.animate-view{opacity: 1 !important;}

Czy branżę fotograficzną da się pozycjonować? SEO dla fotografów

11min.

Komentarze:3

Czy branżę fotograficzną da się pozycjonować? SEO dla fotografówd-tags
05 czerwca 2022
W tym poście przyjrzymy się, jakie aspekty pozycjonowania są ważne w branży fotograficznej. Wyjaśnimy, dlaczego warto optymalizować zdjęcia, prowadzić bloga, a także udzielać się w mediach społecznościowych. Poznaj tajniki SEO dla fotografów!

11min.

Komentarze:3

Każdy z nas lubi utrwalać ważne chwile na fotografiach. Zdjęcia stanowią wspaniałą pamiątkę, dzięki której możemy uwiecznić nasze wspomnienia na długie lata. Nic więc dziwnego, że branża usług fotograficznych rozwija się w tak dynamicznym tempie, a fotografowie prześcigają się walce o zdobycie zainteresowania potencjalnych klientów. Jednak w tym miejscu rodzi się pytanie: jak robić to skutecznie, tak aby wyróżnić się na tle konkurencji? Z pomocą przychodzi pozycjonowanie.

Dlaczego SEO jest istotne dla fotografów?

Na to pytanie częściowo odpowiedzieliśmy już we wstępie. Rynek usług fotograficznych stale się rozwija, dlatego ważne jest, aby dbać o widoczność naszych zdjęć w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możemy dotrzeć do naszych potencjalnych klientów. Poprzez odpowiednie pozycjonowanie, przekazujemy wyszukiwarce Google, a także innym wyszukiwarkom, na jakie frazy kluczowe, ma być wyświetlana nasza strona i zdjęcia. Przykładowo, jeśli zajmujemy się fotografią okolicznościową i na naszej stronie publikujemy sesje narzeczeńskie, to dzięki pozycjonowaniu, zdjęcia z naszej strony mogą wyświetlać się w wyszukiwarce, jeśli ktoś wpisze zapytanie, takie jak „sesja narzeczeńska w górach”. W ten sposób dotrzemy z naszymi usługami do szerszego grona odbiorców. [caption id="attachment_8936" align="aligncenter" width="750"]Sesja narzeczeńska w górach - pozycjonowanie fotografa Wynik wyszukiwania frazy “sesja narzeczeńska w górach”[/caption] Wynik wyszukiwania strony fotograficznej Dzięki temu, że Twoje zdjęcia i strona będą widoczne w wynikach wyszukiwania, z pewnością liczba osób odwiedzających Twoją stronę wzrośnie, a jeśli któremuś z użytkowników spodobają się Twoje prace, to zdobędziesz kolejne zlecenia fotograficzne. Wiesz już dlaczego pozycjonowanie jest istotne dla fotografów. Poniżej przedstawimy Ci krótki przewodnik, dzięki któremu Twoje zdjęcia zyskają jeszcze większe grono odbiorców.
Potrzebujesz podstawowej wiedzy o SEO? Skorzystaj z poradnika pozycjonowanie stron

Przewodnik SEO dla fotografów

Na naszym blogu znajdziesz już post, w którym pisaliśmy z czego składa się proces SEO. Omówiliśmy w nim podstawowe zasady i elementy pozycjonowania. W dzisiejszym wpisie natomiast, chcielibyśmy skupić się na aspektach SEO szczególnie ważnych dla fotografów.

1. Wykorzystaj w pełni każde zdjęcie - optymalizacja obrazów

Na stronie fotografa najważniejszą rolę odgrywają zdjęcia. Oczywiste jest to, że powinny one odznaczać się najwyższą jakością. Nie można jednak zapominać o ich odpowiedniej optymalizacji, dzięki której staną się one widoczne w wynikach wyszukiwania. Przy publikacji zdjęć na stronie należy zadbać o następujące kwestie:
 • Nazwa pliku ze zdjęciem – powinna być zwięzła i zawierać frazę kluczową. Poszczególne słowa oddzielamy używając znaku „-” (myślnika). Nie stosujemy do tego podkreślenia, czyli znaku „_”, gdyż nie jest on prawidłowo odczytywany przez boty. Do oddzielenia słów w nazwie pliku nie wolno również stosować spacji. Należy pamiętać także o tym, by w nazwie nie umieszczać polskich znaków oraz nie korzystać z ASCII, czyli systemu kodowania znaków. Przykładowa dobra nazwa pliku ze zdjęciem to: sesja-slubna-w-gorach.jpg, natomiast złą nazwą pliku będzie: sesja_ślubna_w_górach.jpg. Zapisując plik ze zdjęciem należy również pamiętać o prawidłowym rozszerzeniu pliku. Najczęściej możemy spotkać się z plikami zapisanymi w formacie JPG oraz PNG.
 • Rozmiar zdjęcia – kolejną istotną kwestią jest rozmiar, bowiem wpływa on na szybkość ładowania strony. Przed wysłaniem pliku na serwer, warto dokonać jego kompresji, dzięki czemu zdjęcia nie stracą swojej jakości, natomiast mniejszy rozmiar będzie mieć pozytywny wpływ na szybsze ładowanie strony. Rekomenduje się, aby waga przesyłanych zdjęć nie przekraczała 150-200 KB.
 • Atrybut ALT – bardzo ważne jest umieszczanie opisu zdjęcia w atrybucie ALT. Inaczej nazywany jest on tekstem alternatywnym. To właśnie dzięki niemu przekazujemy wyszukiwarce informację o tym, co znajduje się na naszym zdjęciu. Jeśli grafika na naszej stronie się nie załaduje, wtedy w jej miejsce wyświetli się treść tekstu alternatywnego. Jest on ważny również dla osób niewidomych, gdyż tekst zawarty w atrybucie ALT jest czytany przez specjalne programy oraz czytniki ekranu, dzięki czemu osoby niewidome, wiedzą co przedstawia dany obraz. W tekście alternatywnym koniecznie trzeba zastosować słowo kluczowe, ponieważ dzięki temu nasze zdjęcie może pojawić się w wyszukiwarce grafiki. We wpisywanej treści możemy używać polskich znaków.Właściwie uzupełniony atrybut ALT w kodzie strony powinien prezentować się następująco: <img src=”http://domena/sesja-slubna-w-gorach.jpg” alt=”Sesja ślubna w górach – plener Kasi i Marcina”/> [caption id="attachment_8938" align="aligncenter" width="750"]Wprowadzanie alt w systemie wordpress Pamiętaj o wprowadzeniu opisu w miejscu tekstu alternatywnego (w znaczniku alt). Wprowadzanie opisu w systemie Wordpress.[/caption]
 • Tytuł zdjęcia (Title) - służy on jako tekst pomocniczy. Nie ma istotnego znaczenia w procesie pozycjonowania, ale warto go dodać, aby dokładniej opisać zdjęcie. Pamiętaj jednak, żeby nie powielać tekstu, który umieściłeś w atrybucie ALT.
 • Podpisy pod zdjęciem - jest to element przydatny dla użytkowników. Bardzo często czytają oni bowiem tylko skrócony opis pod zdjęciem i pomijają resztę tekstu. Jeśli chcesz zatrzymać użytkownika u siebie na dłużej, to jeśli tylko masz taką możliwość, stosuj opisy pod zdjęciami.
 • Treść otaczająca grafikę - nie możemy zapominać również o treści umieszczonej wokół zdjęć. Powinna być ona powiązana z tym, co przedstawia dana grafika. Bardzo ważne jest by umieszczać w niej słowa kluczowe, na które chcemy pozycjonować nasze zdjęcia. Warto zadbać o stosowanie nagłówków, a także znaczników, dających taki efekt jak pogrubienie czy pochylenie.
 • Lokalizacja zdjęć na serwerze - istotna dla pozycjonowania zdjęć w grafice Google może być również ich lokalizacja, a więc struktura katalogów umieszczonych na serwerze. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie zdjęć w katalogach, zawierających w nazwie frazę kluczową powiązaną z daną grafiką. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku nazwy pliku ze zdjęciem, tak w przypadku nazwy katalogów, powinna być ona zwięzła, a także nie można stosować w niej polskich znaków.
Są to podstawowe elementy, o których powinieneś zawsze pamiętać, przy publikacji zdjęć na stronie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, dotyczących optymalizacji i pozycjonowaniu zdjęć to koniecznie zajrzyj do wpisu, w którym zamieściliśmy nieco więcej wskazówek na ten temat: Pozycjonowanie zdjęć.

2. Nie zapominaj o unikalnej treści

Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, jak ważną rolę w procesie pozycjonowania stanowi treść na stronie. Dzięki niej, a także odpowiednim frazom kluczowym użytym do jej tworzenia, możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją widoczność w sieci. Jednak pomimo tego, że jest to jeden z podstawowych elementów procesu pozycjonowania, niestety większość fotografów o nim zapomina. Umieszczają oni na swoich stronach zdjęcia bez żadnego opisu. To sprawia, że wyszukiwarkom trudno jest odczytać, co tak naprawdę przedstawiają ich fotografie i na jakie frazy kluczowe powinny być one wyświetlane. Zamiast umieszczać zdjęcia tylko na stronie portfolio, warto prowadzić bloga, na którym do zdjęć dołączysz także ciekawe opisy. Za każdym zdjęciem zawsze stoi jakaś ciekawa historia, więc dlaczego nie wykorzystać jej na swoim blogu? Pomoże to wyszukiwarkom w lepszym zrozumieniu tego, co przedstawiają Twoje fotografie, dzięki czemu będą one wyświetlały się częściej w wynikach wyszukiwania, a to z kolei z pewnością przyczyni się do zwiększenia ruchu na Twojej stronie. Dodatkowo opisy te sprawią, że użytkownicy będą bardziej emocjonalnie patrzeć na Twoje zdjęcia i być może zapragną, żebyś za pomocą swoich fotografii opowiedział również ich historie. Na blogu warto również umieszczać różne poradniki, takie jak: wybór odpowiedniego sprzętu dla fotografa, przykłady fajnych miejsc na sesje zdjęciowe, wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia, czy relacje z backstage’u sesji. W ten sposób dotrzesz z Twoimi usługami, nie tylko do osób zainteresowanych wynajęciem fotografa, ale także do osób szukających porad fotograficznych, dzięki czemu wzmocnisz swój wizerunek i będziesz uznawany za eksperta w tej dziedzinie.

Oto kilka rad, dzięki którym sprawisz, że Twoje wpisy fotograficzne będą jeszcze lepsze:

 • Używaj chwytliwych tytułów. Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na odpowiednich słowach kluczowych, ale zwróć uwagę także na tytuł wpisu. Może on zawierać frazę kluczową, jednak najważniejsze, by zaciekawił on użytkowników i sprawił, żeby odwiedzili oni Twoją stronę.
 • Skup się na 1-2 słowach kluczowych (i ich synonimach). Do każdego wpisu dopasuj najlepiej 1 lub 2 słowa kluczowe, na których będzie się on opierał. Dzięki temu będzie im łatwiej zdobyć wyższą pozycję w rankingu. Pamiętaj również o tym, by nie używać wybranych słów kluczowych ze zbyt dużym natężeniem. Wpisy posiadające odpowiednią długość, mogą wyświetlać się na więcej niż 1, bądź 2 frazy kluczowe, szczególnie długiego ogona (ang. long tail). W takim przypadku warto wybrać 1-2 główne frazy, ale dodatkowo dobrać większą liczbę fraz long tailowych, która pomoże osiągnąć wyższą pozycję w rankingu.
 • Zaplanuj odpowiednią strukturę posta. Upewnij się, że jest on czytelny i przejrzysty. Warto podzielić go na kilka akapitów, przeplatanych kolejnymi zdjęciami. W kolejnych akapitach wyróżnij słowa kluczowe, za pomocą odpowiednich znaczników, takich jak: <strong> i <em>. Znacznik <strong> jest wyświetlany jako pogrubienie, natomiast znacznik <em> jako kursywa. Efekt pogrubienia możemy uzyskać również za pomocą znacznika <b>, a kursywę za pomocą znacznika <i>. Różnica w użyciu tych znaczników, jest taka, że <b> i <i> dają wyłącznie efekt wizualny, natomiast frazy wyróżnione za pomocą znaczników <strong> i <em> są odczytywane przez roboty Google jako frazy ważne dla strony i pozytywnie wpływają na SEO.
 • Pamiętaj o stosowaniu nagłówków. Pisząc posta na swojego bloga, nie zapominaj o wykorzystaniu nagłówka H1, a także nagłówków niższego poziomu H2-H3, które również wpływają pozytywnie na czytelność wpisu. Więcej o prawidłowym stosowaniu nagłówków znajdziesz w poście: Czym są nagłówki strony internetowej?
 • Optymalizuj zdjęcia. Jak już wspominaliśmy wyżej, nie zapominaj o optymalizacji zdjęć, czyli dodawaniu do nich opisów (zawierających frazy kluczowe) w znaczniku ALT, odpowiednim nazewnictwie i rozmiarze.
 • Pisz dla klienta. Ostatnią radą jest to, abyś pisząc bloga nie zapominał, że jest on skierowany do czytelników, a nie robotów Google. To Twoi klienci muszą rozumieć Twoje posty i czerpać z nich inspiracje.
Przykładem dobrze wypozycjonowanego bloga fotograficznego, może być strona https://kiszelaphotography.pl/, której autorzy dbają nie tylko o piękne zdjęcia w dobrej jakości, ale również o to, by były one otoczone ciekawymi historiami. [caption id="attachment_8940" align="aligncenter" width="750"]Blog fotograficzny przykład Źródło: https://kiszelaphotography.pl/sesja-narzeczenska-w-gorach-anita-x-adam/[/caption] To sprawia, że wpisy nie tylko dobrze się czyta i utożsamia z pięknymi reportażami fotograficznymi, ale owocuje to również pojawianiem się strony w TOP10 wyników wyszukiwania na między innymi takie frazy jak: „sesja narzeczeńska w górach” czy „sesja ślubna plener”. [caption id="attachment_8941" align="aligncenter" width="750"]Wyniki wyszukiwania branża fotograficzna Miejsca w wyszukiwarce, jakie zajmuje strona https://kiszelaphotography.pl/ po wpisaniu fraz: “sesja narzeczeńska w górach” oraz “sesja plener ślubny”.[/caption]

3. Pozycjonuj się lokalnie

Branża fotograficzna cechuje się dużą mobilnością. Fotografowie nie tylko wykonują sesje zdjęciowe w miejscu swojego zamieszkania, lecz bardzo chętnie podejmują się zleceń na terenie całej Polski, a nawet za granicą. Pozycjonowanie na frazy ogólne, takie jak: „fotograf ślubny” czy „fotografia okolicznościowa”, bez użycia lokalizacji, jest jednak bardzo trudne, ze względu na bardzo dużą konkurencję. To sprawia, że chcąc wyświetlać się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, warto przyjąć strategię pozycjonowania lokalnego (ang. local SEO). Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniej frazy kluczowej, jednak nie powinno to stanowić większego problemu. Jeśli działasz w branży fotograficznej i pochodzisz z Krakowa, śmiało możesz pozycjonować się na takie frazy jak: „fotograf Kraków”, „fotograf ślubny Kraków” czy “fotograf małopolska”. Wpisując takie frazy otrzymasz następujące wyniki: [caption id="attachment_8942" align="aligncenter" width="614"]Pozycjonowanie lokalne fotografia Wyniki wyszukiwania na frazę “fotograf kraków”[/caption] Frazy składające się z nazwy branży oraz miasta lub regionu, w którym znajduje się Twoja działalność, warto kierować na stronę główną witryny. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była wysoko w wynikach wyszukiwania, również po wpisaniu innych miast niż to w którym działasz na co dzień, to należy stworzyć na stronie osobne podstrony (landing page). Na nich umieszczaj treści, zawierające we frazach kluczowych nazwy innych miejscowości, na które chcesz się pozycjonować. W przypadku pozycjonowania lokalnego kluczową rolę odgrywa również geolokalizacja. Funkcja ta określa nasze położenie i na jego podstawie wyświetla nam spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Jeśli w wyszukiwarce Google wpiszemy frazę “fotograf” dopasuje ona wyniki wskazujące na usługi fotograficzne położone najbliżej nas. Co zrobić, aby wyświetlać się w ten sposób w wynikach wyszukiwania? Powinniśmy zadbać o to, by wyszukiwarka dowiedziała się w jakim mieście znajduje się nasza działalność. Takie informacje pozyskiwane są z Google Maps, dlatego bardzo ważne jest, aby założyć i odpowiednio zoptymalizować wizytówkę w Google Moja Firma. Korzyścią płynącą z założenia takiej wizytówki jest to, że będziesz wyświetlać się zarówno w klasycznych wynikach wyszukiwania, jak i w mapach Google. Możesz umieścić w niej swoje przykładowe zdjęcia czy inne ważne informacje, dzięki którym przyciągniesz uwagę nowych klientów. Przykładowa wizytówka w Google Moja Firma prezentuje się następująco: [caption id="attachment_8943" align="aligncenter" width="750"]Wizytówka Google Moja FIima Przykład wizytówki stworzonej w Google Moja Firma[/caption]

4. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia stały się rozpoznawalne i dotarły do jak największego grona odbiorców nie powinieneś zapominać o social mediach. Wśród nich szczególnie istotne dla fotografów są Facebook oraz Instagram. Ostatnio dużą popularność zdobywa także Pinterest oraz Flickr. Dzięki regularnemu wstawianiu postów i udzielaniu się mediach społecznościowych, nie tylko zyskasz nowe zlecenia fotograficzne i będziesz w stałym kontakcie ze swoimi klientami, ale przede wszystkim sprawisz, że Twoja strona stanie się rozpoznawalna. Dokładnie przeanalizuj, w jakich godzinach Twoi obserwatorzy najczęściej udzielają się w social mediach i właśnie w tym czasie publikuj starannie przygotowane posty. Zadbaj o spójny feed na swoim Instagramie, a także odpowiednie hashtagi, dzięki którym dotrzesz do swoich odbiorców. Pamiętaj również o odpowiadaniu na komentarze, a także bądź aktywny pod postami innych użytkowników. Dzięki temu z całą pewnością przyciągniesz do siebie nowych followersów, czyli potencjalnych klientów. [caption id="attachment_8944" align="aligncenter" width="750"]Social media dla fotografów Źródło: Instagram: https://www.instagram.com/roksanarobizdjecia/?hl=pl; Facebook: https://pl-pl.facebook.com/fot.roksanawaz/[/caption]

5. Jak wypromować swoje zdjęcia?

Prowadzenie własnej strony internetowej ze zdjęciami, a także Facebook’a i Instagram’a, to nie jedyny sposób na dotarcie do nowych klientów i stanie się rozpoznawalnym. W Internecie istnieje bowiem wiele portali dla fotografów, gdzie artyści mogą publikować swoje zdjęcia wraz z linkami do strony i w ten sposób zwiększać swoją pozycję w rankingu wyszukiwania. Postanowiliśmy przedstawić Ci propozycję najlepszych portali, dzięki którym możesz wypromować swoje zdjęcia.
 • 500px - to jeden z najważniejszych portali fotograficznych na świecie. Możemy podziwiać tu pracę profesjonalistów, a także wzajemnie oceniać się i komentować swoje zdjęcia. Jeśli nasze zdjęcia zdobędą popularność w tym serwisie, to możemy być pewni, że zostaniemy docenieni i zauważeni, jako fotografowie, a to z kolei z pewnością przerodzi się w propozycję współpracy, a także nowe zlecenia fotograficzne. Warto wspomnieć, że na 500px możemy również wystawiać swoje zdjęcia na sprzedaż.
 • Behance - to internetowa platforma, na której możemy publikować nasze zdjęcia wraz z treścią, w której możemy umieszczać odnośniki do naszej strony. Platforma ta opiera się na wyszukiwaniu po kategoriach oraz lokalizacji. Zrzesza ona najlepszych fotografów oraz grafików z całego świata. Behance to doskonała platforma dla osób, które chcą zająć się fotografią profesjonalnie, ponieważ na portalu tym firmy bardzo często składają użytkownikom propozycje współpracy lub poprzez tę stronę szukają osób, które wykonają dla nich zlecenia fotograficzne. Warto wspomnieć, że rejestracja na tym portalu jest całkowicie darmowa, a stworzone na nim portfolio możemy z łatwością zsynchronizować z naszą stroną internetową.
 • Flickr - to strona, na której możemy publikować i przechowywać nasze zdjęcia. Zaletą tego portalu jest to, że umożliwia dzielenie się zdjęciami w bardzo prosty sposób. Na stronie mamy również dostęp do informacji EXIF, a także możemy sprawdzać statystyki wyświetlania naszych zdjęć. [caption id="attachment_8945" align="aligncenter" width="750"]Flickr dla fotografów Źródło: https://www.flickr.com/photos/rosie_hardy/[/caption]
 • Pinterest - to kolejny portal, na którym możemy umieszczać swoje zdjęcia i je katalogować. Zrzesza on tysiące ludzi w poszukiwaniu różnych inspiracji. Pinterest umożliwia dodawanie opisów, w których możemy umieszczać odpowiednie frazy kluczowe, a także linkowanie pinów do strony www. Dzięki temu, możemy zwiększyć ruch na naszej stronie internetowej i dotrzeć do potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie branży fotograficznej - podsumowanie

Najważniejszym elementem na stronie fotografów są zdjęcia. Trzeba zadbać, by odznaczały się one jak najwyższą jakością, tak aby przyciągać uwagę użytkowników. W celu dotarcia do szerokiego grona odbiorców warto również stosować się do zaleceń SEO. Przeprowadzając proces pozycjonowania w branży fotograficznej należy skupić się przede wszystkim na optymalizacji zdjęć, tak by wyświetlały się one jak najwyżej w standardowych wynikach wyszukiwania, a także w wyszukiwarce grafiki. Warto zadbać również o ciekawy content na stronie poprzez prowadzenie bloga i udzielanie się w mediach społecznościowych. Wierzymy, że po zastosowaniu naszych wskazówek zdobędziesz nowych klientów, a Twoja strona z dnia na dzień będzie coraz bardziej rozpoznawalna! Ten wpis jest aktualizacją treści z 18 lutego 2019 roku.
Autor
Autor
Mariola

Autor
Autor
Mariola

Komentarze

 1. Ciekawy jestem jak dużo fotografów przetrwa pandemię mimo dobrych wyników SEO swoich własnych stron internetowych. Tego co się wydarzyło i nadal trwa żaden serowiec nie przewidział. A chodzi tu o strach społeczeństwa i oszczędzanie pieniędzy nie wydając ich na rzeczy które nie są niezbędne do życia :/

 2. Ciekawy i pomocny artykuł, mimo, ze interesuje się tematem dowiedziałem się jednej rzeczy o której nie wiedziałem.

Zostaw komentarz

FAQ

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM