.animate-view{opacity: 1 !important;}

Yoast SEO – poradnik do najpopularniejszej wtyczki SEO do WordPressa

7min.

Komentarze:0

Yoast SEO – poradnik do najpopularniejszej wtyczki SEO do WordPressad-tags
13 lutego 2023
Dzięki odpowiednim ustawieniom wtyczki Yoast SEO wdrożysz nadawanie tagów kanonicznych, metatagów i dane strukturalne oraz skonfigurujesz pliki robots.txt, sitemap.xml, ustawienia logowania, indeksowania wyników wyszukiwania oraz zintegrujesz stronę z Google Search Console i Analytics.

7min.

Komentarze:0

Spis treści:

Co to jest Yoast SEO?

Yoast SEO to najpopularniejsza wtyczka do równie popularnego CMS-a, jakim jest WordPress. Według danych portalu w3techs.com obecnie 43% stron korzysta z tego systemu zarządzania treścią. Wtyczka Yoast SEO od momentu powstania, czyli 2008 roku, odnotowała ponad 5 milionów aktywnych instalacji, co oznacza, że jest najczęściej pobieranym pluginem w środowisku WordPress. W dodatku darmowym. Choć jest również jego wariant płatny, Yoast SEO Premium, z rozszerzonym zakresem możliwości.

Jednak wiele pomocnych funkcji znajdziesz już w wersji podstawowej, która w wystarczającym wspiera proces pozycjonowania. Jednak samo zainstalowanie wtyczki nie sprawi, że Twoja witryna nagle poprawi widoczność.

Dzięki Yoast SEO lepiej ją zoptymalizujesz, bo wiele rozwiązań zapewnia bez konieczności grzebania w kodzie strony. W dodatku analizuje i ocenia poziom SEO Twoich treści (choć – szczególnie dla polskojęzycznych treści – ta funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia i nie powinna być traktowana jako wyrocznia).

Czytaj także: Przydatne wtyczki dla WordPressa

Jak zainstalować Yoast SEO?

Aby zainstalować wtyczkę Yoast SEO, zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress swojej strony i przejdź do zakładki Wtyczki. Wpisz w pole wyszukiwarki “Yoast SEO”, a po wyświetleniu modułu wybierz Aktywuj. Wraz z aktywacją w menu panelu pojawi się zakładka Yoast SEO.

yoast seo poradnik - menu panelu

Widok panelu WordPress po zainstalowaniu wtyczki Yoast SEO

Konfiguracja wtyczki Yoast SEO

Konfiguracja wtyczki Yoast SEO jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych. Po instalacji pluginu wyświetli Ci się ekran powitalny, który w 5 krokach przeprowadzi Cię przez cały proces.

yoast seo poradnik - instalacja pluginu

Jeśli ekran się nie pojawi, co czasem się zdarza, dostęp do konfiguracji znajdziesz, przechodząc do Yoast SEO → Ogólne → Pierwsza konfiguracja. Konfiguracja składa się natomiast z poniższych elementów.

Optymalizacja danych SEO

W tym kroku wtyczka przeskanuje Twoją witrynę, tak jak robi to Google. Dzięki temu udzieli Ci wskazówek na temat SEO i naprawi ewentualne problemy techniczne. W przypadku rozbudowanych serwisów całość może chwilę potrwać.

Reprezentacja witryny

W następnym kroku zostaniesz poproszony o informacje na temat typu posiadanej witryny (strona organizacji czy osoby), co pozwoli później wygenerować prawidłowe metadane dla Google Knowledge Graph.

Profile społecznościowe

Na tym etapie podajesz, czy Twoja firma dysponuje innym profilami organizacji (Facebook, Twitter itp.) Ten krok będzie się różnił, jeśli Twoja strona jest witryną osoby.

Osobiste preferencje

Podczas pierwszej konfiguracji zostaniesz poproszony o udostępnienie pewnych informacji w celu ulepszenia działania wtyczki. Korzystając z bezpłatnego Yoast SEO, takie śledzenie użytkownika zostanie włączone tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę. Wówczas zbierane dane będą dotyczyć języka witryny, liczby użytkowników, wersji PHP itp.

Konfiguracja końcowa

To końcowy etap finalizujący całą konfigurację.

Podstawowe funkcjonalności wtyczki Yoast SEO

Działanie wtyczki Yoast SEO opiera się przede wszystkim na jednorazowym skonfigurowaniu ustawień, choć wiele z tych domyślnych okazuje się już wystarczająca dla witryny. Przybliżamy, co możesz osiągnąć dzięki pluginowi nawet bez znajomości programowania:

  • automatyczne nadawanie tagów kanonicznych do wszystkich stron oznaczonych jako “index”,
  • ustawianie metatagów (title i description),
  • wdrożenie danych strukturalnych – wystarczy, że jako blok w edytorze wizualnym Gutenberg wybierzesz Bloki danych strukturalnych Yoast. Tu masz do wyboru opcję Yoast How-to oraz FAQ Yoast. Pierwszy sprawdzi się do treści instruktażowych, a drugi do najczęstszych pytań wpisanych przez użytkowników.

yoast seo poradnik - wdrożenie danych strukturalnych

  • linkowanie wewnętrzne – wtyczka usprawnia proces linkowania, wskazując w widoku edytora, ile linków wychodzących i przychodzących ma dana strona.

yoast seo poradnik - linkowanie wewnętrzne

  • analiza SEO i analiza czytelności – to chyba najbardziej rozpoznawalna funkcjonalność wtyczki, która za pomocą kolorów (czerwonego, pomarańczowego, zielonego) ocenia, w jakim stopniu treść została prawidłowo zoptymalizowana pod dane słowo kluczowe. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

yoast seo poradnik -analiza czytelności

  • podgląd strony w wynikach wyszukiwania – dzięki tej opcji sprawdzisz, jak witryna będzie się prezentować w Google’u, zarówno w wersji mobilnej, jak i na desktopy. Na przykład jeśli title lub description okażą się za długie, to zobaczysz, że nie wyświetlają się w całości.
  • Open Graph – wtyczka Yoast SEO umożliwia wdrożenie specjalnych tagów optymalizujących treści, które mają zostać udostępnione w mediach społecznościowych.

Zaawansowane możliwości Yoast SEO

Yoast SEO to także wiele innych, bardziej zaawansowanych funkcjonalności, dzięki którym wykonasz szereg technicznych działań SEO.

Konfiguracja pliku robots.txt

Jeśli w zakładce Yoast SEO wybierzesz opcję Narzędzia, znajdziesz tam Edytor plików, w którym wygenerujesz podstawowy plik robots.txt z możliwością późniejszej edycji. Domyślnie utworzony plik blokuje wejście robotów do katalogu wp-admin, ale możesz go w każdej chwili edytować pod indywidualne potrzeby witryny.

yoast seo poradnik - robots.txt

Konfiguracja sitemapy XML

Z wtyczką Yoast SEO wygenerowanie mapy XML jest bardzo proste. Wystarczy, że przejdziesz do pozycji Ogólne, a następnie do zakładki Funkcje. Wyświetli Ci się lista różnych funkcjonalności. Wśród nich znajdziesz m.in. Mapa strony XML, która powinna być włączona. Wówczas wtyczka wygeneruje sitemapę, a następnie będzie ją automatycznie aktualizować.

yoast seo poradnik - sitemap

Podgląd do mapy XML uzyskasz po kliknięciu znaku zapytania. Wówczas wyświetli Ci się opcja Zobacz mapę strony XML.

yoast seo poradnik - sitemap.xml

Nieindeksowane wyników wyszukiwania

Wtyczka Yoast SEO daje również możliwość zablokowania określonej strony w wynikach wyszukiwania poprzez dodanie tagu noindex. W tym celu musisz przejść do danej strony lub wpisu, a następnie w analizie SEO w sekcji Zaawansowane zaznaczyć, że strona ma nie być wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

yoast seo poradnik - niezaindeksowanie wyników wyszukiwania

Logowanie i rejestracja

Jeśli na Twojej stronie znajduje się opcja logowania i rejestracji, dzięki wtyczce Yoast SEO takie linki zostaną automatycznie oznaczone tagiem nofollow wskazującym Google’owi, aby za nimi nie podążał.

Integracje

Z wtyczką Yoast SEO bez problemu zintegrujesz Google Search Console i Google Analytics z witryną. Do tego celu będziesz potrzebował kody weryfikacyjne wygenerowane bezpośrednio z tych narzędzi. Wystarczy je następnie zamieścić w zakładce Narzędzia webmasterów w sekcji Ogólne.

yoast seo poradnik - integracje

Problemy z wtyczką Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO nie jest narzędziem idealnym. Jak każdy plugin może obciążać witrynę i powodować jej wolniejsze działanie. Poza tym aby mieć pewność, że Twoja strona jest bezpieczna, powinieneś dbać o aktualizację wtyczki, gdy tylko pojawiają się kolejne update’y. W przeciwnym razie witryna może zostać narażona na ataki hakerskie. W 2015 roku głośno było o lukach w zabezpieczeniach Yoast SEO, co stanowiło doskonałe “zaproszenie” dla hakerów. Zdarzają się również konflikty między wtyczką a motywem lub środowiskiem WordPress, co wymaga rozwiązania problemu, a w razie braku rezultatów zgłoszenia błędu do programistów Yoast SEO.

Jak zoptymalizować stronę przy pomocy wtyczki Yoast SEO?

Popularność wtyczki Yoast SEO wynika przede wszystkim z możliwości optymalizacji przy jej pomocy treści na stronach lub we wpisach. I to właśnie tę funkcjonalność będziesz najczęściej wykorzystywał w codziennej pracy, szczególnie jeśli prowadzisz blog. Pole Yoast SEO znajdziesz pod edytorem wizualnym strony czy wpisu. Znajdują się tam cztery elementy – SEO, Czytelność, Schemat, Media Społecznościowe. Omówimy teraz krótko każdy z nich.

SEO

To właśnie ta zakładka podpowie Ci, czy Twoja treść jest dobrze zoptymalizowana pod wyszukiwarki. W tym celu wpisz w polu Fraza kluczowa słowo, na jakie chcesz pozycjonować daną stronę, po czym wtyczka przeprowadzi analizę. Jeżeli uzna, że dostosowałeś się do wytycznych, zobaczysz uśmiechniętą buźkę w kolorze zielonym. Jeżeli strona wymaga poprawy – pomarańczową, a jeśli nie spełnia kluczowych wytycznych – czerwoną.

Szczegółowe wyniki analizy i zalecenia znajdziesz nieco niżej po rozwinięciu zakładki Analiza SEO. Wtyczka podpowie Ci, jakie problemy zostały wykryte, jakie usprawnienia należy wprowadzić, a co zostało wykonane prawidłowo.

yoast seo poradnik - wyniki analizy

Warto jednak pamiętać, że wtyczka daje tylko pewne wskazówki. Nie odzwierciedla 1:1 działania algorytmów Google’a. Świecąca na zielono analiza SEO wcale nie oznacza, że strona trafi do TOP10, a nawet TOP50. Należy więc ją traktować przede wszystkim jako zbiór porad – to, czy strona jest dobrze zoptymalizowana, może zweryfikować tylko sam Google po publikacji. Pewną wadę jest tutaj brak uwzględnienia odmian i rodzajów danego słowa, a w przypadku kilkuwyrazowych fraz nawet ich kolejności. Przykładowo, jeśli wpisaną frazą będzie: „fotograf kraków ślub” a w title wpiszemy: „Fotograf ślub Kraków”, to wtyczka uzna, że nie zawarliśmy frazy kluczowej.

Ograniczeniem darmowego Yoast SEO jest optymalizacja strony tylko pod jedno słowo kluczowe. Płatna wersja wtyczki pozwala dodać więcej niż jedną frazę. Rozpoznaje dodatkowo synonimy i odmiany.

Oprócz analizy SEO w tej części zakładki możesz również nadać unikalny tytuł SEO stronie, skrócić adres URL czy uzupełnić opis meta. W przypadku title i description wtyczka kolorami określi, czy ich długość jest prawidłowa.

Jeśli masz w swoim serwisie szczególnie ważne strony lub wpisy, na przykład obszerne poradniki, możesz je oznaczyć jako Kluczowe treści. Analiza i ocena wtyczki Yoast SEO będzie wówczas bardziej skrupulatna. Wśród rekomendacji może się na przykład pojawić informacja o tym, że treść liczy za mało słów.

yoast seo poradnik - kluczowe treści

Kluczowe treści z łatwością odnajdziesz później w panelu WordPressa, ponieważ są osobno wyróżnione.

yoast seo poradnik - kluczowe treści w wordpress

Kilka ważnych ustawień SEO znajdziesz w sekcji Zaawansowane, gdzie masz możliwość zablokowania strony przed indeksowaniem, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Ponadto wprowadzisz tutaj:

  • ustawienie znaczników meta dla robotów (noimageindex, nosnippet, noarchive),
  • tytuł breadcrumbs – upewnij się, że ta opcja jest włączona w motywie,
  • kanoniczny URL – domyślnie jest nim link do danej strony.

yoast seo poradnik - zaawansowane

Czytelność

Druga z zakładek, Czytelność, jak sama nazwa wskazuje, analizuje treść pod względem czytelności, a także gramatyki i długości. Podobnie jak wcześniej wyniki analizy określane są kolorami zielonym, pomarańczowym i czerwonym – wtyczka wykryje problemy, zasugeruje usprawnienia oraz wskaże, co zostało zrobione dobrze. Ocena aktualizowana jest na bieżąco, więc strona nie wymaga odświeżania, by zobaczyć efekty wprowadzonych zmian.

Tutaj również należy pamiętać, że ocena czytelności to tylko sugestia, ale może pomóc Ci tak tworzyć treści, by ich czytanie było przyjazne i dla użytkowników, i dla robotów.

yoast seo poradnik - wyniki analizy

Schemat

Wtyczka Yoast SEO automatycznie opisuje strony za pomocą znaczników schema.org, to znaczy strony jako WebPage, wpisy na blogu jako WebPage lub Article. Takie domyślne ustawienia sprawdzają się dla większości witryn, ale jeśli chcesz opisać stronę bardziej szczegółowo, na przykład jako Strona kontaktu, w tej części to zmienisz.

yoast seo poradnik - schemat

Aby zmienić natomiast domyślne ustawienia, musisz przejść do wtyczki Yoast SEO w panelu WordPressa i wybrać Wyszukiwarki, a następnie Rodzaje treści.

Media społecznościowe

Wtyczka Yoast SEO automatycznie generuje tytuł, opis i obraz danej strony udostępnianej w social mediach (Facebook, Twitter). Jeśli chcesz jednak zastąpić metadane tworzone pod SEO bardziej marketingową treścią, to w sekcji Media społecznościowe edytujesz te elementy wraz z obrazkiem.

yoast seo poradnik - media społecznościowe

Poradnik Yoast SEO – podsumowanie

Wtyczka Yoast SEO to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, jak i wsparcie w codziennej pracy dla bardziej zaawansowanych. Usprawnia działania związane z pozycjonowaniem i pozwala lepiej optymalizować treści. Chociaż analiza SEO i czytelności nie jest w pełni miarodajna, to i tak stanowi cenne źródło informacji o stronie. Dlatego warto wykorzystać nasz poradnik Yoast SEO w praktyce, by w pełni czerpać z możliwości wtyczki.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

FAQ

Co to jest Yoast SEO?

Yoast SEO jest najpopularniejszą wtyczką do systemu zarządzania treścią WordPress, który jest obecnie wykorzystywany przez 43% stron internetowych. Wtyczka odnotowała ponad 5 milionów aktywnych instalacji i jest darmowa, chociaż istnieje także wariant płatny z rozszerzonym zakresem funkcji.

Jakie są podstawowe funkcjonalności wtyczki Yoast SEO?

Główne funkcjonalności wtyczki to: analiza i ocena poziomu SEO Twoich treści, optymalizacja danych SEO i ulepszenie widoczności witryny.

Czy Yoast SEO jest darmowy?

Tak, wtyczka Yoast SEO jest bezpłatna, chociaż istnieje także wariant płatny z rozszerzonym zakresem funkcji.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022