.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak odpowiedni dobór słów kluczowych może zwiększyć ilość leadów?

6min.

Komentarze:0

Jak odpowiedni dobór słów kluczowych może zwiększyć ilość leadów?
17 sierpnia 2020
Celem działań marketingowych w sieci tylko w nielicznych przypadkach jest generowanie jak największego ruchu na stronie. Najczęściej inwestujemy w nie po to, żeby generować leady – ich ilość możesz zwiększyć między innymi dzięki prowadzeniu działań z zakresu SEO.

6min.

Komentarze:0

Co to jest lead?

W zależności od firmy lead może oznaczać coś innego. Najprościej rzecz ujmując, to konsument lub firma, którzy zainteresowani są usługą, np.:
  • W przypadku biura podróży leadem może być wstępna rezerwacja wyjazdu turystycznego, w której potencjalny klient podaje swoje dane kontaktowe.
  • W przypadku firmy usługowej leadem jest zapytanie ofertowe złożone przez formularz kontaktowy.
Celem zarządzania leadami jest przełożenie zainteresowania ofertą na konkretne decyzje zakupowe.
Każda branża jest inna, ale w wielu z nich sprawdzają się podobne działania, w tym SEO.

Zwiększenie ilości leadów dzięki SEO

Kluczowy dla skuteczności działań marketingowych w firmie jest taki podział budżetu, który pozwoli zmaksymalizować efekty. Przedsiębiorstwa mają swoje doświadczenia i wiedzą, które działania przynoszą im najwięcej leadów – dzielą zatem środki, biorąc pod uwagę tę kwestię. Ważna informacja jest taka, że inne są źródła leadów w branży B2B (business-to-business), a inne w B2C (business-to-consumer). Zerknij na wyniki badania, które przeprowadziło Hubspot.com. zwiększenie leadów za pomocą SEO Jak widzisz, bardzo duży udział w źródłach leadów zajmują „inne”, ale korzyści przynoszą przede wszystkim: SEO, Social Media i Email Marketing. Są to jednak ogólne wyniki, a poszczególne działania powinieneś testować na przykładzie własnego biznesu, żeby optymalizować zarządzanie budżetem, tj. zwiększać nakłady na te metody reklamy, które przynoszą największe efekty, a zmniejszać w przypadku tych, które nie dają wyników.

SEO sposobem na zwiększenie leadów

Uzyskanie lepszej widoczności w Google może być doskonałym sposobem na zwiększanie ilości leadów. Wszystko m.in. dzięki temu, że użytkownicy, którzy trafiać będą na Twoją stronę, znajdą się na niej po wpisaniu w wyszukiwarce interesującej ich frazy. Zatem nie są to wejścia przypadkowe – serwis odwiedzi użytkownik, który szuka tego, co oferujesz. Żeby jednak zdobyć takiego użytkownika, musisz najpierw zyskać widoczność w Google. Jednym z pierwszych kroków do celu powinno być opracowanie bazy słów kluczowych, które wpisują w Google internauci zainteresowani Twoją ofertą. Możesz wykorzystać do tego wiele narzędzi, które wspomagają keyword research. Niektóre z nich są dostępne częściowo za darmo, inne możesz bez opłat przetestować przez pewien okres. Oto przykłady pomocnych rozwiązań:
  • Keywordtool.io – zagraniczne narzędzie, które obsługuje jednak polskie słowa kluczowe. Wprowadź interesującą Cię frazę. Jeśli sprzedajesz pralki, to wpisz właśnie to słowo i wybierz „Poland/Polish – Polski”. Wyświetli Ci się lista słów kluczowych, które są powiązane z podaną frazą, ale niestety – nie zobaczysz, jak często są one wyszukiwane. To narzędzie bazuje na podpowiedziach wyszukiwarki Google, tzn. frazach, które wyświetla wyszukiwarka, kiedy zaczynasz wpisywać dane słowo. Keywordtool.io zbiera te dane i udostępnia je użytkownikom.
Keywordtool - seo a leady
  • Google Ads – zaloguj się tutaj, wybierz „Narzędzia i ustawienia” z górnego menu, a następnie z menu „Planowanie” kliknij „Planer słów kluczowych”. Żeby móc z niego skorzystać, wystarczy mieć utworzoną kampanię – nie musisz wpłacać żadnych środków. W ten sposób uzyskujesz już więcej informacji, m.in. średnią miesięczną ilość wyszukiwań, ale podaną w formie przedziału, np. 10−100 tys. Dowiesz się również, jaka jest orientacyjna stawka, jaką musisz zapłacić za przekierowanie z reklam nad wynikami organicznymi, jeśli chcesz skorzystać z linków sponsorowanych w Google.
Planer słów kluczowych - leady a SEO
  • SemStorm – polskie, bardzo popularne narzędzie, które daje wiele możliwości. Jedną z opcji jest sprawdzenie, na jakie frazy kluczowe wysokie pozycje ma Twoja konkurencja, jednak na darmowym koncie ilość danych jest ograniczona do kilku słów. Innym ciekawym dodatkiem jest również opcja sprawdzenia sugestii słów kluczowych na podstawie frazy, którą podasz.
Słowa kluczowe semstorm - leady
  • Senuto – kolejne polskie narzędzie, w którym możesz sprawdzić konkurencję. Nie masz jednak możliwości analizowania wybranej podstrony, lecz wyłącznie całego serwisu. Zatem możesz mieć problem z odnalezieniem akurat tych danych, które Cię interesują. W takich przypadkach weryfikuj przede wszystkim strony, które są ściśle związane z tematyką dotyczącą Twojej działalności. Dla frazy „pralki” szukaj takich witryn, które zajmują się sprzedażą tylko tych urządzeń. Senuto możesz testować za darmo przez 14 dni.
  • Ubersuggest.io – to darmowe narzędzie przypomina keywordtool.io, ale jednak nie są one takie same. Do analizy możesz podać adres strony WWW albo słowo kluczowe. W pierwszym przypadku sprawdzisz, na jakie słowa kluczowe serwis jest widoczny w Google, a także jaki jest wolumen wyszukiwań danej frazy. Narzędzie ocenia również, które strony serwisu generują największą liczbę odwiedzin. Natomiast wpisując słowo kluczowe, otrzymasz miesięczną liczbę jego wyszukiwań i listę popularnych fraz związanych z daną frazą. Znajdziesz tam również informację o tym, ile musiałbyś zapłacić za przekierowanie, jeśli chciałbyś skorzystać z linków sponsorowanych w Google.
Masz już słowa kluczowe, teraz czas na ich wykorzystanie na Twojej stronie WWW. Jak do tego podejść? Przede wszystkim powinieneś przestrzegać kilku zasad.

Jakie wybrać słowa kluczowe?

Z pewnością uda Ci się znaleźć ogromną ilość słów kluczowych i trudno Ci będzie skorzystać ze wszystkich, nawet jeśli na danej podstronie umieścisz bardzo długą treść. Ważną kwestią jest zatem wyeliminowanie ogólnych fraz i takich, które nijak mają się do Twojej oferty. Analizowaliśmy słowa kluczowe dla frazy „pralki”, ale co ma na myśli ktoś, kto wyśle takie zapytanie do wyszukiwarki? Może chce znaleźć zdjęcie tego urządzenia, może chce sprawdzić zasady jego działania, a może szuka sklepu, w którym kupi taki sprzęt. Jest to fraza bardzo konkurencyjna i zdobycie wysokiej pozycji na nią będzie wymagało wiele czasu i dużych nakładów finansowych, a mimo to podjęte działania niekoniecznie przełożą się na sprzedaż. Dlatego warto postawić na pozycjonowanie szerokie, które bazuje na frazach długiego ogona (tzw. long-tailach). Użytkownik, który pyta o „tanie pralki ładowane od góry” ma dosyć sprecyzowane oczekiwania. Jego celem jest najprawdopodobniej zakup takiego urządzenia, ale to nie oznacza, że w każdym przypadku powinieneś się pozycjonować na taką frazę. Jeśli w Twoim sklepie są dostępne pralki ładowane od góry, ale od 5 tys. złotych wzwyż, to raczej nie warto inwestować w takie słowo kluczowe. Może Ci ono przynosić ruch w sklepie, ale nie przełoży się na sprzedaż, gdyż użytkownik nie znajdzie tego, czego szuka. SEO jest wartościowym sposobem zdobywania leadów m.in. dlatego, że umożliwia kierowanie na stronę np. Twojego sklepu użytkowników, którzy są zainteresowani ofertą. Tylko, jak już wiesz, będzie to możliwe, o ile odpowiednio dobierzesz słowa kluczowe. Nie stawiaj na takie frazy, które bezpośrednio nie odnoszą się do Twojej oferty. Ktoś, kto ma do wydania na pralkę 2 tys. zł, nie kupi u Ciebie sprzętu za 5 tys. tylko dlatego, że trafił do sklepu przez frazę „tanie pralki ładowane od góry”. Podsumowując, warto stawiać na długie frazy kluczowe ze względu na:
  • mniejszą konkurencję,
  • wyższą konwersję,
  • niższe koszty działań,
  • mniejsze ryzyko nietrafionych inwestycji np. w porównaniu do postawienia na kilka fraz ogólnych.

Jak wykorzystać słowa kluczowe?

Jednym z ważnych elementów SEO jest odpowiednie użycie pozycjonowanych fraz w treści strony WWW. Raczej nie uda Ci się skorzystać ze wszystkich, zatem tworząc np. opis kategorii wybierz te, które najbardziej odnoszą się do Twojej oferty. Miej na względzie następujące zasady:
  • Główne słowo kluczowe umieść w elemencie title, ale również w tytule artykułu. Najlepiej, żeby znajdowało się ono na jego początku. Tę frazę powtórz również w leadzie, w nagłówku i w akapitach. Nie nastawiaj się na dany procent frazy głównej w treści czy ilość użyć. Pamiętaj, że piszesz przede wszystkim dla użytkownika, a nie dla robotów Google, dlatego słowa kluczowe postaraj się wplatać w treść w sposób jak najbardziej naturalny.
  • Mniej ważne słowa kluczowe umieść w nagłówkach i w treści opisu/artykułu.
  • Pamiętaj o odpowiedniej strukturze nagłówków (od H1 do H6) – jest to sugerowane nie tylko ze względu na SEO, ale dzięki temu układ treści jest atrakcyjniejszy i przyjemniej się ją czyta. Więcej o strukturze nagłówków przeczytasz w innym naszym wpisie: Czym są nagłówki strony internetowej?
  • Zrób menu dla artykułu za pomocą kotwic, to jest linków z wykorzystaniem „#”. Ułatwia to nawigację, a szczególne znaczenie ma w przypadku długich artykułów. To również sposób na przemycenie dodatkowych słów kluczowych.
  • Korzystaj z linkowania wewnętrznego – w treści opisów czy artykułów możesz umieszczać odnośniki do innych podstron swojego serwisu, co również jest jednym z ważnych czynników rankingowych.
Masz już gotową treść, a teraz nadszedł czas na inne działania, które będą zwiększać widoczność Twojej witryny w Google. Mowa tutaj m.in. o zdobywaniu linków na stronach o dobrej reputacji w Google, co jest obecnie jednym z kluczowych czynników rankingowych wyszukiwarki. Pamiętaj, że pozycjonowanie stron w Google to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o generowanie leadów. Nie zapominaj również o tym, że dzięki SEO możesz skierować do swojego sklepu użytkowników, ale o wysłaniu zapytania, rezerwacji wakacji czy o zakupie produktu decyduje wiele czynników. Przede wszystkim korzystający powinien znaleźć na stronie to, czego szuka. Musisz również dopracować sam serwis tak, żeby był atrakcyjny i wiarygodny dla odwiedzających -jednym z podstawowych elementów, o który musisz zadbać, jest instalacja certyfikatu SSL, dzięki czemu dane wysyłane pomiędzy stroną a użytkownikiem będą szyfrowane i użytkownik nie zobaczy w przeglądarce przy polu adresu informacji „Niezabezpieczona”. To tylko jedne z wielu działań, które pomogą Ci generować leady na Twojej stronie. Przeczytaj także: Duży ruch, ale jak zwiększyć sprzedaż? 12 powodów braku konwersji w sklepie.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM