.animate-view{opacity: 1 !important;}

Skuteczna reklama w internecie. Jak zyskać popularność dla firmy?

8min.

Komentarze:0

Skuteczna reklama w internecie. Jak zyskać popularność dla firmy?d-tags
17 października 2022
Skuteczna reklama w internecie powinna posiadać sprecyzowany cel, zdefiniowaną grupę docelową, a także ustalony czas i budżet. Warto także przyjrzeć się temu jak i gdzie nasza konkurencja reklamuje się w internecie. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące reklam Google Ads i Facebook Ads, oparte na naszym doświadczeniu.

8min.

Komentarze:0

Spis treści:

Skuteczna reklama w internecie… czyli jaka?

Reklama w internecie to strategia marketingowa oparta na wykorzystaniu internetu do dostarczania komunikatów marketingowych odpowiednim grupom odbiorców.

Przygotowując strategię działań marketingowych w internecie, należy pamiętać o kilku aspektach. Jakich?:

Cel

Tworząc reklamę w internecie, na samym początku warto zastanowić się, jaki jest nasz cel.

Czy chcemy skupić się tylko na sprzedaży lub zdobywaniu leadów czy może zależy nam też na budowaniu świadomości marki, produktu lub usługi. Wybierając cel pamiętaj o zasadzie SMART, która pozwoli Ci odpowiednio go ustalić.

Grupa docelowa

Należy określić, do kogo chcemy kierować naszą reklamę i jak możemy zdefiniować naszego odbiorcę.

skuteczna reklama baner

Strona internetowa

Strona jest ważna, ponieważ reklamy zazwyczaj odsyłają do stron internetowych. Jeśli są one intuicyjne, a klient szybko znajdzie to czego szuka, jest większa szansa na zakup.

Warto zadbać o szybkie ładowanie strony, proste, intuicyjne menu oraz wysokie UX. Dobrze pamiętać także o estetycznym wyglądzie strony – odpowiednich grafikach oraz czcionce.

Czas i budżet

Ważne jest aby określić, ile środków zamierzamy przeznaczyć na naszą reklamę w internecie oraz ramy czasowe emisji.

Konkurencja

Dobrze zastanowić się nad tym, jak duża jest nasza konkurencja, dzięki czemu będziemy mogli lepiej oszacować koszty.

Jeśli nasza branża jest konkurencyjna, musimy liczyć się z tym, że koszty reklamy będą wyższe.

Warto także przyjrzeć się temu jak i gdzie nasza konkurencja reklamuje się w internecie.

Reklama w internecie – dlaczego jest ważna?

 • Internet zapewnia ogromny zasięg. Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazał, że w 2022 roku w Polsce z internetu korzysta prawie 87% obywateli. Reklamy mogą więc dotrzeć do dużej grupy odbiorców.
 • Większa precyzja w doborze grupy docelowej niż w reklamach offline. Możemy personalizować reklamy i wybierać do jakich osób mają dotrzeć, określać płeć, wiek, lokalizację itp.

Pozwala to dostosowywać przekaz, np. inaczej zwracać się do osób w wieku nastoletnim, a inaczej do osób w wieku 50+. Dzięki temu możemy dostosowywać ofertę prezentowaną w reklamie oraz sposób komunikacji do grupy odbiorców, co zwiększy efektywność działań, a więc obniża koszty prowadzonych działań.

lokalizacja skutecznych reklam

 • Można precyzyjnie mierzyć efekty kampanii w internecie i monitorować bieżącą emisję. Jeśli ich efektywność jest niska, można je wstrzymać i utworzyć nowe kampanie lub wprowadzić zmiany optymalizacyjne poprawiające ich skuteczność.
 • Modyfikowanie. Reklamę w internecie możemy modyfikować w każdej chwili dopasowując do nastrojów na rynku, aktualnych trendów, dostępności produktów, promocji.
 • Komunikacja z klientem. Nie tylko pozwala budować relacje oraz zaangażowanie, ale także zapewnia sprzężenie zwrotne, które pozwala na szybką ocenę jakości przekazu.

Jeśli decydujemy się na kontrowersyjną reklamę już po pierwszych dniach emisji będziemy wiedzieć czy trafiliśmy w 10 czy raczej to nie był dobry pomysł. Chyba, że działamy w myśl zasady: Nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili.

Skuteczna reklama w internecie – przykłady z omówieniem

Jak tworzyć skuteczne reklamy w internecie? Mamy na to kilka sposobów. Przedstawiamy proste wskazówki dotyczące reklam Google Ads i Facebook Ads zebrane dzięki naszemu doświadczeniu.

Jednym z popularniejszych systemów reklamowych jest Google Ads, który umożliwia emisję reklam m.in. w wyszukiwarce Google, z której korzysta najwięcej osób, co przekłada się na największy zasięg reklamy.

Zaletami Google Ads są także: duży wybór rodzajów reklam, które mogą się ze sobą łączyć, niemal natychmiastowe efekty, docieranie do użytkowników w momencie, kiedy poszukują danego produktu lub usługi, śledzenie skuteczności reklam oraz dokładna kontrola budżetu.

Skuteczna reklama tekstowa – w sieci wyszukiwania

 • USP (Unique Selling Proposition) – podstawą każdej reklamy jest zastosowanie tego wyróżnika, który pozwoli pokazać wyjątkowość Twojego produktu, usługi lub firmy. 

USP w jednej z reklam, prezentowanych poniżej to “Możliwa płatność na raty”. Nie każdy sklep internetowy oferuje taką opcję, a ze względu na ceny produktu jest ona użyteczna, więc warto o niej wspomnieć. Innymi USP, których można użyć są: darmowa dostawa, wysyłka w 24h, programy lojalnościowe.

Rozszerzenia reklamy w internecie

 • Wezwanie do działania (CTA) – służy do zachęcenia klienta, żeby podjął działanie. Standardowymi wezwaniami do działania są: kup, sprawdź, zobacz. Warto jednak wyróżnić się na tle konkurencji i użyć czegoś mniej typowego. W naszej reklamie wybraliśmy: “Wybierz deskę idealną dla siebie”.
 • Liczby – warto ich używać ze względu na to, że rzucają się w oczy i przykuwają uwagę. Można pisać o tym, ile lat jesteśmy na rynku, ilu klientów nam zaufało, o możliwym 30-dniowym zwrocie czy wysyłce w 24h. Oczywiście jeśli jest to zgodne z prawdą.

Stosowanie liczb w reklamach internetowych

 • Rozszerzenia – ważna część, którą należy dodać do reklamy. Nie jest to opcja obowiązkowa, ale może pomóc w zwiększeniu CTR naszej reklamy, więc warto to zrobić. O wszystkich rozszerzeniach pisaliśmy w naszym blogu we wpisie Wszystko o rozszerzeniach reklam Google Ads.
Przykłady rozszerzeń reklamy Google Ads

Przykład rozszerzeń linków do podstron

 • Skuteczność reklamy – warto o zadbać o wysoką jakość treści, ponieważ Google chętniej emituje reklamy o dużej skuteczności. Dzięki temu możemy zyskać przewagę nad konkurencją.

Aby zwiększyć skuteczność reklamy warto:

 • dodawać dużą ilość nagłówków,
 • używać słów kluczowych zarówno w treści reklam jak i w nagłówkach,
 • dodawać unikalne treści i nie powtarzać podobnych nagłówków np. kup, kup teraz, kup dziś.

skuteczność reklamy - podsumowanie kampaniii

Skuteczna reklama graficzna – w sieci reklamowej

Reklamy graficzne występują w postaci obrazu, grafiki zawierającej informacje o sklepie, produkcie lub usługach. Dlatego najważniejszą kwestią jest przygotowanie odpowiedniej grafiki. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w naszym wpisie o tym, jak tworzyć grafiki do internetu.

Przykładowa reklama graficzna o wymiarach 300 x 250

Przykład reklamy wyświetlanej na komputerze

Przykładowa reklama graficzna na telefonie

Przykład reklamy wyświetlanej na telefonie

Ważne w reklamach banerowych są:

 • nazwa firmy oraz logo – reklama graficzna często służy nam aby budować rozpoznawalność marki. Dodając te dwa elementy użytkownicy nawet nieświadomie będa zapamiętywać naszą firmę,
 • wezwanie do działania (tak jak w reklamach tekstowych),
 • informacja o promocjach, atrakcyjnych cenach i innych korzyściach, które mogą zachęcić klienta do kliknięcia w baner,
 • wymiary grafik – reklamy graficzne wyświetlają się w różnych miejscach na stronie, dlatego warto dodać grafiki o wielu różnych wymiarach,
 • miejsca wyświetlania – warto co jakiś czas sprawdzić, gdzie wykluczają się nasze reklamy displayowe, np. gdy reklamujemy produkty dla dzieci, warto wykluczyć strony dla dorosłych, ponieważ nie będzie to budowało dobrego wizerunku marki.

Powyżej omówiłam jak tworzyć i na co zwrócić uwagę tworząc reklamy w internecie Google Ads.

Przy tworzeniu kampanii w Google Ads nie można zapomnieć o właściwej konfiguracji wszystkich niezbędnych ustawień.

Na początku należy jednak zastanowić się, które rodzaje kampanii będą najodpowiedniejsze dla naszego biznesu. W jednym z naszych blogpostów pisaliśmy jak stworzyć pierwszą kampanie Google Ads.

Reklama internetowa – Facebook Ads.

Facebook Ads to system emisji reklam na Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz Audience Network, czyli jednej z najpopularniejszych platform społecznościowych.

Na Facebooku reklamy składają się z tekstu, a także obrazu, więc niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiednich grafik do reklamy. Liczba odnoszących się do nich wytycznych jest spora i może przerazić niejednego reklamodawcę.

Warto jednak się do nich stosować, by nasze obrazy były w odpowiednim, wybranym przez nas formacie, a nie zostały przycięte przez Facebooka.

O wszystkich rekomendacjach dotyczących wymiarów grafik przeczytasz na naszym blogu rozmiar filmu i wymiary grafik na Fb – Poradnik Facebook Ads.

Kolejną ważną składową reklamy jest treść.

 • Podstawowy tekst 
  • warto zadawać pytania i na nie odpowiadać np. Szukasz bezbolesnej depilacji? Zgłoś się do nas,
  • dobrze jest użyć wspomnianych wcześniej USP, aby wyróżnić naszą ofertę,
  • możliwością, którą oferuje nam Facebooku, jest używanie emotikonów. Warto je dodawać, ponieważ przyciągają uwagę. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić oraz używać zrozumiałych symboli, dopasowanych do grupy docelowej i treści prezentowanych w przekazie reklamowym.

Przykład poprawnie użytych emotek w reklamie

 • Nagłówek i opis – wyświetlane są poniżej reklamy. Wspomnij o czymś co jest ważne z punktu widzenia klienta.

Mimo że ilość miejsca nie jest ograniczona, warto używać krótkich zdań, ponieważ dłuższy tekst nie będzie się wyświetlał. Możesz sprawdzić efekt końcowy w podglądzie reklam.

Przykład reklamy ze zbyt długim tekstem

Przykład reklamy z zbyt długim opisem

Poniżej zaprezentuję przykład skutecznej reklamy na Facebooku.

Przykład skutecznej reklamy w internecie

 • Reklama dostosowana jest tematycznie do oferty.
 • Emotki zwracają uwagę, ale nie jest ich zbyt dużo.
 • W treści występuje pytanie, na które odpowiedzią jest oferta klienta, widzimy także USP takie jak: darmowa wizualizacja, naturalne materiały
 • Jest wezwanie do działania.
 • Nagłówek przyciąga uwagę dzięki emotce, a opis nie jest automatycznie przycięty, ponieważ jego długość jest odpowiednia.
 • Reklama wygląda estetycznie.
 • Grafika prezentuje reklamowany produkt, w tym przypadku obraz.

Prowadząc kampanię na Facebooku musisz pamiętać także o:

Jeśli zastanawiasz się czy Twoje reklamy w Google lub na Facebooku są skuteczne oblicz swój ROAS czyli zwrot kosztów za reklamę oraz ROI całkowity zwrot z inwestycji.

Sprawdź, jak obliczyć ROAS i ROI!

baner google ads

Inne formy reklamy internetowej

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron to zestaw działań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

SEO składa się z kilku elementów takich jak Proces On-Site, SEO Techniczne czy link building.

Optymalizacja polega na dostosowaniu strony do użytkowników oraz robotów wyszukiwarek.

Dowiedz się, z czego składa się proces SEO. Więcej o procesie SEO dowiecie się z naszego wpisu.

Content marketing

Content marketing po polsku nazywany jest marketingiem treści. To budowanie długotrwałych relacji z odbiorcami poprzez dzielenie się z nimi wartościowymi treściami.

Najbardziej popularnym przykładem content marketingu są blogi, na które regularnie dodawane powinny być przydatne dla czytelników wpisy. Content marketing to także newsy, grafiki czy webinary.

Chcesz wdrożyć content marketing na swojej stronie? Sprawdź usługi content marketingu!

Social media marketing

Social media marketing, czyli wszystkie działania w mediach społecznościowych, których celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki, budowanie jej pozytywnego wizerunku oraz budowanie relacji z klientami. 

Social media, z racji swojej popularności, są dobrym oraz koniecznym w obecnych czasach miejscem, do prowadzenia swoich działań marketingowych. Dodatkowo social media wpływają na pozycjonowanie stron.

Email marketing

Email marketing jest jedną z form marketingu bezpośredniego, który do promocji wykorzystuje pocztę elektroniczną.

Głównym celem tej formy promocji jest budowanie i podtrzymywanie dobrej relacji z klientem oraz sprzedaż bezpośrednia lub pozyskiwanie leadów.

Zaletami email marketingu jest możliwość dużej personalizacji wysyłanego przekazu oraz niski koszt. Przeczytaj:j Jak e-mail marketing może pomóc Twojemu SEO.

Influencer marketing

Influencer marketing to wszystkie działania marketingowe, które opierają się na współpracy z infulencerem.

Influencer to osoba, która prowadzi różnego rodzaju działania w internecie i która ma wpływ na opinie oraz decyzje jego użytkowników. Jest rozpoznawalna i często uznawana za eksperta w danej dziedzinie, a jej wypowiedzi trafiają do dużego grona odbiorców. Są to m.in. blogerzy, vlogerzy, youtuberzy.

Sprawdź jak wykorzystać influencer marketing w swoich działaniach.

Marketing szeptany

Marketing szeptany to jedna z form marketingu internetowego, która polega na “szeptaniu” o marce czy produkcie. Celem jest wywołanie w sposób naturalny dyskusji na temat produktu lub usługi. Marketing szeptany jest skutecznym narzędziem marketingowym, ponieważ konsumenci nie czują się nachalnie zachęcani do zakupów. Zobacz głośne efekty skutecznego marketingu internetowego.

Skuteczna reklama w internecie – podsumowanie

W internecie możesz reklamować się na wiele różnych sposobów. Wybór kanału reklamowego uzależnij od celów biznesowych, budżetu oraz tego, co uznasz za najskuteczniejsze.

Polecam, by w miarę możliwości reklamować się w różnych kanałach jednocześnie, by zmaksymalizować zyski.

Autor
Daria Szymczyk SEM Delante
Autor
Daria Szymczyk

Junior SEM Specialist

Autor
Daria Szymczyk SEM Delante
Autor
Daria Szymczyk

Junior SEM Specialist

Zostaw komentarz

FAQ

Jak ocenić skuteczność reklamy?

Najlepszym miernikiem skuteczności reklamy jest ROI – zwrot z inwestycji. Dodatni ROI oznacza, że wygenerowany zysk jest wyższy, niż koszt prowadzenia reklam, a więc kampania się opłaciła. Należy więc w działaniach reklamowych dążyć do jak najwyższego ROI.

Jak przygotować dobrą reklamę?

 1. Komunikuj się w prosty i zrozumiały sposób
 2. Używaj języka korzyści
 3. Dostosuj przekaz do grupy docelowej i kanału dystrybucji
 4. Zadbaj o estetykę materiałów reklamowych

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM