.animate-view{opacity: 1 !important;}

Wycena pozycjonowania – od czego zależy wysokość budżetu SEO?

8min.

Komentarze:2

Wycena pozycjonowania – od czego zależy wysokość budżetu SEO?
12 stycznia 2023
Nie da się zaprzeczyć, że wycena pozycjonowania jest jednym z kluczowych czynników podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu współpracy z agencją SEO. Zastanawiasz się, jaki jest koszt pozycjonowania strony? W tym blogpoście wyjaśnimy Ci, jakie aspekty kształtują wysokość ceny usług SEO i skąd biorą się rozbieżności w cennikach różnych firm. Dowiedz się więcej!

8min.

Komentarze:2

„Liczby nie wiedzą, skąd pochodzą” – taki zmyślny tytuł nosi jeden z popularnych podręczników do statystyki. W przypadku cen warto jednak wiedzieć jak najwięcej. Dlaczego usługa została wyceniona na tę, a nie inną kwotę? Co wpływa na koszt pozycjonowania? Skąd biorą się tak duże rozbieżności cenowe na rynku SEO? Szczególnie, że usługi SEO to w przytłaczająco przeważającej mierze B2B, a w takim rodzaju relacji bardzo istotna jest transparentność i wzajemne zrozumienie. Dotyczy to szczególnie cen za usługi.

Podsumujemy sobie najważniejsze informacje. Tekst ten adresujemy w mniejszym stopniu do ekspertów z zakresu SEO, a w większym do przedsiębiorców rozważających inwestycję w pozycjonowanie strony. Decydując się na pozycjonowanie, cena traktowana jest często jako kryterium priorytetowe.

Zwiększymy Twoją widoczność w sieci! Delante

Koszt SEO – jaki model rozliczeń wybrać?

Są dwa najpowszechniej stosowane modele rozliczeń za pozycjonowanie – za efekt oraz abonament. W rozliczeniu za efekt opłata za usługę jest naliczana tylko pod warunkiem osiągnięcia założonych pozycji (na przykład jest to umieszczenie strony w TOP10 wyników wyszukiwania Google na daną frazę). W przypadku abonamentu natomiast mamy do czynienia ze stałą kwotą – wypłacą agencji co miesiąc – niezależną od wyników pozycjonowania strony.

W niektórych przypadkach agencje SEO oferują również hybrydowy model rozliczenia, czyli taki, który łączy w sobie dwa powyżej przedstawione modele. Zazwyczaj działa to tak, że opłacany jest miesięczny abonament za pozycjonowanie strony, a dodatkowo przyznawane są premie, uzależnione od konkretnych, założonych wyników osiąganych przez witrynę.

Model rozliczenia za efekt wydaje się korzystny z punktu widzenia Klienta i kilka lat temu był niepodważalnym standardem. Dzisiaj sytuacja jest nieco inna, a rozliczenie za efekt jest odradzane również z uwagi na interes Klienta. Dlaczego? Są dwa najważniejsze powody:

  1. Z jednej strony gros wyników pozycjonowania jest uzależnione od posunięć Google (a to najbardziej popularna wyszukiwarka), czyli zmian algorytmów ustalających pozycje. Żeby zrozumieć, na czym polega trudność, warto pamiętać, że Google z zasady nie przepada za SEO. Z tego powodu co jakiś czas zmienia algorytmy tak, aby obniżyć pozycje stron, które swoje wysokie lokaty zawdzięczają „nienaturalnym” z punktu widzenia Google’a czynnikom – wielu przypadkach Google klasyfikuje efekty działań SEO za takie właśnie nienaturalne czynniki. Zmiany wprowadzone przez Google potrafią silnie wstrząsnąć kolejnością wyników wyszukiwań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o algorytmach Google, to pisaliśmy już o tym na naszym blogu: Jakie są algorytmy Google i czym charakteryzują się ostatnie aktualizacje?
  2. Druga, jeszcze istotniejsza kwestia, to fakt, że model wynagrodzenia za efekt sprawia, że podstawową motywacją specjalisty SEO jest szybkie wprowadzenie fraz na wysokie pozycje. Klient może się z tego cieszyć, ale taki bodziec zwiększa ryzyko sięgania po techniki, na które Google reaguje alergicznie – np. korzystania z tak zwanych farm linków. Ostatecznie ryzyko ponosi w takiej sytuacji Klient. Jeśli Twoja witryna otrzyma filtr (sprawdź, czy Twoja strona ma filtr Google), to zniknie z wyników wyszukiwania Google, a to z kolei może oznaczać dla biznesu straty. Zanim to się stanie, pozycjonowana strona może faktycznie przez pewien czas obstawiać czołowe pozycje, a zgodnie z umową, firma SEO będzie za ten efekt wynagradzana.

Podsumowując, chociaż model abonamentowy i model hybrydowy wydają się wiązać z wyższą ceną, to na dłuższą metę jest zupełnie odwrotnie. Ich stosowanie chroni przed sytuacjami, w których korzystne dla SEOwca będzie stosowanie agresywnych technik pozycjonowania. W skrajnych przypadkach mogą to być zagrania graniczące z black hat SEO.

Więcej na ten temat tego, dlaczego rozliczanie za efekt nie zawsze jest tak korzystne, jak mogłoby się wydawać, piszemy we wpisie: Płacenie za rezultaty to ściema

Komentarz specjalisty

Obecnie rzadko już spotykamy się z modelem rozliczeniowym „za efekt”. Taka forma rozliczania się za SEO nie jest korzystna głównie ze względu na to, że wyszukiwarka nieustannie się zmienia, a wyniki dosyć mocno wahają. Często też, w przypadku tego modelu, w umowie znaleźć można frazy o bardzo niskich (bądź zerowych) wolumenach. Wyświetlanie się na nie w TOP3 i tak nie przyniesie nam efektów w postaci ruchu ze względu na to, że takich fraz po prostu nikt nie szuka. 

Gosia Tarnawska Delante
Gosia Tarnawska
SEO Team Leader

Ile kosztuje pozycjonowanie? Czynniki wpływające na wysokość ceny za SEO

Zanim jednak do przyjedziemy do konkretnych czynników, spójrz, z czego składa się proces pozycjonowania – wiedza na ten temat może okazać się naprawdę wartościowa, szczególnie na etapie podjęcia decyzji o współpracy z agencja SEO. Aspekty decydujące o wysokości ceny za pozycjonowanie to jedno, ale warto też dowiedzieć się, za co tak właściwie będziesz płacił swojej agencji. Poniższy wykres pokazuje (w sposób dosyć ogólny), jak wygląda podział działań w procesie SEO w Delante.

Proces SEO podział działań

Jeżeli chciałbyś zagłębić się w ten temat, to zajrzyj do wpisu: Z czego składa się proces SEO? 10 najważniejszych elementów.

Pozycjonowanie to stały i bardzo złożony proces – jest długotrwały, ale przynosi też długoterminowe rezultaty. Zobacz, jak wyglądają efekty w ciągu kilku pierwszych miesięcy działań SEO na stronie:

Efekty SEO

Dobrze więc, wracając do tematu… To, na ile wymienione poniżej czynniki będą wpływały na wycenę SEO, zależy ostatecznie od brzmienia umowy, którą zawrzesz z firmą SEO. Postaramy się wskazać elementy, które będą miały znaczenie i wyjaśnić, dlaczego są one tak ważne. Zaczynamy!

1. Aktualna pozycja fraz kluczowych

Czyli to, czy w danym momencie fraza znajduje się poza indeksem, czy na odległych pozycjach, czy też blisko szczytu. Ma to znaczenie, jeśli w modelu rozliczeń za pozycjonowanie są elementy płatności za efekt: zasada, że czym wyższa pozycja strony, tym większa opłata dla firmy SEO.

Pozycjonowanie ma cenę rosnącą. Wraz ze zdobywaniem kolejnych miejsc, koszt SEO wzrasta, ponieważ jeśli fraza została dobrze dobrana, to większa widoczność strony powinna przełożyć się na większy ruch. Jeśli do tego strona dobrze konwertuje, to firma Klienta powinna zwiększyć swoje obroty.

W wyborze pozycjonowania kwestia ceny odgrywa znaczącą rolę

2. Popularność fraz w wynikach wyszukiwania

Obrazuje „trudność” danej frazy. Względnie łatwo osiągnąć wysoką pozycję dla strony na frazę taką jak „prawnik karnista Szczebrzeszyn”. Frazę „pomoc prawna Polska” – nieco trudniej. Jeśli więc, jako klienci, chcielibyśmy uzyskać wysokie pozycje na bardzo popularne frazy, możemy spodziewać się, że firma SEO policzy nam za swoje usługi więcej. Wynika to z względnie dużej ilości czasu, jaką firma musi poświęcić na pracę nad wzrostem pozycji.

Wolumen słów kluczowych wpływa na cenę pozycjonowania

2.1. Cap – sposób ochrony budżetu w rozliczeniu za efekt

Cap – czyli zakładane z góry ograniczenie maksymalnej premii za efekt.

Takie rozwiązanie służy ochronie portfela Klienta w wypadku, gdy Agencja SEO odnosi niespodziewanie duże sukcesy (np. na każdą z fraz strona Klienta wyświetla się w TOP3), a z jakiegoś powodu (może ich być zylion) obroty biznesu Klienta nie rosną w takim samym tempie.

W takiej sytuacji Klient nie musi płacić premii za każdą frazę, zgodnie z prostym algorytmem, ale zapłaci maksymalnie pewną z góry ustaloną kwotę. To rozwiązanie pomaga budować komfort współpracy między firmą SEO a Klientem, planować budżet, a także służy rozwojowi długookresowych relacji biznesowych.

3. Rynek SEO kraju, na który pozycjonujemy

Coraz częściej oferowane są usługi pozycjonowania na określone kraje. My sami proponujemy tego rodzaju usługi – zobacz, jak możemy Ci pomóc w pozycjonowaniu za granicą. Pozycjonujemy strony klientów już w 21 krajach i jesteśmy gotowi na więcej! 😉

Doświadczenie Delante na międzynarodowym rynku

Doświadczenie Delante na rynku międzynarodowym

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technicznych (i nie tylko) aspektach tego zagadnienia, to przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny poradnik: SEO za granicą. Warto go sprawdzić, jeśli nie wiesz, jak przygotować swój biznes do pozycjonowania strony na zagranicznym rynku.

Poradnik seo za granicą

Możesz spodziewać się, że cennik pozycjonowania na pewne rynki zagraniczne będzie wyższy. To, ile kosztuje pozycjonowanie, może wynikać z konkurencyjności w tych regionach – weźmy za przykład rynek UK, w którym standardem jest współpraca między webmasterem a specjalistą SEO, rozpoczynająca się już w momencie tworzenia witryny firmowej.

Efekt? Strony są dobrze zoptymalizowane, więc konkurowanie z nimi wymaga więcej wysiłku ze strony firmy pozycjonującej. Za tym, wyższym poziomem trudności, może z kolei iść wyższa cena.

4. Rodzaj pozycjonowania – na wybrane frazy vs szerokie pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie szerokie (czyli „long tail”) swoją obrazową nazwę wzięło od tego, że słowa kluczowe, na jakie pozycjonujemy stronę w tej wersji pozycjonowania, są dłuższe – mają tzw. „ogon”. Składają się z kilku słów, są bardziej szczegółowe i precyzyjne; czasem zawierają słowo określające region geograficzny, na których chcemy wypozycjonować stronę. W dokładny sposób określają potrzeby użytkownika – dzięki frazom long-tail  jest on w stanie w szybki sposób odnaleźć w sieci dokładnie to, czego szuka.Pozycjonowanie szerokie - metoda również wpływa na cenę SEO

SEO szerokie pozwala na wybór dużej ilości konwertujących fraz kluczowych. Ruch na stronie wywołany wejściem z fraz długiego ogona tail jest szczególnie cenny – na stronę klienta wchodzą wtedy zdecydowane osoby, które wiedzą czego szukają i najprawdopodobniej są zainteresowane danym rodzajem usługi.

Long tail

Rozliczanie za pozycjonowanie na frazy long tail może wyglądać nieco inaczej niż standardowy model płatności za SEO, gdyż konkurencja na te słowa kluczowe zwykle jest stosunkowo niewielka. Oznacza to, że nie jest rzadkością sytuacja, w której już po paru miesiącach prowadzenia kampanii SEO strona klienta znajduje się na pierwszych miejscach wśród wyników wyszukiwania na stosunkowo wiele fraz.

Można w związku z tym oczekiwać, że premie za umieszczenie poszczególnych fraz na miejscach z TOP10, będą niższe niż w przypadku pozycjonowania standardowego.

Pozycjonowanie szerokie ma pewną wadę. Na stronę Klienta trafiają przede wszystkim osoby względnie dobrze znające się na rodzaju produktów czy usług, jakich szukają. Tymczasem wiele osób, będących potencjalnymi klientami, może zaczynać wyszukiwanie informacji w Google od wpisywania fraz bardziej ogólnych, aby rozeznać się w temacie. Może się zatem zdarzyć, że na jednej z pierwszych stron, na które wejdą, uzyskają informacje na tyle cenne, że nigdy nie przejdą do wyszukiwania bardziej precyzyjnego, wykorzystującego frazy long tail.

5. Branża

Istnieją pewne branże słynące z tego, że pozycjonowanie na związane z nimi frazy jest wyjątkowym wyzwaniem. Przykładem może być branża niektórych produktów finansowych (tzw. „chwilówek”). Pozycjonowanie strony chcącej być w tej branży czarnym koniem to nie lada wyzwanie dla specjalistów z zakresu SEO. Można się spodziewać, że w tym zakresie cennik pozycjonowania będzie po prostu wyższy.

6. Aktywność konkurencji

Innymi słowy, wycena pozycjonowania może być również zależna od tego, czy konkurencja również się pozycjonuje. Przekłada się to przede wszystkim na szacowany czas, w jakim uda się wprowadzić strony na wysokie pozycje. Ważne w tej kwestii jest stałe monitorowanie konkurencji i wyciąganie odpowiednich wniosków – na ich bazie możemy dostrzec swoje błędy i popracować nad własną strategią SEO. Na naszym blogu podpowiadamy, jak monitorować konkurencję w Google.

A jeśli wolisz obejrzeć (lub posłuchać), to zobacz, co na temat analizy konkurencji mówi nasza Team Leaderka SEO Gosia.

7. Jakość strony www

Wprawdzie specjaliści SEO w ramach swoich działań tzw. on-site dokonają zmian w kodzie Twojej strony, ale nie mogą zmienić w niej wszystkiego. A Google, przyporządkowując miejsce wśród wyników wyszukiwania, zwraca uwagę chociażby na to, jak szybko strona się ładuje oraz czy jest przyjazna dla urządzeń mobilnych – do tego wyszukiwarka przywiązuje szczególnie dużą i coraz większą wagę. Oczywiście istotnych dla Google aspektów jest o wiele więcej – poznaj czynniki rankingowe Google.

8. Historia domeny

Wpływa na długość procesu pozycjonowania. Przykładowo, jeśli domena otrzymała od Google filtr, to strona i podstrony są traktowane przez Google jako mało zaufane i umieszczane są niżej. W takiej sytuacji, ponieważ wprowadzenie strony na czołowe pozycje wśród wyników wyszukiwania może wymagać więcej czasu i pracy, można spodziewać się tego, że koszt pozycjonowania będzie wyższy (choć nie jest to regułą).

Komentarz specjalisty

Na koszt SEO wpływa wiele czynników – oprócz tych wyżej wymienionych warto również uwzględnić to, jakie (względem wyników) są Twoje oczekiwania, co chcesz osiągnąć dzięki SEO. Ważne, by mówić o tym otwarcie.

Gosia Tarnawska Delante
Gosia Tarnawska
SEO Team Leader

Wycena pozycjonowania – podsumowanie

Ile kosztuje pozycjonowanie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobrze jest spoglądać na powyższą listę, gdy negocjujemy warunki umowy z agencją SEO. Warto o wspomniane aspekty dopytać, bowiem silnie wpływają one na rzecz wszystkich przedsiębiorców interesującą – cennik pozycjonowania.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Komentarze

  1. Całkowicie zgadzam się na temat rozliczania za efekt – ciężko jest wierzyć w obietnice na temat czegoś, na co w pełni nie ma się wpływu 😉

  2. Faktycznie trochę tych czynników się zebrało. Wasz wpis otworzył mi oczy na sporo istotnych kwestii.

Zostaw komentarz

FAQ

⭐ 1. Czy warto inwestować w SEO?

Oczywiście, że warto! Nie da się ukryć, że SEO ma wiele zalet i może okazać się naprawdę dobrą inwestycją – dzięki niemu możesz zadbać między innymi o:

  • wzrost widoczności strony,
  • zwiększenie ruchu organicznego,
  • wzrost współczynnika konwersji,
  • budowę zaufania do Twojej marki,
  • wizerunek eksperta w danej branży.

⭐ 2. Ile kosztuje pozycjonowanie?

To zależy 😉 Nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na to pytanie – wycena pozycjonowania jest bardzo indywidualną kwestią. Na wysokość budżetu SEO wpływa naprawdę wiele czynników, a rozbieżność w cennikach agencji z tej branży to normalność.

Chcesz dowiedzieć się, ile może kosztować pozycjonowanie Twojej strony? Zamów bezpłatną wycenę!

⭐ 3. Co wpływa na koszt SEO?

Na wycenę pozycjonowania wpływa cała masa czynników, wśród których wymienić można:

  • obecną pozycję i popularność fraz kluczowych w wyszukiwarce,
  • konkurencyjność kraju i branży, w których działasz,
  • rodzaj pozycjonowania, na który się zdecydujesz (pozycjonowanie szerokie/pozycjonowanie na wybrane frazy),
  • aktywność Twojej konkurencji w sieci,
  • historia (wiek, jakość) domeny.

⭐ 4. Jaki model rozliczenia za SEO wybrać?

Jeśli chodzi o model rozliczenia za SEO, to masz trzy możliwe opcje:

  • abonament,
  • rozliczenie za efekt,
  • i najrzadziej spotykany, model hybrydowy (łączący w sobie dwa powyższe).

My zdecydowanie polecamy opcję pierwszą, tj. abonament. Choć jeszcze nie tak dawno model rozliczania się za efekt był tym najbardziej popularnym, to obecnie nie jest on już tak korzystny (z punktu widzenia Klienta), jak kiedyś. Rozliczanie się za efekt często wiąże się z agresywnymi technikami pozycjonowania i sięganiem po metody tzw. Black Hat SEO, co – jak wiemy – szkodzi witrynie i jej pozycji w wyszukiwarce. Co więcej, algorytmy Google są nieprzewidywalne i tak naprawdę nikt nie jest w stanie zapewnić Ci efektu w postaci stałego miejsca w rankingu wyszukiwarki.

⭐ 5. Jak długo będę musiał czekać na efekty pozycjonowania?

Zazwyczaj pierwsze efekty SEO (w postaci zwiększenia widoczności witryny w sieci) widzimy po około trzech miesiącach działań SEO na stronie. W następnych 2-3 miesiącach wzrasta ruch organiczny, a w kolejnych miesiącach konwersja.

Kiedy efekty SEO?

Musisz jednak pamiętać, że pozycjonowanie to długofalowy proces, a nie jednorazowe działanie – jeśli wymagasz długotrwałych efektów, to takie też muszą być Twoje działania.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM