśnie w Internecie dzisiaj łatwiej znaleźć przyszłych klientów. Dlatego zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przedstawiamy, jak założyć sklep internetowy - od rejestracji przez projekt i wdrożenie aż po promocję.

Czytaj więcej
AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe sprawdziły się w marketingu cyfrowym, ale czy zabiorą pracę twórcom treści? W rzeczywistości generatory treści AI mogą służyć jako wysoce wydajny asystent zwiększający ich produktywność. Dlaczego warto zainteresować się tym zagadnieniem, a jednocześnie zachować rozwagę? W naszym artykule dowiesz się więcej o szansach i zagrożeniach wynikających z zastosowania AI w content marketingu, a także poznasz generatory treści bazujące na działaniu sztucznej inteligencji. Zapraszamy!

Czytaj więcej