Jak długo trwa pozycjonowanie?

Jak długo trwa pozycjonowanie?

Dowiedz się jak długo trwa pozycjonowanie i od czego tak właściwie zależy czy dane frazy szybko wejdą na pierwsze pozycje wyszukiwarki Google czy też nie. Przyjrzymy się kilku czynnikom i omówimy każdy z nich.

Ostatnio na naszym blogu: Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Pytanie o to, jak długo trwa pozycjonowanie strony, wydaje się łatwe, a udzielenie konkretnej odpowiedzi szybkie i precyzyjne. Jednak okazuje się, że okres “wbicia” wybranych fraz na pierwszą stronę wyszukiwarki Google wcale nie jest tak oczywisty i prosty do ustalenia. Decyduje o tym bowiem szereg czynników, którym przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie.

Zastanawiając się nad profesjonalnymi usługami SEO, jednym z pierwszych pytań jakie zadajemy, to czas, w którym możemy spodziewać się pierwszych efektów pozycjonowania. Nie sposób jednak udzielić na nie uniwersalnej odpowiedzi. Dla jednej strony pierwsze frazy kluczowe wysokie pozycje  zdobędą już w drugim miesiącu, dla innej proces ten będzie dłuższy o dobrych kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać jaki jest główny cel pozycjonowania. Nie chodzi przecież o najlepsze wyniki dla fraz, których nikt nie wpisuje w wyszukiwarkę. Pozycjonuje się stronę po to, by użytkownik był w stanie na nią trafić. Aby tak się stało najlepiej, by na częste zapytania użytkowników związane z oferowanymi przez nas produktami czy usługami to właśnie nasza strona internetowa wyskakiwała na jednej z pierwszych pozycji. Wysokie pozycje przypadkowych fraz nie przyniosą zatem żadnych korzyści. Pozycjonowanie  ma na celu zwiększenie ruchu na stronie (bądź konkretnej jej podstronie), a dzięki temu pozyskanie większej liczby potencjalnych klientów. Dlatego dobrze opracowana strategia to podstawa  pozycjonowania. Możemy jednak określić jakie najważniejsze elementy decydują o tym, kiedy zobaczymy pierwsze efekty.

Ile trwa pozycjonowanie strony?

Zasadniczo warto jednak zacząć od innego pytania, a mianowicie „jakie  działania składają się na proces pozycjonowania?”. Gdyż to przecież od nich zależy czy pozycje wybranych przez nas fraz kluczowych będą coraz lepsze.

Pozycjonowanie, czyli…. ?

W dużym uproszczeniu pozycjonowanie możemy podzielić na dwie praktyki.Pierwszą z nich są prace w obrębie strony internetowej, począwszy od optymalizacji treści  pod wybrane słowa kluczowe, po zmiany w strukturze kodu strony. Ilość pracy na stronie może być diametralnie różna dla dwóch serwisów. W przypadku jednego mogą to być jedynie „kosmetyczne” poprawki i szybkie optymalizacje, drugi natomiast może okazać się olbrzymim wyzwaniem przy sporym nakładzie pracy. Warto także dodać, że doświadczony pozycjoner oczywiście posiada wiedzę na temat tego jakie działania poprawią pozycje wybranych słów kluczowych. Jednak nawet w przypadku profesjonalisty bardzo często jest to metoda prób i błędów, gdyż możemy tylko z pewnym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nasze zmiany na stronie „spodobają się” robotom Google.

Jak długo trwa pozycjonowanie?

 

Drugą praktyką są działanie na zewnątrz strony. Głównie jest to budowanie bazy wartościowych linków, artykuły na zapleczach oraz tworzenie profili na portalach social media itp. Ta część, o ile nie wymagająca aż tak dużej wiedzy, jak w przypadku punktu pierwszego, jest dosyć czasochłonna jeśli chcemy robić to poprawnie. Dodatkowo, działania te muszą być wykonywanie systematycznie.

Ile trwa pozycjonowanie stron?

Podsumowując, nie da się raz wypozycjonować danej frazy i wierzyć, że zaprzestając działań mimo wszystko wybrane słowo kluczowe pozostanie na pierwszej pozycji już na zawsze. Pozycjonowanie jest ciągłym procesem i regularną pracą. A ponieważ konkurencja nie śpi nigdy nie możemy spocząć na laurach. Wprowadzenie fraz do pierwszej dziesiątki to jedno, inną, częstą zdecydowanie trudniejszą kwestią jest utrzymanie ich na tak wysokiej pozycji.

Czynniki wpływające na to, jak długo trwa pozycjonowanie

Poniżej najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przewidując pierwsze efekty działań pozycjonera.

1. Branża. To w jakiej branży osadzony jest nasz biznes ma duże znaczenie na to, ile trwa pozycjonowanie. Dla przykładu strona gabinetu stomatologicznego w dużym mieście z zasady jest znacznie trudniejsza do pozycjonowania aniżeli serwis oferujący dużo bardziej niszowe produkty czy usługi w małej miejscowości. Firmy SEO doskonale zdają sobie sprawę, które branże sprawiają najwięcej trudności w pozycjonowaniu i wymagają dużego nakładu pracy. Dlatego warto dwa razy się zastanowić nad ofertą gwarantującą wysokie pozycje w miesiąc dla fraz związanych z np. udzielaniem pożyczek czy kredytów.

2. Konkurencja. Jest to jedna z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę. Warto jednak nadmienić, iż konkurencja w internecie niekoniecznie musi być odzwierciedleniem konkurencji w rzeczywistości. Gdyż bardziej niż o branże chodzi o konkurencyjność fraz. W przypadku wyszukiwań związanych z wyposażeniem wnętrz łatwo można sobie wyobrazić, że pierwsze pozycje zajmują strony olbrzymich sklepów, porównywarki cen oraz serwisy aukcyjne. Mały rodzinny biznes właściwie nie ma szans z takimi konkurentami w przypadku bardzo ogólnych fraz jak “komplet wypoczynkowy” czy “lampy do kuchni”. W przypadku tak dużej konkurencji wprowadzenie tak ogólnych fraz do top10 może okazać się kwestią długich miesięcy, a być może nawet nie możliwą do zrealizowania . Dlatego warto zastanowić się nad sensownością pozycjonowania strony na takie frazy.

3. Dobór fraz. Ten punkt jest właściwie rozwinięciem wcześniejszego. Rozsądny wybór fraz kluczowych przede wszystkim zależy od branży, konkurencji, a jeszcze bardziej od celów jakie chcemy osiągnąć poprzez pozycjonowanie. Jeśli zależy nam na zwiększeniu ruchu na stronie i lepszej widoczności naszej strony w sieci wskazane jest pozycjonowanie szerokie. W przypadku takiego pozycjonowania wybieramy szereg dłuższych fraz tzw long taili. Posiadają one mniejszy wolumen wyszukań w porównaniu do bardo ogólnych fraz, jednak w przypadku bardzo mocnej konkurencji mogą okazać się jedynym dobrym rozwiązaniem. Pozycjonowanie szerokie ma te zalety, iż pierwsze efekty widać znacznie szybciej, a wprowadzenie części fraz do top10 zajmuje mniej czasu. Jeśli zależy nam na sprzedaży konkretnego produktu, którego fraza kluczowa jest bardzo konkurencyjna musimy liczyć się z kilkoma miesiącami czekania na efekty.

4. Historia strony internetowej. Punkt ten jest równie ważny, co wcześniejsze. Być może w niektórych wypadkach nawet istotniejszy. Negatywna historia domeny, na której umieszczane były np treści spamowe będzie dużo cięższa do pozycjonowania niż ta z pozytywną przeszłością. Jeśli Twoja strona z różnych powodów obciążona była kiedykolwiek filtrem od Google, szybkie wypozycjonowanie fraz będzie równie trudne. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić czy posiadasz filtr Google odsyłałem do tego wpisu.

5. Od czego zaczynamy. Inny będzie czas pozycjonowania strony, która dopiero co powstała a wszystkie wybrane frazy znajdują się poza indeksem, a inny czas poświecimy na pozycjonowanie strony działającej od dobrych kilku lat, do której prowadzi już sporo linków. Równie istotna jest kondycja strony. W dużym uproszczeniu mamy tu na myśli takie elementy jak niezduplikowane, rozbudowane treści na stronie czy jej responsywność.

Jak długo trwa pozycjonowanie strony?

6. Kraj. Oczywiście nieco innymi prawami rządzi się pozycjonowanie w Czechach, a innymi pozycjonowanie w Niemczech czy USA. Coraz więcej rodzimych firm wkracza na rynek europejski i światowy, dlatego wybór kraju w którym będziemy pozycjonowali także może mieć znaczenie.

7. Zmiany algorytmów Google. I na koniec wisienka na torcie czyli czynnik na który nie mamy właściwie żadnego wpływu. Zmiana algorytmów często ponosi za sobą bardzo duże spadki wcześniej wypracowanych pozycji.

Pozycjonowanie: kiedy efekty?

Jak zdążyliśmy już zauważyć istnieje szereg czynników, które mają decydujący wpływ na to, ile trwa pozycjonowanie strony i ile czasu trzeba poświęcić, by przyniosło zadowalające efekty. Zdarza się, że pierwsze drobne zmiany można dostrzec już po 2 tygodniach dzięki optymalizacji tytułów i opisów strony. Jednak w przypadku większości serwisów większe sukcesy obserwujemy przynajmniej po 2, 3 miesiącach, a w przypadku bardzo konkurencyjnych fraz potrzeba na to nawet pół roku i dłużej. Dlatego jeśli sam zabierasz się za pozycjonowanie własnej strony najlepszą radą jest systematyczna praca i cierpliwość. W przypadku zdecydowania się na profesjonalną firmę nie dajmy nabrać się na wysokie pozycje w trzy tygodnie. O ile czasem jest to możliwe (odpalając olbrzymią ilość małowartościowych linków), o tyle utrzymanie takiej pozycji przez dłuższy okres jest nieosiągalne i często skutkuje filtrem Google.

(2)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (6)
  1. Dla małych serwisów ok 2 – 3 miesiące wystarczy, aby widzieć już jakieś efekty, niestety dla nowych sklepów ten czas się wydłuża. Niedawno opisaliśmy Case Study sklepu odzieżowego: Jak w 8 miesięcy zdobyć 45 tyś ruchu z wyszukiwarki: https://brandstyle.pl/

  2. Ja pozycjonuję sam stronę zakładu spawalniczego ojca. W pół roku niewielkim nakładem sił udało mi się wbić na top 3 kilka fraz typu „balustrady „. Oczywiście to dlatego że konkurencja żadna 🙂

  3. Dzięki, bardzo przydatny wpis, zwłaszcza dlatego, że pozycjonowanie strony nie należy do najłatwiejszych czynności 🙂

  4. U mnie znowu odwrotnie niestety po przejściu na SSL stronka nagle zaczyna spadać i tak jest z dnia na dzień non stop spada a dlaczego przekierowania z innej domeny 301 no niestety już zabrakło cda-tv.pl ta stronka ma już 4 miesiące i nie widzę dla niej przyszłości

    1. Panie Adamie, z tego co widzę przekierowanie z wersji http://cda-tv.pl/ jest zrobione poprawnie. Zalecam zrobienie również przekierowania z wersji http://www.cda-tv.pl/ oraz z https://www.cda-tv.pl/. Widoczność strony po samym przeniesieniu skoczyła do góry. Czy założył Pan nowe konto w Google Search Console dla wersji z https oraz czy zmienił Pan adres strony w Google Analytics? Strona z https to dla Google zupełnie odrębna strona.

  5. Witam nie sądziłem ze dostane tak szybka odpowiedź na mój problem a jednak

    Witam Pani Kasiu nie sądziłem że to może mieć jakikolwiek wpływ bo faktycznie teraz widzę na przeglądarkach takich jak Firefox , Microsoft Edge po wpisaniu w formie https://www.cda-tv.pl/ lub http://www.cda-tv.pl/ nie ma tego przekierowania o dziwo przekierowanie jest na takich przeglądarkach jak opera czy Google Chrome. W domenie nigdy nie miałem też przedrostka www zawsze był bez w takiej formie http://cda-tv.pl i nie stosowałem też zadniego przekierowania 301 w formie takiej jak http://www.cda-tv.pl na http://cda-tv.pl w tym przypadku po przejściu na https:// musiałem zrobić to przekierowanie a tak naprawdę to wtyczka taka jak Really Simple SSL – WordPress plugin zrobiła mi to przekierowanie, jeśli chodzi o plik .htaccess to nie było potrzeby dodawać do niego regułki skoro to ta wtyczka robi pełne przekierowanie. Jeśli chodzi o GSC to mam dwie strony w formie http:// oraz https:// I ostatnie pytania tak adres został zmieniony w Analytics. A teraz muszę się was zapytać skoro wtyczka nie zrobiła pełnego przekierowania i ominęła www. czy mogę dodać regułkę do pliku .htaccess jeśli tak to jaką aby było dobrze i w którym miejscu https://uploads.disquscdn.com/images/5f23005501804fa5ae6ef4b8f1f7b8d0268c0726bbe69ae9dd67cadbb361cb57.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?

Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?

Artykuły sponsorowane to forma reklamy, która z jednej strony może bezpośrednio przekładać się na zdobywanie klientów, a z drugiej może również wspierać SEO Twojej strony. Tych celów nie zrealizujesz jednak byle jaką treścią. Powinna być ona przemyślana. Jak napisać dobry artykuł sponsorowany? Co ma kluczowe znaczenie? Czytaj dalej.

Czytaj więcej
Duże zasięgi, niski koszt i skuteczny sposób na zwiększenie świadomości marki - na czym polega Viral Marketing?

Duże zasięgi, niski koszt i skuteczny sposób na zwiększenie świadomości marki - na czym polega Viral Marketing?

Społeczność internetowa to wyjątkowo silne narzędzie marketingowe. Wzajemne udostępnianie sobie treści przez użytkowników stanowi ogromny potencjał w kontekście działań promocyjnych i sprzedażowych. Ciekawym przykładem tego, jak różną formę może przybierać, jest marketing wirusowy. Kampanie te potrafią być zarazem niezwykle kreatywne, skuteczne i opłacalne. Na czym polega Viral Marketing i jakie znaczenie może mieć w e-commerce?

Czytaj więcej