.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak w Delante sprawdzamy domeny do linkowania? Link building od kuchni

7min.

Komentarze:4

Jak w Delante sprawdzamy domeny do linkowania? Link building od kuchnid-tags
04 listopada 2021
Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces linkowania od kuchni? Jakich narzędzi potrzebuje agencja SEO, by prowadzić skuteczny link-building? W tym artykule opowiemy, jak wygląda praca specjalistów w Delante… i być może podrzucimy kilka ważnych tipów opartych o wiedzę, jak sprawdzać domeny do linkowania.

7min.

Komentarze:4

Spis treści Jesteś tutaj, bo chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzamy domeny do linkowania - to już jasne. Ale żebyś miał świadomość tego, jak wygląda dobrze poprowadzony proces link-buildingu, zaczniemy od tego, po co właściwie proponują go agencje SEO i dlaczego jego efekty są tak istotne dla algorytmów Google.

Linkowanie w procesie SEO

Link-building to proces, który pozwala na zbudowanie odpowiedniego profilu linków prowadzących do strony z domen zewnętrznych. Ma na celu zwiększenie zaufania algorytmów Google do witryny i - w dalszej kolejności - poprawę widoczności strony.
Nie ma jednego idealnego przepisu na to, jak prowadzić linkowanie, ale istnieje zbiór zasad, którymi kierujemy się w Delante, by stopniowo podnosić najważniejsze parametry domeny klienta. Chętnie dzielimy się też wiedzą, więc jeśli chcesz wiedzieć, czego nie robić podczas linkowania - mamy dla Ciebie odpowiedź. [caption id="attachment_44434" align="aligncenter" width="216"]link building raport delante Poznaj też najczęstsze błędy w link buildingu w 2021 roku, które wyróżniliśmy na podstawie analizy 50 różnych domen i zebraliśmy w formie Raportu Premium.[/caption] Pierwszym punktem w procesie linkowania (oczywiście poza analizą fraz kluczowych) jest stworzenie bazy domen, w obrębie których będą umieszczane linki do strony klienta, i to właśnie temu w znacznej części poświęcony jest niniejszy artykuł. Dlaczego ta część jest tak ważna? Bez wartościowych domen nie można poprowadzić procesu linkowania; oczywiście niektórzy wciąż (na szczęście coraz rzadziej) korzystają ze spamerskich technik tzw. black hat SEO, takich jak farmy linków, ale nie jest to nowoczesne i profesjonalne pozycjonowanie, które przynosi faktyczne korzyści dla strony - a już na pewno nie długoterminowo. Znaczenie wartościowych domen można przedstawić w największym uproszczeniu: algorytmy Google, takie jak Pingwin, wraz ze wszystkimi innymi pomniejszymi aktualizacjami w obrębie mechaniki wyszukiwarki Google (np. Google Link Spam Update lipiec 2021), podnoszą pozycje stron, których backlinki pochodzą ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Gdy strona, której Google ufa, linkuje do innej witryny, dzieli się z nią swoją renomą poprzez tzw. link juice, czyli właśnie moc, którą może przekazać dalej. Dlaczego tak się dzieje? W dużym uproszczeniu - Google wychodzi z założenia, że skoro wartościowa witryna zaprasza swoich użytkowników do innej, jest ona równie godna zaufania. W konsekwencji rośnie renoma linkowanej domeny i wyświetla się ona wyżej w wynikach wyszukiwania. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy strona wyjściowa ma wysoki SPAM Score i generuje linki niskiej jakości - wówczas pochodzące z niej odnośniki mogą pogorszyć pozycję strony docelowej.
Ważne: Podczas oceny jakości witryny, algorytmy Google biorą pod uwagę nie tylko to, ile konkretnie linków do niej prowadzi, lecz także to, z jak wielu różnych domen one pochodzą. Zróżnicowanie linków jest więc ważną kwestią - im więcej unikalnych źródeł, tym lepiej. Nigdy nie dopuszczamy do sytuacji, w której przyrost linków do domeny klienta jest nieproporcjonalny i zdominowany przez jedno źródło.

Czym kierujemy się, wybierając domeny do linkowania?

Wiesz już, że odpowiedni wybór domen jest kluczowy do skutecznego linkowania. W tej części opowiemy Ci o tym, w jaki sposób i według jakich kryteriów wybieramy dla naszych klientów domeny do linkowania.

1. Parametry

Ponieważ stosujemy wszystkie zasady dobrego data-driven SEO, w budowaniu wiarygodnego profilu linków stron naszych klientów kierujemy się danymi. Są to pochodzące ze sprawdzonych narzędzi informacje dotyczące ruchu, widoczności oraz tematyki stron, a także specyficzne dla każdego narzędzia wskaźniki zaufania domeny. To narzędzie świetnie sprawdza się do analizowania backlinków. W procesie sprawdzania serwisów do linkowania pomaga naszym specjalistom zebrać informacje na temat tego, jak wartościowa jest domena, z której zamierzamy linkować. Jednym z najważniejszych wskaźników Ahrefs, który bierzemy pod uwagę, jest Domain Rating mówiący o jakości danej domeny. DR przyjmuje wartość od 1 do 100 i im jest wyższy, tym lepsza jakość danej witryny oraz potencjalny link juice, który może ona przekazać dalej. Ahrefs podaje m.in. stosunek liczby domen linkujących do tych linkowanych, pomagając ocenić wartość danego serwisu dla procesu linkowania. Poznając między innymi DR i potencjał link juice, odrzucamy domeny, które są już wyeksploatowane lub spamerskie, a wybieramy te, które mają potencjał na podzielenie się swoją mocą. W Ahrefsie można sprawdzić także URL Rating - czym róznią się te dwa parametry? UR możemy sprawdzić dla każdej podstrony witryny, podczas gdy DR mówi o średniej kondycji całej domeny i jest bardziej istotny dla wybierania miejsc do linkowania. [caption id="attachment_44438" align="aligncenter" width="602"]ahrefs parametry delante Dane z narzędzia Ahrefs dla delante.pl[/caption]
Więcej o narzędziu piszemy we wpisie: Jak Ahrefs ułatwia linkowanie?
To wielofunkcyjne narzędzie, które pozwala nam badać i monitorować parametry witryn. W kontekście sprawdzania domen do linkowania będziemy mówić przede wszystkim o Domain Authority. Jego definicja oraz funkcja są analogiczne do Domain Rating narzędzia Ahrefs, które poznałeś przed chwilą. Domain Authority, czyli autorytet domeny, jest parametrem pokazującym potencjał rankingowy danej witryny. Skala DA to 1-100 - im wyższy wynik, tym strona jest bardziej wartościowa. Czynniki wpływające na ocenę DA to m.in. własne parametry MOZ, takie jak MozRank, MozTrust oraz liczba i jakość linków przychodzących. Domain Authority wykazuje także związek strony z jej branżą lub tematyką, co bardzo pomaga nam w odpowiednim wyborze domen do linkowania. Co ważne, MOZ pokazuje nam także, czy strona ma niski SPAM Score - a jest to coś, na czym mocno nam zależy. [caption id="attachment_44442" align="aligncenter" width="602"]dane z moz dla strony delante Dane z narzędzia MOZ dla delante.pl[/caption] Semrush między innymi pozwala nam poznać Authority Score domen, które sprawdzamy. Ten parametr podsumowuje informacje związane z backlinkami, ruchem w obrębie strony, stosunkiem linków nofollow oraz dofollow i inne. To narzędzie przede wszystkim służy swoją niezawodną analizą widoczności, dzięki której możemy sprawdzić, które domeny są dobrze widoczne oraz na jakich pozycjach, a także prześledzić działania konkurencji.
Przeczytaj: Analiza widoczności w Senuto i Jak analizować konkurencję w Senuto?
Semstorm, podobnie jak Senuto, pozwala nam wykonać szczegółową analizę konkurencji (także porównawczą) i zbadać widoczność poszczególnych domen, decydując, w których miejscach warto zostawić linki, by odpowiedzieć na działania konkurencji. Sprawdzamy tu również szacowany ruch organiczny na poszczególnych domenach.
Przeczytaj: Analiza widoczności w SEMSTORM i Jak analizować konkurencję w SEMSTORM?

2. Liczba linków wychodzących ze strony

Chcemy, aby domena, z której będziemy linkować, nie miała przesadnie rozproszonej mocy linków. Na najcenniejsze miejsca do linkowania wybieramy więc takie domeny, które nie gromadzą wielu odnośników, a co za tym idzie - moc, którą przekażą naszej witrynie, będzie dużo bardziej skupiona. Z punktu widzenia pozycjonowania bardziej wartościowe są więc domeny, w obrębie których znajduje się mniej linków wychodzących niż te, które posiadają ich już bardzo wiele - w rozpoznawaniu odpowiednich proporcji i skupienia link juice pomagają nam narzędzia, które opisaliśmy powyżej. jak ahrefs ułatwia linkowanie

3. Zgodność tematyczna

Tak jak podpowiada nam logika algorytmów Google i większości narzędzi SEO, domeny, z których linkujemy do strony klientów, powinny być zgodne z profilem danej branży lub neutralne względem niego (ta zasada, a w szczególności linki pochodzące np. z tematycznych zaplecz branżowych, pomagają wzmacniać takie wskaźniki jak Trust Flow narzędzia Majestic). Dla przykładu: nie będziemy linkować do strony salonu kosmetycznego na portalu o tematyce motoryzacyjnej i tak dalej, możemy jednak w przypadku takiego klienta korzystać z ogólnotematycznych miejscówek (np. na forum lifestyle'owym linkujemy zarówno do wspomnianego salonu kosmetycznego, jak i sklepu zoologicznego).

4. Różnorodność

Dywersyfikacja to słowo-klucz przy wybieraniu odpowiednich domen do linkowania. W procesie link-buildingu dobieramy odpowiednie linki nie tylko do strony głównej (choć to na niej opiera się pierwsza faza linkowania), lecz także do kategorii, produktów i artykułów na blogu - wszystkie na odpowiednie frazy kluczowe. Oprócz tego dywersyfikujemy typy linków i miejsca ich publikacji: mogą one przyjmować formę krótkich wpisów w social mediach czy w obrębie bookmarking sites, po dłuższe treści, np. artykuły zapleczowe. Innym typem linków, które pozyskujemy dla naszych klientów, są publikacje płatne. To długie, wysokiej jakości teksty, pisane z wykorzystaniem data-driven tools, dodatkowo wzmacniane naszym linkowaniem. Dzięki temu dają ok. 2-3 razy lepsze efekty niż gdyby były po prostu napisane i opublikowane, nawet na tej samej stronie.

5. Konkurencja

Możemy mieć własną strategię linkowania i zaufane miejscówki, jednak konkurencja nigdy nie śpi - musimy ją wyprzedzać, jeśli chcemy walczyć o miejsca w TOP3 dla naszych klientów. Dlatego analizujemy linki utworzone przez konkurentów i pozyskujemy nasze z tych samych domen. Najczęściej w tym celu wykorzystujemy Ahrefs (choć można wspomagać się też Senuto czy Semstormem). Narzędzie pokazuje, na jakich stronach znajdują się odnośniki prowadzące do strony konkurencji, wskazuje również ich parametry (DR, UR, liczba linków prowadzących do witryny, liczba odnośników wychodzących z podstrony, na której znajduje się link konkurencji). Dzięki temu z łatwością śledzimy najnowszą aktywność konkurencji i nadążamy za ich działaniami. [caption id="attachment_44448" align="aligncenter" width="461"]jak dobieramy domeny do linkowania ahrefs Screen z narzędzia Ahrefs[/caption]
Ważne! Po fazie szukania i analizy domen, przychodzi czas na ich testowanie - nigdy nie sprawdzamy skuteczności domen na stronach naszych klientów. Zanim użyjemy daną witrynę do osadzenia na niej backlinków w ramach procesu SEO, testujemy na naszych własnych domenach, czy Google dobrze interpretuje i podnosi pozycje linkowanej próbnie podstrony lub frazy.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Wyobraźmy sobie, że strona klienta ma parametry DR=17 i DA=12 (to te, które możesz sprawdzić w Ahrefs i MOZ).
  2. Wyszukując domeny do linkowania odpowiednie dla tej witryny, w pierwszej kolejności będziemy wybierać strony o odpowiednio wyższych parametrach niż aktualne parametry naszej strony. Ponieważ na pierwszym etapie wzmacniamy stronę główną, będziemy celować w linki prowadzące do niej z domen o parametrach zbliżonych do DR i DA >30 (niższe będą za słabe, najczęściej dobre witryny zaczynają się też w okolicy progu 30).
  3. Gdy w procesie linkowania uda się już podnieść poziom DR i DA do 30, zmniejszamy ilość linków, a zwiększamy ich jakość, podnosząc parametry do min. 40.
  4. W trakcie link buildingu stopniowo zwiększa się zaufanie Google do witryny. Mierząc je profesjonalnymi narzędziami SEO, możemy stale kontrolować jego poziom, dostosowując parametry domen i typy linków. Gdy witryna osiągnęła wysoki DR/DA, a najważniejsze frazy pojawiły się już w TOP10, o wyższe pozycje możemy zawalczyć droższymi linkami dedykowanymi konkretnym frazom kluczowym (np. w formie płatnych artykułów).

Podsumowanie

Sprawdzając domeny do linkowania dla naszych klientów, kierujemy się przede wszystkim twardymi danymi, które pozyskujemy ze sprawdzonych narzędzi SEO. Najważniejszą zasadą, którą się kierujemy, jest to, by backlinki pochodziły z wartościowych domen o parametrach wyższych niż parametry witryny klienta. W procesie zawsze dbamy o odpowiednią dywersyfikację odnośników i dopasowujemy ich specyfikę do konkretnej strony, by zarówno DA czy DR, jak i tematyka były dobrze wyważone. Co istotne, każdy link po utworzeniu indeksujemy w trzech różnych narzędziach komercyjnych, by mieć pewność, że zostanie odwiedzony przez robota Google.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

FAQ

Czy linki trzeba indeksować?

Tak, to ogromnie istotne w procesie linkowania. Niezaindeksowany link nie istnieje dla Google, a więc nie ma żadnej wartości z punktu widzenia SEO. Dlatego właśnie każdy odnośnik należy zaindeksować w odpowiednich narzędziach, najlepiej – dla pewności – w kilku różnych.

W Delante wszystkie linki, które tworzymy, indeksujemy trzema komercyjnymi narzędziami, by mieć pewność, że zostaną zauważone i przetworzone przez Google.

Jakie narzędzia są niezbędne w procesie linkowania?

Polecamy korzystać z takich narzędzi jak:

  • Ahrefs,
  • MOZ,
  • Semrush,
  • Semstorm,
  • Senuto,
  • Majestic.

Niektóre z nich oferują okresy próbne (np. Senuto, Semstorm) czy darmową, podstawową wersję (np. MOZ).

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze domeny do linkowania?

Najważniejsze parametry, które możemy zbadać w poszczególnych narzędziach, to:

  • Domain Authority (MOZ),
  • SPAM Score (MOZ),
  • Domain Rating (Ahrefs),
  • Authority Score (Semrush),
  • Trust Flow (Majestic).

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022